آموزش
جمله- وَالْحَمْدُ لِلّهِ قاِصمِ الجَّبارینَ مُبیرِ الظّالِمینَ-به چه معناست؟

آنچه از زبان معصومان(ع) در ادعیه و مناجات‌ها آمده این تعبیر است: «وَالْحَمْدُ لِلّهِ قاِصمِ الجَّبارینَ مُبیرِ الظّالِمینَ»؛ یعنی ستایش خدای را که درهم شکننده سرکشان و نابودکننده ستم‌کاران است.

  به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)  یکی از جملاتی که این روزها با شهادت سردار سرافزار سپاه اسلام، شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی بسیار دیده و شنیده می شود، جمله زیبای «بسم الله قاصم الجبارین» است که در این مطلب، به صورت کوتاه و مختصر به این مسئله خواهیم پرداخت که این جمله به چه معناست و منبع آن کجاست؟

آنچه از زبان معصومان(ع) در ادعیه و مناجات‌ها آمده این تعبیر است: «وَالْحَمْدُ لِلّهِ قاِصمِ الجَّبارینَ مُبیرِ الظّالِمینَ»؛ [۱] یعنی ستایش خدای را که درهم شکننده سرکشان و نابودکننده ستم‌کاران است.

این عبارت در دعای افتتاح آمده و امام صادق (علیه السلام) می‌فرماید: پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) این دعا را در ماه مبارک رمضان می‌خواند و مشابه عبارت فوق در دعاهای دیگری نیز وجود دارد.

البته توجه شود که عباراتی چون «بسم الله قاسم الجبارین» و «بسم الله القاصم الجبارین» از لحاظ ادبیات عرب، اشتباه است و عبارت صحیح «بسم الله قاصم الجبارین» است.

[۱]. سید ابن طاووس، رضی الدین علی، الاقبال بالاعمال الحسنه، ج ۱، ص ۱۴۰، تهران، دار الکتب الإسلامیه، چاپ دوم، ۱۴۰۹ق.

منبع: حوزه نیوز

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما