دکتر قدیری ابیانه در مراسم یاد بود شهید ادواردو
ادواردو می خواست مستندی در مورد جهان اسلام بسازد که یک نوعی تبلیغ اسلام بشود

آقای محمدخان وزیر اقتصاد گفت: یک بار خدمت حضرت آقا بودیم. خدمت مقام معظم رهبری عرض کردم که اگر ادواردو زنده بود و این ثروت به دستش می رسید خمس و زکاتش چقدر می‌شد!

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) دیگر تصاویر و محتوای مرتبط با این یادواره را اینجا دنبال کنید

دکتر قدیری ابیانه منتخب نوزدهمین یادواره شهید ادواردو آنیلی به خاطر دو دهه تلاش برای معرفی شهید گفت:

من سفر زیاد میرم. با روحانیون زیادی هم ارتباط داشتم. تعدادی از اینها گفتند ما اون موقع که مستند ادواردو پخش شد نوجوان بودیم، علاقه مند شدیم و اونجا تصمیم گرفتیم طلبه بشیم و الآن روحانیون با سوادی هستند که دارند تبلیغ اسلام می کنند. یکی از اون جوانانی که تحت تاثیر این فیلم قرار گرفت آقای جمال طاهری بود در اصفهان. بنا رو گذاشت بر اینکه این شهید رو معرفی کنه تا بنیان‌گذار انجمن اسلامی شهید ادواردو آنیلی که بعدها هم گسترش اش داد به نام رهیافتگان و واقعا معتقدم که نیت خالص تو این کار داشتند. تا تونستند مایه گذاشتند. توکل هم داشتند. خیلی هم موفق بودند. افراد بیشتری به این جمع پیوستند اعم از هموطنانمون و خارجی‌ها و معتقد هستم فعالیتی که اینها کردند بدون کمترین امکاناتی که بخوان دولتی ها در اختیارشون بذارن. بسیار هم موفق بودند. و من دعوت می کنم هر کس بتواند به این جمع بپیونده، کمک کنه برای ترویج اسلام در جهان و چقدر خوب می‌شد اگر کسانی که اهل وقف بودند یک جاهایی رو هم وقف می کردند، یک امکاناتی رو وقف می کردند برای گسترش اسلام در جهان و یکی از اون جاهایی که واقعا معتقدم لیاقت داره که این امکانات در اختیارش قرار بگیره همین انجمن شهید ادواردو آنیلی و رهیافتگان هست و مطمئنم که آینده بهتری رو و تلاشهای بیشتری رو اینها خواهند داشت.

در جمع ما خواهری وجود دارند به نام “نفیسه نظری. دانش آموز بودند. علاقه مند شدند کتابی رو نوشتند تحت عنوان “یک دقیقه سکوت”. اولین رمان در مورد شهید ادواردو که کتابشونم وزارت ارشاد دو سال مجوز چاپ نمی داد چون درباره شهید ادواردو آنیلی بود. دوره آقای خاتمی بود دیگه!

خب حتی اون زمان خیلی تلاش کردند فیلم مستند ادواردو پخش نشود در تلویزیون!

یادی کنیم از مرحوم حبیب الله کاسه ساز که تهیه کننده این فیلم بودند و آقای سیاوش سرمدی که کارگردان این.مستند بودند.

تهدید کردند آقای حبیب الله کاسه ساز رو که اگه بخوای این فیلم رو پخش کنی برات بد میشه. ایشون اصلا اعتنا نکرد. کار رو تولید کرد و بعد هم پخش کرد. وقتی دیدند از راه تهدید نمیتونن، سعی نردند تطمیع کنند. اینو خود آقای کاسه ساز به من گفت. گفتند هم‌وزنت دلار میدیم به شرطی که این فیلم پخش نشود.

خوشبختانه پخش شد و اثر خوبی داشت و چون این فیلمی هم که میخواد پخش بشه من خدمت شما عرض بکنم توضیحی است که خود ادواردو به من داده بود. تو همون سفر به ایران هم آمده بود. ایشون اعمال نفوذ میکنه تو شبکه یک تلویزیون ایتالیا و میگه که یه مستند راجع به جهان اسلام ساخته بشه. می‌خواست یک نوعی تبلیغ اسلام بشود. منتها مطمئن نبود که کسی اگه بخواد این فیلم رو بسازه درست بسازه، خودش توی این قضیه میشه تهیه کننده. بنابراین این فیلمی که می بینید اینطوری شد که ایشون شد تهیه کننده ش و بعد از پخش همین فیلم یه میز گردی گذاشته میشه توی تلویزیون با یه آقایی به نام ایگورمن که خبرنگار روزنامه لا استامپا بود.

روزنامه لا استامپا مال پدر او بود. بعد این ایگورمن یه مقاله ای هم می نویسه و اونجا میگه من احساس کردم ادواردو با دیداری که با امام داشته بود سحر شده بود توسط حضرت امام (ره). من اولا تبریک میگم به انجمن که این فیلم رو پیداش کردند بالاخره. فیلمای دیگه هم هست. جاهای دیگه هم رفته بود و ان شاء الله بتونن پیدا کنن اون میز گرد تلویزیونی رو که ادواردو هم درش شرکت داشت و تشکر می کنم از اون خواهری که ظاهرا این فیلم رو خانوم سولماز نصرتی که ایشون تونستند این فیلم رو پیدا بکنن. ان شاء الله بگردند پیدا بکنند. روزی که ۷ فروردین سال ۶۰ با امام دیدار داشتند میان نماز جمعه صف اول نماز جمعه که بعد از مستند ادواردو عکس و فیلمش پیدا شد. اما اخیرا من اطلاع کسب کردم که قبل از اینکه نماز شروع بشه تو اتاقی که امام جمعه در انتظار آغاز نماز جمعه هست با مقام معظم رهبری دیدار داشتند، عکس هم گرفته شده ولی عکسشو پیدا نکردیم. ان شاء الله عکس پیدا بشه.

دکتر قدیری گفت: در زمان حیات حضرت امام ادواردو مقلد حضرت امام (ره) بود و بعدشم مقلد مقام معظم رهبری شد.
یک بار خدمت حضرت آقا بودیم. خدمت مقام معظم رهبری عرض کردم که اگر ادواردو زنده بود و این ثروت به دستش می رسید خمس و زکاتش چقدر می‌شد!

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما