اتیوپی
بانک اسلامی اتیوپی نخستین مؤسسه بانکی اسلامی در اتیوپی

بانک اسلامی «زمزم» در اتیوپی ماه‌ها پس از فروش سهام خود توانسته است بیش از ۶۰۰ میلیون بیر (واحد پول اتیوپی) از سرمایه‌های مردمی را جمع کند.

به گزارش سایت رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)  به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در اتیوپی، بانک زمزم، که نخستین مؤسسه بانکی اسلامی شناخته شده در اتیوپی است، ماه‌ها پس از فروش سهام خود توانست بیش از ۶۰۰ میلیون بیر (واحد پول اتیوپی) را از سرمایه‌های مردم جمع کند و هم‌اکنون سرمایه آن معادل ۱,۲ میلیارد بیر شده است.

این بانک در ماه می پس از اعلام عمومی «آبی(ابی) احمد»، نخست‌وزیر مسیحی اتیوپی، مجوز خود را از بانک مرکزی دریافت و راه را برای عملیاتی‌ کردن یک پروژه بانکی تمام‌عیار اسلامی در این کشور هموار کرد.

با وجود اینکه مؤسسات در بخش‌های بانکی اتیوپی از سال ۲۰۱۱ خدمات بانکی بدون ربا را برای مشتریان خود ارائه می‌دهند، تاکنون هیچ بانکی اجازه ایجاد یک بانک کاملاً اسلامی را نداشته است.

اتیوپی در حال حاضر ۱۶ بانک خصوصی و دو بانک دولتی دارد. طبق گزارش دولت در سال ۲۰۱۸، کل سرمایه این بانکها ۱۰ درصد افزایش یافته و به ۸۵,۸ میلیارد دلار رسیده است. در همین زمان این بانک‌ها موفق به اعطای  ۲۹۸.۲ میلیارد بیر در قالب وام شده‌اند.

منبع: ایکنا

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما