تاریخ انتشار :

آلمان

افزایش تعداد شرکت‌کنندگان کلاس‌های معارف اسلامی در آلمان

کمیسیون آموزش سنا در برلین اعلام کرده است که تعداد شرکت‌کنندگان کلاس‌های معارف اسلامی طی سال جاری افزایش داشته است.

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در آلمان، براساس آمار این کمیسیون، تعداد شرکت‌کنندگان در کلاس‌های معارف اسلامی برلین از ۳۴۲ نفر به ۵۶۳۷ نفر افزایش یافته است، در حالی که تعداد شرکت‌کنندگان در دوره‌های مذهبی دیگر مانند کاتولیک و پروتستان کاهش داشته است.

تقریباً نیمی از دانش‌آموزان برلین(حدود ۴۸.۷ درصد) در کلاس‌های معارف دینی و اعتقادی شرکت می‌کنند. با این حال، تعداد این دانش‌آموزان نسبت به سال تحصیلی گذشته ۱.۱ درصد کاهش داشته است.

همچنین، تعداد شرکت‌کنندگان در کلاس‌های آموزش مذهبی در کلیساها کاهش یافته است. در سال جاری ۷۶۹۷۸ نفر از دانش‌آموزان برلین در کلاس‌های آموزش پروتستان شرکت کردند که این تعداد در حدود ۲۱.۲ درصد کل دانش‌آموزان برلین را تشکیل می‌دهد.

با وجود این، مقایسه این آمار با سال گذشته نشان می‌دهد که تعداد دانش‌آموزان شرکت‌کننده در دوره‌های آموزشی پروتستان طی سال جاری، ۲۹۴ نفر کمتر از سال گذشته بوده است. همچنین ۲۳۱۹۰ نفر از دانش‌آموزان در پایتخت آلمان در دوره‌های آموزش کاتولیک شرکت کردند که این تعداد ۶.۴ درصد از کل دانش‌آموزان برلین را تشکیل می‌دهد.

آمار شرکت‌کنندگان در دوره‌های کاتولیک نیز ۷۰۴ نفر کمتر از سال گذشته بوده است. در دوره‌های آموزشی یهودیان نیز ۱۰۱۴ دانش‌آموز طی امسال حضور داشتند که البته نسبت به سال گذشته فقط یک نفر کمتر بوده است.

جالب است بدانید که هر چند تعداد شرکت‌کنندگان در کلاس‌های آموزش کلیساهای آلمان هر سال کاهش می‌یابد، ولی بر تعداد طرفداران دوره‌های علوم زندگی در انجمن‌ انسان‌گرا(اومانیسم) افزوده می‌شود. امسال ۶۶ هزار و ۲۴۴ دانش‌آموز در دوره‌های آموزش زندگی در انجمن‌ انسان‌گرای برلین شرکت داشتند که این تعداد ۱۸.۲ درصد کل دانش‌آموزان برلین را تشکیل می‌دهد.

 

مقایسه آمار امسال این انجمن ‌با سال گذشته نیز نشان می‌دهد که در سال جاری ۱۰۶۲ نفر بیشتر از سال گذشته در کلاس‌های این انجمن شرکت کرده‌اند. این در حالی است که دوره‌های این انجمن یک واحد درسی محسوب نمی‌شود و دوره‌ای اختیاری و داوطلبانه است.

یادآور می‌شود، امسال مقامات وزارت آموزش برلین، مبلغ ۶۶.۲ میلیون یورو برای آموزش در مدارس اختصاص داده‌اند. بخشی از این بودجه به آموزش معارف اسلامی تعلق گرفته که از سال ۲۰۰۱ در مدارس برلین آغاز شده و وظیفه آن برعهده فدراسیون اسلامی برلین است.

منبع: ایکنا

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار