تاریخ انتشار :

محمد الکساندر راسل وب،

محمد الکساندر راسل وب،رهیافته ای که اولین مسجد را در امریکا بنیان گذاشت

او که در سپتامبر ۱۸۸۷ به عنوان نماینده سیاسی ایالات متحده به مانیل رفته بود، پس از آشنایی با آثار یکی از مسلمانان هند و نامه‌نگاری با او در سال ۱۸۸۸ اعلام به مسلمان شدن کرد

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)  محمد الکساندر راسل وب، اولین آمریکایی انگلیسی‌تبار معروفی بوده که در سال ۱۸۸۸ به اسلام گرویده است. او که در سپتامبر ۱۸۸۷ به عنوان نماینده سیاسی امریکا به مانیل رفته بود، پس از آشنایی با آثار یکی از مسلمانان هند و نامه‌نگاری با او در سال ۱۸۸۸ اعلام به مسلمان شدن کرد، سپس به هزینه مسلمانان هندی به هند رفت و در آن جا به سیاحت شهرهای مهم آن و ایراد سخنرانی پرداخت.


پس از آن به مصر، و بعد به عثمانی سفر کرد و مورد استقبال سلطان عبدالحمید دوم قرار گرفت. بعد در همانجا، در سال ۱۸۹۳ از شغل دولتی خود استعفا کرد و به آمریکا بازگشت تا به تبلیغ اسلام بپردازد. او اولین مسجد را نیز در آمریکا، در خیابان برادوی منهتن تاسیس کرد که بعدها به دلایل نامعلومی تخریب شد. او در آمریکا برنامه‌های بسیاری را برای ایجاد مسجد و قبرستان برای مسلمانان پی‌ریخته بود که به مرحله عمل در نیامد. او در سن ۶۹ سالگی درگذشت و در رادرفورد، نیوجرسی در قبرستان مسیحیان هیلساید به خاک سپرده شد.

منبع: اساس نیوز

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار