فاطمه هیرین
منطق اسلام بود که به من آرامش می داد

فاطمه در کشور آلمان متولد و در خانواده ای مسیحی بزرگ شد. وی از دین موروثی خود جدا شد و پس از تفکری طولانی برای انتخاب آیین مناسب، سرانجام در اواخر دهه ی پنجاه میلادی به این نتیجه رسید که اسلام را به عنوان دین خود برگزیند.

 

25525a7f4f74fd3bd9231cd766656e39_M

 

گرایش فاطمه به دین اسلام:
به گزارش رهیافتگان: وقتی به کلیسا می رفتم تا واجبات دینی را به جا آورم لذت ایمان را احساس نمی کردم و اعمال دینی مسیحیت را دوست نداشتم. اما وقتی به اسلام گرایش پیدا کردم احساس کردم که تعالیم دینی آن- به ویژه نماز- رابطه ای بسیار قوی و خارق العاده بین من و خالق بزرگ جهان هستی ایجاد می کند. این پیوند چیزی بود که به من آرامش خاطر می داد، همچنین منطق اسلام برای من بسیار دوست داشتنی تر از تعصب مسیحیت بود، تعصب هایی همچون تثلیث و مسائلی که پیرامون نبوت حضرت عیسی(علیه السلام) وجود دارد و نخستین گناه انسان و … . آری این منطق اسلام بود که به من آرامش می داد.
همچنین جذبه ی عمیقی که در آیات روح بخش قرآن کریم بود در اعماق وجودم نشاط و سرزندگی ای را ایجاد می کرد که می توانستم در برابر تمامی سختی های زندگی ایستادگی کنم. به همین دلیل احساس می کردم که این دین به من نیرو می دهد و دستم را می گیرد تا به سوی حیاتی پاک-که پیوسته آرزوی آن را داشتم- رهنمون شود.

تاثیر اسلام بر شخصیت فاطمه:
فاطمه هیرین می گوید: اسلام به من اعتقادی ثابت و راسخ نسبت به خداوند عطا نمود. از اینجا بود که زندگی من معنا پیدا کرد. این اعتقاد راسخ به من کمک می کرد تا انتقادات اطرافیانم در مورد درست و غلط بودن افکارم را جدی نگیرم چون تنها چیزی که برایم اهمیت داشت رضای خداوند بود و بس! من اعتقاد داشتم که خداوند برترین راهنمایی می باشد که انسان را به راه مطمئن و صراط مستقیم هدایت می کند.
بزرگترین دستاورد ایمان من به«الله» -عزّ و جلّ- تواضع و فروتنی بود، البته نمی توانم بگویم که این صفت پیوسته با من است ولی با رحمت و هدایت پروردگار گاه و بی گاه از آن برای غلبه کردن بر تکبر و غرور بهره می برم.
از این روی می توانستم رنج و تلخی زندگی را تحمل کنم. به نظر من سختی ها نیز نعمت خداوند می باشند چون انسان را پالایش می کنند و در مقابل جریانهای مخالف- که آرزو دارند انسان را به پرتگاه گمراهی بیندازند- قدرت ایستادگی می دهد.

نقش زن در اسلام از دیدگاه فاطمه:
اسلام موجب شد که من احساس خوشبختی کنم، چون به این حقیقت پی بردم که که زن نقشی اساسی در زندگی دارد، دانستم که از وظایف زن، رعایت حقوق همسر و خانواده می باشد، همچنین زن نقش مهمی در جامعه دارد چون مکمل نقش مرد است. زن باید وظایف خود را در خانه انجام دهد و حق آموزش دارد به ویژه آموزش قرآن کریم. برای من مبرهن شده است زن مسلمانی که به تعالیم قرانی پایبند است عضوی مفید برای اجتماع می باشد و وظایفی که بر عهده ی اوست را به خوبی انجام می دهد. چنین زنی بدون خستگی و دلزدگی به مراقبت از خانواده ی خود می پردازد. این، روح واقعی زندگی است که زنان می توانند به وضوح در زندگی بانو فاطمه ی زهرا (علیها السلام) و بانو خدیجه(سلام الله علیها) ببینند.

مشکلات اسلام آوردن فاطمه در جامعه اروپایی:
فاطمه هیرین در این رابطه می گوید: پس از آنکه به آیین اسلام در آمدم به انجام واجباتم پایبند بودم و اصرار داشتم تا تمامی اصول اسلامی را در کارهایم رعایت کنم. نمازهای روزانه ام را بی کم و کاست می خواندم و روزه هایم را در ماه رمضان می گرفتم ولی چگونگی توضیح آیین اسلام برای دیگران بسیار مشکل بود به ویژه آن که من تازه مسلمان شده بودم. چون جوی که در آن زندگی می کردم درست در مقابل عقاید و پایبندی من به اسلام قرار داشت می بایست نسبت به احکام اسلامی و دلایل آنها آگاهی می یافتم تا بتوانم در برابر این جریان مخالف- که سعی داشت مرا از تعالیم و واجبات خداوندی جدا کند- ایستادگی کنم و بحمدالله با بالابردن سطح علمی و پایبندی به اخلاق اسلامی توانستم دختران جوان زیادی را جذب خود کنم و با آنان در مورد آیین اسلام بحث و تبادل نظر نمایم. این امر موجب شد تا آنان بسیاری از تصورات غلطی که از آیین مقدس اسلام داشتند را اصلاح کنند.

منبع: سایت عقاید
ترجمه: شفقنا

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما