تاریخ انتشار :

هنر مذهبی

مجموعه تصویرسازی های حدیث آل عبا ( حدیث کسا )

پنج تن آل عبا عبارتند از: پیامبر(ص)، امام علی(ع)، حضرت فاطمه(س)، امام حسن(ع) و امام حسین(ع)
نظر به اینکه همگی آنها به مناسبتی زیر یک کسا (که به عبا ترجمه شده) رفتند، به «پنج تن آل عبا» شهرت یافته اند. حدیثی که این واقعه را بیان می کند به «حدیث کسا» شهرت دارد و از احادیث معتبر است.

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) آثار دیگر نقاشان مذهبی را اینجا ببینید

این حدیث در منابع متعدد شیعه و سنی آمده است. به یکی از متن های آن بنگرید:

امام رضا علیه السلام: به نقل از پدرانش به نقل از امام سجّاد به نقل از امّ سلمه: این آیه در خانه من و در روزى که پیامبر در خانه من بود نازل شد. پیامبر صلى الله علیه وآله نزد من بود که على، فاطمه، حسن و حسین را فرا خواند. جبرئیل هم آمد و پیامبر عباى فدکى را بر آنها گستراند و سپس فرمود: پروردگارا! اینان اهل بیت من هستند، خدایا! هرگونه پلیدى را از آنها دور کن و کاملًا پاکشان گردان. جبرئیل گفت: اى محمّد! آیا من هم از شمایم؟ پیامبر فرمود: تو نیز از مایى اى جبرئیل.
امّ سلمه: عرض کردم: یا رسول اللّه! من هم از اهل بیت تو هستم و پیش رفتم تا در کنار آنها باشم. پیامبر فرمود: در جاى خود باش اى امّ سلمه، تو به سوى خیر هستى، تو از همسران پیامبر خدایى. جبرئیل گفت: اى محمّد بخوان: «إنّما یریدُ اللّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمْ الرِّجْسَ أهْلَ البیتِ ویُطَهِّرَکُم تَطْهیراً»، که در حقّ پیامبر، على، فاطمه، حسن و حسین علیهم السلام است.

اگر شما نیز یک هنرمند هستید و اثری در این رابطه خلق کرده این این اثر را برای افزودن به این گالری برای ما ارسال کنید

صوت و متن و ترجمه دعای حیث کسا را اینجا ببینید

اثری از علی بحرینی

دکوپاژ از میلاد پسندیده
هنرمند ناشناس

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار