تاریخ انتشار :

رپورتاژ خبری

تالاب شادگان، هورالفلاحیه است اینجا ونیز نیست!

این تالاب علاوه بر شادگان نام های دیگری هم دارد مانند  “هور الدورق” یا “هور الفلاحیه” که برگرفته از اسم قبایل ایلامی ست که از دیرباز در این منطقه سکونت داشتند

به تقویم نگاه می‌کنم، آخر این هفته تعطیلات چند روزه‌ای وجود دارد، به دوستانم پیشنهاد می‌کنم که برای تعطیلات پیش روی مسافرت کوتاهی برویم، یک جای متفاوت، یک جای جدید…

آنها هم “یارا سخن از زبان ما می‌گویی” برلب، قبول می‌کنند و قرار می‌شود من تعیین کنم کجا برویم. من نیز به‌دنبال پیدا کردن یک مقصد جذاب، شروع به سرچ کردن در اینترنت می­کنم.

صفحه گوگل باز می‌شود و تایپ می‌کنم “ونیز ایران کجاست؟” بعد از چند ثانیه لیست طولانی‌ای روی صفحه نمایشگر ظاهر می‌شود. “روستای سراخیه خوزستان”، ” ونیز ایران در خوزستان”، ” ونیز ایران در لرستان”،  “ونیز ایران در شمال”، “ونیز ایران در خرم آباد” و چند مورد دیگه… از ناشناس بودن این مکان‌های دیدنی ایران همین بس که هرجایی که مسیر رفت و آمد از طریق آب باشد را ونیز می‌گوییم!!!

اینجا شادگان، هور الفلاحیه است، اینجا ونیز نیست.

  1. مشخصات
  • پهناوری: حدود ۴۰۰ هزار هکتار
  • پناهگاه حیات وحش: ۳۲۷۷۶۵ هکتار
  • محل: واقع در جنوب غربی ایران و جنوب جلگه خوزستان حد فاصل شهرستان‌های شادگان، آبادان، ماهشهر از ۴۸ درجه و ۱۷ دقیقه تا ۴۸ درجه و ۵۰ دقیقه و ۳۰ درجه و۱۷ دقیقه تا ۳۰ درجه و ۵۸ دقیقه
  1. راه‌های دسترسی: از شهرهای مختلف می توان به صورت زمینی و یا هوایی در ابتدا به اهواز آمد! به صورت هوایی از شهرهای مختلف می توانید به عنوان مثال با پرواز تهران آبادان، پرواز مشهد آبادان، پرواز اصفهان آبادان و… به این شهر برسید سپس از طریق اتوبان اهواز به آبادان در ضلع غربی تالاب و پناهگاه حیات وحش شادگان از محل سه راه دارخوین تا ابتدای ورودی شهر شادگان و از سه راه دارخوین تا ابتدای ورودی شهر آبادان– جاده آسفالته آبادان ماهشهر که از وسط تالاب و پناهگاه عبور می‌کند به این مکان برسید.

  1. ۳٫آب وارده از رودخانه جراحی به این تالاب: سالانه حدود ۹۰۰ میلیون متر مکعب
  2. ۴٫مختصات: ۴۸ درجه و ۴۵ دقیقه شرقی (E) و ۳۰ درجه و ۳۰ دقیقه شمالی (N)
  3. ۵٫گونه‌های زیستی: تاکنون ۱۵۲ گونه پرنده و۴۰ گونه پستاندار بوده که مهم‌ترین آن‌ها دلفین بینی بطری با نام علمی tursiops truncatus است که با حرکات نمایشی زیبا، بسیار دیدنی است. این حیوان در دهانه خلیج فارس و خور موسی به راحتی قابل مشاهده است. همچنین مردم روستاهای حاشیه تالاب شادگان به پرورش گاومیش مشغول هستند چراکه وجود تالاب شادگان، بستر مناسبی برای پرورش گاومیش به‌وجود آورده است.

 

سراخیه! ناشناس‌ترین نام در بین این اسامی است، بنابراین سرچ را با این عنوان ادامه می‌دهم. روستایی در ۵۲ کیلومتری آبادان، جنوب شهر شادگان. کوچه پس کوچه‌های روستای سراخیه در میان آب هستند و به همین دلیل، می‌گوییم اینجا ونیز ایران است؛ البته به جز آب هیچ شباهت دیگری به ونیز ندارد. برخلاف تصور در تمام این محدوده آب نمی­بینید. تالاب شادگان فضایی مشابه خور دارد که باقیمانده تالاب بسیار بزرگی است که زمانی تا هورالعظیم در مرز عراق ادامه داشته و احتمال می‌رود بخش دور افتاده و جداشده‌ای از مجموعه تالاب‌های گسترده و به هم پیوسته بین النهرین باشد. تالابی که از مساحت ۴۰۰ هزار هکتاری فقط ۵۴ هزار هکتارش باقیمانده است. مهم‌ترین تهدید برای این تالاب جریانات ورودی زهکش­ها، کاهش جریان‌های سیلابی، تغییرات اقلیمی، خشکسالی طولانی مدت، معرفی گونه­ های غیربومی، نشت مواد نفتی از لوله ­ها است که این موارد موجب اختلال و ایجاد مزاحمت برای حیات وحش نیز می‌باشد. در واقع جاذبه‌های طبیعی ایران نیز همانند گونه­ های جانوری‌اش در حال انقراض هستند.

مطمئن می‌شوم اگر جایی ارزش دیدن داشته باشد قطعا همین جاست. نتیجه را با دوستانم در میان می­ گذارم و آن­ها هم از خدا خواسته،  راه می‌افتیم به سمت جایی که از ناشناختگی به ونیز شبیه شده است.

حرکت می­ کنیم به سمت ناشناخته ها… از آبادان حدود یک ساعتی را به سمت تالاب شادگان رانندگی می‌کنیم. من هم از فرصت استفاده کرده و شروع می کنم در مورد جاذبه‌های تالاب برای دوستانم گفتن.

اینکه این تالاب علاوه بر شادگان نام های دیگری هم دارد مانند  “هور الدورق” یا “هور الفلاحیه” که برگرفته از اسم قبایل ایلامی ست که از دیرباز در این منطقه سکونت داشتند. اینکه تالاب زیستگاه ۱۷۴ گونه پرنده است که ۱۳ گونه از آن‌ها  مانند اردک مرمری، پلیکان پا خاکستری، عروس غاز، اردک سرسفید، گیلانشاه خالدار، عقاب شاهی، عقاب تالابی خالدار و عقاب دریایی دم سفید در معرض خطر انقراض جهانی هستند.

با این وجود، شکار پرندگان در این تالاب به شکل وسیعی صورت می‌گیرد و فروش پرندگان شکاری یکی از راه‌های امرار معاش روستاییان اطراف تالاب است و گاه گاه قایق‌های شکارچی در منطقه دیده می‌شوند و شکارچیان با تفنگ شکاری بر روی آن‌ها به دنبال صید خود می‌گردند و تقریبا هر پرنده‌ای که بخواهید در سبد زنانی که در کنار جاده بساط کرده‌اند، یافت می‌شود از طاووسک اهلی تا مرغ و خروس‌های خانگی.

در این تالاب، انواع ماهیان آب شیرین و شور مانند بنی، ‌شیرید، حمری، شانک، ماهی‌های پرورشی و پرندگانی چون فلامینگو، حواصیل، لک لک،‌ غاز وحشی، اردک،‌گراز، ‌و … زیست می‌کنند. تنها زیستگاه و محل زاد و ولد اردک کرکری در جهان این تالاب است و پرندگانی چون «گیلانشاه خالدار» و «اکراس آفریقایی» نیز از نمونه­ های بسیار کمیابی هستند که در این منطقه دیده می‌شوند.

در شادگان عبابافی و جاجیم بافی رواج دارد. صنایع دستی شادگان هم مانند سایر نقاط این ناحیه از بافت حصیر، بوریا، سبد و امثال آن تشکیل شده و برای تهیه آن از برگ درخت خرما و یا نی‌های تالا‌ب شادگان استفاده می‌شود.

من و دوربینم سخت منتظر نماهای ناب تالاب هستیم. اینجا یکی از بهترین نقاط برای پرنده­نگری است و در فصول مختلف سال می توان انواع پرندگان مهاجر را دید. وقتی برگردیم قطعاً به همه کسانی که به دنبال سفر ماجراجویانه و عکاسی از یک فضای آرام هستند، تالاب شادگان رو توصیه می‌کنم.

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار