مالکوم ایکس
برگزاری پنجاه وپنجمین سالگرد مالکوم ایکس رهبر مسلمان سیاه پوستان امریکا

مراسم بزرگداشت پنجاه‌و‌پنجمین سالگرد درگذشت مالکوم ایکس، فعال مسلمان‌شده مدافع حقوق بشر و آمریکایی آفریقایی‌تبار در نیویورک، برگزار شد.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )به نقل از آناتولی عربی، این مراسم  دوم اسفندماه، در پنجاه و پنجمین سالگرد درگذشت مالکوم ایکس در محله «هارلم» (Harlem) نیویورک که این فعال مسلمان در آنجا مبارزه خود را برای عدالت و آزادی آغاز کرد، برگزار شد.

دوستداران مالکوم با شرکت در این مراسم بر سر آرامگاه وی در «فرنکلیف»(Ferncliff) واقع در شمال نیویورک حضور یافتند و شاخه‌های گل روی مقبره گذاشته و آیات قرآن تلاوت کردند.

اسکیا حسین، مسلمان آمریکایی شرکت‌کننده، در مراسم در گفت‌و‌گو با آناتولی اظهار کرد: هر سال برای گرامیداشت درگذشت مالکوم ایکس و حضور بر سر آرامگاه وی از «مریلند» به اینجا می‌آیم.

وی در حالی که نمی‌توانست جلوی گریه‌اش را بگیرد، به تلاوت قرآن بر سر آرامگاه این مبلغ مشهور، که نماد مقابله با نژادپرستی بود، پرداخت.

در همین راستا، مراسم گرامیداشتی در مرکز فرهنگ و آموزش «مالکوم ایکس» در نیویورک، جایی که این مدافع حقوق بشر در ۲۱ فوریه ۱۹۶۵ هنگام سخنرانی در آنجا ترور شد، برگزار شد.

مالکوم ایکس (Malcolm X) زاده ۱۹ می ۱۹۲۵ در «نبراسکا»ی آمریکا و درگذشته ۲۱ فوریه ۱۹۶۵ در نیویورک، فعال سیاه‌پوست، مسلمان حقوق بشر و مدافع حقوق آفریقایی آمریکایی‌ها و نام اصلی وی «مالکوم لیتل» بود.

وی پس از پیوستن به گروه «امه الاسلام» نام مالکوم ایکس را برگزید و طی سفر حج نام حاج «مالک الشباز» را بر خود نهاد. مالکوم ایکس به دلیل مبارزاتش علیه تبعیض نژادی و همچنین زندگی پرماجرا و پرفراز و نشیبش معروف است.

 

منبع: ایکنا

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما