واشنگتن دی سی
یارو محمود و تاریخچه یک خانواده آفریقایی آمریکایی

بقایای یافت شده در شهر واشنگتن دی سی ممکن است متعلق به نخستین مسلمانان آمریکایی باشد که ۲۰۰ سال پیش به عنوان برده به آمریکا آورده شد و توانست خودش را آزاد کند و خانه ای برای خودش و خانواده اش خریداری کند.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) به نقل از aboutislam، بقایای یافت شده در واشنگتن دی سی ممکن است متعلق به نخستین مسلمانان در آمریکا باشند.

سالهاست که مورخان با همه پیشینه ها سعی در یافتن پیکر و متعلقات یک مسلمان دفن شده در واشنگتن دی سی هستند که تقریباً ۲۰۰ سال پیش در اینجا می زیسته و در رقم خوردن تاریخ اولیه آمریکا نقش داشته است.

مرحوم ، یارو محمود ، یکی از ده ها هزار و شاید هم میلیون ها مسلمانی بوده که به صورت برده در زمان تجارت برده ها به آمریکا آورده شده ، اما یکی از معدود کسانی است که مورخان اطلاعاتی درباره او دارند. در چهارم فوریه زمانی که کارگران ساختمانی در حال بازسازی ساختمانی در حوالی پارک ولتا در واشنگتن دی سی بودند، اسکلت چهار انسان را پیدا کردند. و به گفته یک مورخ حداقل بقایای یک نفر از آن ها می تواند متعلق به این مسلمان آفریقایی تبار باشد که در قرن هجدهم از گینه به اسارت درآمد و به بردگی در آمریکا آورده شد. او بعداً پس از سالها پس انداز، آزادی خود را خرید.

به گفته جری مک کوی کتابدار مجموعه های ویژه در کتابخانه عمومی دی سی وی یک فرد تحصیل کرده بود که  به زبان عربی صحبت می کرد.

وی سخت کوش و صرفه جو بوده و با کنار گذاشتن پولی که در کنار بردگی به دست آورده درآمدی کسب کرده است. پس از آزادسازی ، او به ساختن آجر ، ذغال و سبد و انجام کارهای دیگر ادامه داده است. او پول خود را پس انداز کرد ، زمین خریداری کرد و در خانه ای زندگی می کرد.

به گفته  جیمز اچ. جانستون ، نویسنده کتاب «از کشتی برده تا هاروارد: یارو محمود و تاریخچه یک خانواده آفریقایی آمریکایی»، خانه او تنها خانه ای در واشنگتن بود که به یک برده تعلق داشت.

مک کوی گفت: گفته شده که وی قویترین شناگر در رودخانه پوتوماک است. او به یک افسانه شباهت داشت.

تحقیقات پزشکی قانونی در حال انجام است تا مشخص شود که آیا بقایای کشف شده  متعلق به این مرد مسلمان بوده یا خیر.

وی در سال ۱۸۲۳ در سن ۸۷ سالگی درگذشت. ۲۲۰ اُمین  سالگرد آزادی وی از برده داری در ۲۲ آگوست بوده است.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما