تاریخ انتشار :

هنگ کنگ

اسلام چگونه وارد هنگ کنگ شد؟

جامعه اسلامی و مسلمانان در هنگ‌کنگ از زمان هتک حرمت به مسجد کولون در جریان اعتراضات ضد دولتی شش ماه اخیر، در مرکز توجه قرار گرفته‌اند.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)  ،گروه مسجد و کانون های مساجد: جامعه مسلمانان هنگ کنگ در جریان اعتراضات اخیر ضد دولتی در این کشور که وارد ششمین ماه خود می شود،مورد توجه قرار گرفته اند.

چندی پیش در بیستمین هفته از تظاهرات مردم هنگ کنگ علیه چین،بزرگ ترین مسجد شهر «کولون» مورد هتک حرمت قرار گرفت. پلیس هنگ کنگ در حالی که تلاش می کرد معترضان را از اطراف مسجد متفرق کند با ماشین های آب پاش، رنگ آبی را به در و دیوارهای مسجد کولون اسپری کرد.

بلافاصله پس از این ماجرا،مقامات هنگ کنگ از مسجد کولون بازدید کرده و از جامعه مسلمانان به خاطر اتفاقی که رخ داده است،معذرت خواهی کردند.اما این مسئله موجب شد تا جامعه کوچک مسلمانان در هنگ کنگ بیشتر از گذشته مورد توجه جوامع دیگر در این کشور قرار بگیرند.

اینکه تعداد مسلمانان در هنگ کنگ چه اندازه است؟ اسلام چگونه وارد این کشور شده است؟ و چه تعداد مسجد در هنگ کنگ وجود دارد سوالاتی است که با توجه به مورد توجه قرار گرفتن جامعه اسلامی هنگ کنگ در اینجا به آنها پاسخ داده شده است.

تعداد مسلمانان هنگ کنگ چقدر است؟

در حال حاضر ۳۰۰ هزار مسلمان در هنگ کنگ زندگی می کنند که بیش از چهار در صد جمعیت ۷٫۵ میلیونی این کشور را تشکیل می دهند.مسلمانان هنگ کنگ بخشی از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر جمعیت مسلمان که در سراسر جهان زندگی می کنند را تشکیل می دهند.

حدود ۱۵۰،۰۰۰ هزار نفر از مسلمانان در هنگ کنگ را اندونزیایی ها تشکیل می دهند که بسیاری از آنها زنانی هستند که به عنوان کارگر خارجی در این کشور کار می کنند. حدود ۵۰،۰۰۰ نفر از مسلمانان هنگ کنگ ،چینی هستند و ۳۰،۰۰۰ نفر را هم پاکستانی ها تشکیل می دهند.

اسلام چگونه وارد هنگ کنگ شد؟

دین اسلام در اوایل قرن نوزدهم از طریق دریانوردان مسلمان از آسیای جنوبی ، عمدتا از هند وارد هنگ کنگ شد. بعد از اینکه هنگ کنگ مستعمره انگلیس شد ، سربازان مسلمان به عنوان بخشی از پادگان های مسلمانان ارتش انگلیس از آسیای جنوبی به این کشور آمدند و برخی از این دریانوردان و سربازان به طور دائم در هنگ کنگ باقی ماندند.

براساس گزارش های دریافت شده از صندوق معتمدین جامعه اسلامی هنگ کنگ ، بسیاری از دریانوردان مسلمان که وارد این کشور شد بودند، اسکان مناسبی نداشتند و به خیابان فشرده ای در «شونگ وان» موسوم به « Lascar Row » نقل مکان کردند. به تدریج ، این مکان مملو از صدها خانواده مسلمان شد که اجتماعات مذهبی خود را در این خیابان برگزار می کردند.

گفته می شود که چینی های محلی از آئین های مذهبی مسلمانان آگاه بوده و از حضور در این خیابان هنگام بازگشت از بازار خودداری می کردندآنها نگران بودند که گوشت خوک خریداری شده به احساسات مسلمانان به ویژه در اوقات اقامه نماز آسیب برساند.

در سال ۱۹۱۱ ، آتش سوزی در محله مسلمانان رخ داد که ۱۶ خانه را نابود کرد و به ۲۴ واحد مسکونی دیگر هم خسارت وارد کرد.بسیاری از خانواده های مسلمان پس از آن از این خیابان رفتند تا در جای دیگری در هنگ کنگ مستقر شوند.

چند مسجد در هنگ کنگ وجود دارد؟

به طور کلی شش مسجد در هنگ کنگ وجود دارد که بزرگ ترین آنها مسجد و مرکز اسلامی «کولون» در « Nathan Road» است.ساختمان کنونی،جایگزین مسجد اولیه شده است که در سال ۱۸۹۶ میلادی برای سربازان مسمان هندی ساخته شد.

ساختمان اولیه مسجد به دلیل آسیب ایجاد شده به خاطر ساخت شبکه ریل زیرزمینی در سال ۱۹۸۰ میلادی،تخریب شد.حدود ۲۵ میلیون دلار هلند صرف ساخت این مسجد جدید شد که در سال ۱۹۸۴ میلادی افتتاح شد.

این مسجد ظرفیت پذیرایی از سه هزار و ۵۰۰ نمازگزار را دارد.مسجد کولون که معمار « I.M. Kadri» آن را طراحی کرده ،دارای ویژگی هایی از جمله چهار مناره ۱۱ متری است و در آن به طور گسترده از مرمر سفید استفاده شده است.

قدیمی ترین مسجد هنگ کنگ،مسجد جامع است که در دهه ۱۸۴۰ میلادی در منطقه « Mid-Levels» این کشور ساخته شده است.

مساجد دیگر هنگ کنگ عبارتند از : مسجد «عمار» در «وان شای» ، مسجد «شای وان» در قبرستان اسلامی « Cape Collinson» ،مسجد «استنلی» در زندان «استنلی» و مسجد «ابراهیم» در « Yau Ma Tei».

منبع: شبستان

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار