تاریخ انتشار :

فرهنگ عاشورا باعث رشد شیعیان لبنان شده است

وضعیت شیعیان لبنان در سال۱۳۸۴

وی خاطر نشان کرد: فرهنگ عزاداری عاشوراییان نیز باعث افزایش روحیه نشاط و رشد شیعیان در لبنان گردیده است و هر ساله در ماه محرم مبلغین زیادی از ایران، کویت و دفاتر مراجع عظام به لبنان اعزام می شوند که تأثیر فراوانی در یادگیری مسائل و آموزشهای دینی اسلامی در آنجا دارند و لازم است سازمان فرهنگ و مرکز بین المللی تبلیغ سرمایه گذاری بیشتری در این زمینه داشته باشند.

 

 

 

 

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) لبنان سرزمینی کوچک با ۳ میلیون جمعیت با گرایشات فرهنگی و مذهبی متفاوت محل اجتماع حداقل ۱۰ گروه و فرقه از قبیل شیعه ـ دُروزی ـ علوی ـ سنِّ ـ مسیحی کاتولیک ـ مسیحی ارتدوکس ـ مسیحی پروتستان می باشد. توازن جمعیتی در این کشور میان ۳ گروه اصلی مسیحی ـ سنی و شیعه است و لذا بر همین اساس با برنامه توافقی رئیس جمهورمسیحی، نخست وزیر سنی و رئیس مجلس شیعی قرار داده می شود.

حجت الاسلام حسن زاده

حجت الاسلام حسن زاده

افزود: شیعه لبنانی وطن دوم خود را ایران می داند. در میان جوانان حزب الله لبنان شور و حماسۀ معنوی و شهادت طلبانه به چشم می خورد.

وی ادامه داد: شبکه های ماهواره ای المنار در لبنان، به تولید برنامه های تبلیغ اهل بیت، کلیپ های هنری مذهبی، ادعیه صحیفۀ سجادیه و تبلیغات ضد صهیونیزمی می پردازد که امر باعث خشم دولت های اروپایی شده و این شبکۀ وزین شیعی را در «فرانسه» ممنوع کرده اند.

وی خاطر نشان کرد: امروز بسیاری از پیشرفتهای شیعه در لبنان مدیون زحمات خالصانۀ امام موسی صدر می باشد که توانست با احیاء حقوق ملی دینی شیعه و ایجاد تشکّلهای سیاسی فرهنگی اقتصادی باعث قدرت یافتن شیعه و اخراج صهیونیزم از جنوب لبنان شود و همچنین باعث شد جمعیت این کشور اعم از شیعه و سنی و مسیحی یکپارچه با پرچم لبنان وحدت ملی و همزیستی مسالمت آمیز و منطقی خود را اعلام نمایند.

وی گفت: تشکیل مجلس اسلامی شیعی اعلیwww.shiitecouncil.com از جمله فعالیت های امام موسی صدر است که اکنون مرکز آن در بیروت و مسئول آنها تیم قبلان می باشد و از محورهای اساسی تأثیرگذار در سیاستهای لبنان و منطقه می باشد.

وی افزود: افواج مقاومه لبنان معروف به امل نیز از تشکیلات سیاسی، نظامی و فرهنگی این کشور می باشد. افواج مقاومه لبنان دربعلبک در پادگانی که سالها در آنجا شیعیان با نظارت شهید دکتر چمران و افسران بازنشسته شیعی و مجاهدین الفتح تربیت می شدند جوانانی را با نورانیت و پاکی خود را مهیا برای جهاد و مقاومت می کنند.

 

وی خاطر نشان کرد: در بیروت مدرسه فنی حرفه ای جهت ایتام لبنان و فرزندان شیعیان است که در آنجا آموزش حرفه، اخلاق، دین و تربیت با هم آمیخته است و نوجوانان شیعی در دوره های این مدرسه با مدرک و تخصص و حرفه فارغ التحصیل و مشغول به کار در جامعۀ لبنان می گردند. امام موسی جهت شیعیان لبنان حرکت فراگیری تخصص و علم و حرفه را پایه گذاری کرد که این مدرسه در بیروت با امکانات وسیع آن از جمله فعالیتهای خداپسندانه ایشان می باشد.

وی اظهار داشت: مرکز بررسی های اسلامی و مدرسۀ دینی از جمله مراکز اسلامی در لبنان است که بسیاری از کادرهای حزب الله و دبیرکل شهید سابق سید عباس موسوی از فارغ التحصیلان آن بوده اند که سازمان مدارسن می توانند در تقویت برنامه های متون درسی پژوهشی، تربیتی و حمایت مالی از این حوزۀ علمیه مساعدتهای لازم را مبذول دارند و حتی می توان همچون مرکز جهانی علوم اسلامی در قم شعبه ای بین المللی جهت جذب مستبصرین و شیعیان در لبنان احداث کرد و با اعزام استاد و ایجاد نشستهای علمی بین المللی در این راستا رونق بخشی برنامه های آنجا بود.

وی تصریح کرد: اما موسی صدر خود شخصا با رهبران دینی از جمله مطرن یوسف الخوری، جرج حداد و شیخ محی الدین حسن از رهبران مسیحی و اهل سنت ملاقات و مراوده داشته است که باعث تالیف قلوب آنها گردید و فرصت لازم جهت رشد شیعه را مهیا نموده، تا جایی که اندیشمندان مسیحی در لبنان در وصف امام شیعه کتاب می نویسند که از آن جمله می توان کتاب با ارزش امام علی صوت عدالت انسانی، جرج جرداق را نام برد که در استبصار عده زیادی از مسیحیان و سنیان تاثیر داشته است. هاشم قطیط نیز ۵ جلد کتاب به نام «المتحولون» در شرح حال شیعه شدگان و مستبصرین نوشته است و از پیشنهادات وی آن است که در لبنان همایش مستبصرین تشکیل شود و در موضوعات متنوع فراخوان مقاله شود تا در عمق بخشی به عقاید آنها مثمرثمر باشد.

وی بیان داشت:«موسوی» در جنوب لبنان در شهر قانا نزدیک مرز فلسطین در میان اردوگاهها و مناطق لبنانی فلسطینی فعالیتهای گسترده ای انجام داده که بر اثر فعالیت های وی فوج زیادی به مکتب اهل بیت (علیهم السلام) گرایش پیدا کرده اند که پیشنهاد می شود عده ای از فرهیختگان آنها با همکاری مراکز ایران جهت یک دوره به ایران بیایند همچنین موسسه آینده روشن جهت این گروه دوره آموزشی امام شناسی آخرالزمان شناسی و شناخت شناسی مهدویت برقرار کند که می تواند یکی از حرکتهای مطلوب بین المللی باشد. همچنین از دیگر فعالان در لبنان سید فضل می باشد که در مسجدالرضا و مراکز مختلفی در لبنان و اروپا فعالیت گسترده ای دارد.

وی اظهار داشت: حداقل یک میلیون لبنانی در خارج از کشور لبنان درکشور های آمریکا، بلژیک، فرانسه، ایتالیا، آلمان و … از فعالین عرصه امور فرهنگی دینی نیز می باشند همپای ایرانیان و عراقیها در تشکیل مراکز و مؤسسات فعالیت دارند.

وی ادامه داد: مرکز دراسات اسلامی به آدرس اینترنتی www.alhadi.orgکه توسط سید جعفر مرتضی العاملی فعالیت دارد از جمله مراکز فرهنگی اسلامی لبنان می باشد. موسسه آل البیت (علیهم السلام) لاحیاء التراث نیزدر بیروت در چاپ و نشر کتب شیعه در سطح جهانی فعال می باشد و از دستاوردهای این مؤسسه چاپ صدها جلد کتاب اسلامی و شیعی با کیفیت عالی می باشد.

وی افزود: مرکز جهانی بنی هاشم، مرکز فرهنگی خیریه بنی هاشم و موسسه القائم از مراکزی است که سید محمد علی حسینی از جمله شخصیتهای شیعی فعال در لبنان پایه گذاری کرده است. آقایان دکتر مخلص جده و جهاد عبدالله نیز از دیگر شخصیتهای فعال شیعی در لبنان می باشند که دانشگاه جهانی اسلامی عربی را در بیروت پایه گذاری کرده اند و پذیرای دانشجویان در معارف و الهیات و دیگر رشته ها می باشد.

وی خاطر نشان کرد: فرهنگ عزاداری عاشوراییان نیز باعث افزایش روحیه نشاط و رشد شیعیان در لبنان گردیده است و هر ساله در ماه محرم مبلغین زیادی از ایران، کویت و دفاتر مراجع عظام به لبنان اعزام می شوند که تأثیر فراوانی در یادگیری مسائل و آموزشهای دینی اسلامی در آنجا دارند و لازم است سازمان فرهنگ و مرکز بین المللی تبلیغ سرمایه گذاری بیشتری در این زمینه داشته باشند.

وی ادامه داد: آقای هاشمی رایزن فرهنگی سابق در لبنان نیز فعالیتهای متناسبی انجام داده اند از آن جمله می توان به برپایی همایشها و کنفرانسها، زمینه ایجاد نمایشگاههای بین المللی و قراردادهای بین المللی و توافق نامه با دانشگاه های لبنان از جمله دانشگاه اسلامی لبنان اشاره کرد.

وی در پایان تصریح کرد: بانوان شیعه لبنانی نیز از مهجوریت بدر آمده و در فراگیری مسائل فرهنگی سیاسی و اخلاقی رشد شایسته ای داشته اند. خانم ریما فخری مسئول کمیته سیاسی حزب الله لبنان و خانم ربابه صدر خواهر موسی صدر و مسئول مدرسۀ اسلامی بیروت از جمله این شخصیتها می باشند.
منبع: آینده روشن

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار