جمهوری چک
افزایش اسلام هراسی و نژاد پرستی در جمهوری چک

با وجود آنکه اقلیت مسلمان تنها ۲ دهم درصد از جمعیت جمهوری چک را تشکیل می‌دهند، اما در سال‌های اخیر، اسلام‌هراسی در این کشور افزایش زیادی داشته است.

  به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) به نقل از تی آر تی، هفته گذشته شعارنویسی‌های ضد اسلامی بر روی دیوار مسجدی در شهر برنو، دومین شهر بزرگ جمهوری چک، دیده شد.

مسجد این شهر که نخستین مسجد جمهوری چک است تاکنون بارها هدف حملات ضداسلامی قرار گرفته است.
حدود ۲۰ هزار مسلمان در جمهوری چک زندگی می‌کنند که ۲ دهم درصد از جمعیت ۱۰,۸ میلیون نفری این کشور را تشکیل می‌دهند.
جامعه اسلامی جمهوری چک همواره با خصومت گروه‌های ضد اسلامی روبه‌رو بوده است. بنابر تحقیق دانشگاه هاروارد، مشخص شد مردم این کشور بالاترین سطح از تعصب نژادی به ویژه علیه مسلمانان را در اروپا دارند.
«منظور حسین سهی»، مسلمان ۳۶ ساله پاکستانی‌تبار، که سه سال در شهر پراگ دانشجو بود، می‌گوید: برخی از مردم شهر برنو بسیار نژادپرست هستند و همیشه اتفاقاتی از این دست در آنجا رخ می‌دهد. آنها از مسلمانان نفرت دارند. به خاطر شدت اسلام‌ستیزی چک را ترک کرده و به ایرلند رفته است. با این حال او معتقد است که در محیط‌های دانشگاهی اسلام‌هراسی وجود ندارد.
وی می‌افزاید: من و دیگر دوستان مسلمانم در دانشگاه هیچ نفرتی را ندیدیم. اسلام‌هراسی تنها در بین مردم رواج دارد. فضای اسلام‌هراسی در این کشور متأثر از تبلیغات راست‌گرایان افراطی در کشورهای اروپای مرکزی است.
منبع: ایکنا

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما