تاریخ انتشار :

مالزی

المپیک ۲۰۲۰ ژاپن، سکویی برای تقویت صادرات حلال مالزی

مالزی قصد دارد با تولید و صادرات انواع غذاهای حلال برای ورزشکاران و تماشاچیان مسلمان حاضر در المپیک ۲۰۲۰ توکیو، سهم عمده‌ای از بازار غذای حلال این رویداد بزرگ را در اختیار بگیرد.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )   یک کارخانه کوچک در پایتخت مالزی در حال آماده‌سازی هزاران وعده غذایی آماده حلال است. این غذاها از برنج سرخ شده تا مرغ بریان، برای بزرگترین رویداد ورزشی سال ۲۰۲۰، به ژاپن ارسال می‌شود.

انتظار می‌رود شرکت‌های مواد غذایی مالزی که بیشتر جمعیت آن مسلمان است، برنده بزرگ هجوم مسافران مسلمان حاضر در بازی‌های المپیک و پارالمپیک ژاپن باشند.


«احمد حسینی حسن»، رئیس شرکت MyChef که تهیه‌کننده غذا در کوالالامپور است، می‌گوید: این رویداد، یک بستر و فرصت بزرگ برای ما است. وی افزود: قصد ما این نیست که وارد ژاپن و سپس خارج شویم؛ ما باید برای دراز‌مدت در آنجا بمانیم.مالزی می‌خواهد از این بازی‌ها به عنوان سکویی برای تقویت صادرات حلال خود که شامل مواد غذایی و آرایشی است، استفاده کند و صادرات حلال خود را به ۱۲ میلیارد دلار در سال جاری برساند. این کشور در سال ۲۰۱۸ کالاهای حلال به ارزش ۶۰۴ میلیون دلار به ژاپن صادر کرد که ۹۰٪ آن مواد و محصولات غذایی بود.مالزی تنها کشوری است که برای عرضه غذای حلال با توکیو برای این بازی‌ها به توافق رسیده است.

تجارت حلال مالزی از کشورهای غیرمسلمان مانند ایالات متحده، چین و برزیل عقب مانده است. براساس اطلاعات شرکت تحقیق بازارها مستقر در دوبلین، پیش‌بینی می‌شود ارزش بازار جهانی حلال تا سال ۲۰۲۳ به ۲,۶ تریلیون دلار یعنی تقریباً دو برابر سال ۲۰۱۷ برسد.

به نظر می‌رسد ژاپن امسال رکورد ۴۰ میلیون گردشگر را خواهد شکست و مالزی تخمین می‌زند که ۸ میلیون نفر از این گردشگران، مسلمان خواهند بود.

منبع: حوزه نیوز

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار