قزاقستان
تاریخچه شیعیان هزاره در قزاقستان

در قزاقستان اقوام مختلف با زبان و اعتقادات دینی متفاوت زندگی می‌کنند. یکی از این اقوام قوم هزاره است که آداب و رسوم خود را دارد.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در قزاقستان، هزاره‌های قزاقستان از اقوام فارس زبان افغانستان هستند که به دلیل جنگ مجبور به ترک سرزمین مادری و مهاجرت به  قزاقستان شده‌اند.

در قزاقستان حدود ۶۰۰ نفر از قوم هزاره زندگی می‌کنند که مذهبشان شیعه است  این افراد در جریان درگیری‌ها‌ی افغانستان در سال ۱۹۹۵ به کشور‌های دیگر از جمله قزاقستان مهاجرت کردند.

 

رجب علی، از مهاجران افغان، که در روز استقلال قزاقستان به این کشور آمده است، در این باره می‌گوید: در آن روز اقوام مختلف با لباس‌های محلی در حال آواز و پایکوبی بودند و این برای ما بسیار عجیب بود، زیرا دوستی اقوام در افغانستان مرسوم نبود و هیج کدام از اقوام در کنار هم حتی راه هم نمی‌رفتند.

 

رجب علی در سال ۱۹۶۸ در افغانستان به دنیا آمد و تا سال ۱۹۹۲ در شهر کابل زندگی می‌کرد. او پس از آغاز جنگ و تخریب خانه خود مجبور شد با کمک یکی از دوستان قزاق که در دوره شوروی در افغانستان کار می‌کرد، همراه خانواده خود به قزاقستان مهاجرت کند.

 

رجب علی ابتدا در بازار مشغول به کار شد. پس از مدتی فامیل وی نیز به قزاقستان مهاجرت کردند. سپس آنها شرکتی را تأسیس کردند که قفسه مغازه‌ها را تولید می‌کند. ۲۵ سال است که خانواده رجب علی در قزاقستان زندگی می‌کنند و فرزندان وی در این کشور بزرگ شدند و ازدواج کردند.

 

در سال ۲۰۱۶ رجب علی پاسپورت قزاقستان را گرفت و امروز دو نوه دارد. وی از زندگی خود در قزاقستان بسیار راضی است. او دو سال پیش توانست مرکز فرهنگی قوم هزاره را در قزاقستان افتتاح کند و اطلاعات این قوم را در این مرکز به ثبت برساند.

منبع: ایکنا

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما


  1. Beikza گفت:

    هزاره ها اگر نسل مغول هستند چه کسانی در بامیان نوه چنگیز را کشت و امپراطوری خوارزم شاهیان که موسسش انوشتگین غرجه بود از غرجستان و هزارستان امروزی کی بود؟
    دقیقا من نفهمیدم شما بی شرف ها از کدام منبع و هز کدام تاریخ چرندیاتتان را بلغور میکنید تف به زاتشما و تف بشرف نداشته شما بی هویت های بی همچه چیز نکند کوشانی و بت های بامیان را مادران شما بنا کردند