بیش از سه میلیون ترک تبار اهل سنت در آلمان زندگی می کنند
وضعیت تبلیغ اسلام در آلمان در سال1384

در آلمان به علت وجود بازار کار، مهاجران از کشورهای مختلف به این کشور هجرت کردند و با توجه به ارتباط تجاری ترکیه و آلمان بیش از سه میلیون ترک تبار اهل سنت و جمعی از شیعیان علوی در آلمان زندگی می کنند.

 

 

مسجد امام علی در هامبورگ

مسجد امام علی در هامبورگ

 

به گزارش رهیافتگان: در آلمان به علت وجود بازار کار، مهاجران از کشورهای مختلف به این کشور هجرت کردند و با توجه به ارتباط تجاری ترکیه و آلمان بیش از سه میلیون ترک تبار اهل سنت و جمعی از شیعیان علوی در آلمان زندگی می کنند.

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده افزود: مستبصرین (رهیافتگان)شیعه شده ترکیه نیز در شهرهای مونیخ، برلین، هامبورگ، بوخوم و فرانکفورت زندگی می کنند که در راستای گسترش مکتب اهل بیت (سلام الله علیها) فعالند.

وی گفت: در بوخوم، فرانکفورت و مونیخ شخصی به نام آقای «اوجی» مراکزی را در جهت جذب برادران ترک تبار مقیم آلمان به مکتب اهل بیت (سلام الله علیها) پایه گذاری کرده است و تاکنون توانسته بیش از 4 هزار خانواده ترکیه ای را شیعه کند و خصوصاً تأثیر زیادی از نظر اخلاقی و رفتاری بر روی جوانان داشته است.

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده اظهار داشت: جناب آقای «اوجی» از فعالان احزاب سیاسی ترکیه بوده که عقاید اهل سنت را داشته و فعالیت های سیاسی وی منجر به تبعیدش از ترکیه شده است و در آلمان بر اثر ارتباطات با شیعیان در مرکز اسلامی هامبورگ که توسط آیت الله بروجردی و شهید دکتر بهشتی برپا شده بود با استدلال های منطق شیعه آشنا می شود و به ایران می آید و با افکار امام خمینی
” در برلین نیز گروهی از برادران ترکیه ای، اتحادیه مسلمانان ترک تبار اروپا را تشکیل دادند “
(ره) هم کاملاً آشنا می شود و پس از تحقیقاتی استبصار پیدا می کند و برای تبلیغ مکتب اهل بیت (سلام الله علیها) به آلمان باز می گردد.

وی افزود: آقای «اوجی» فعالیت خویش را گسترده کرد و در کشورهای هلند، بلژیک و فرانسه به مرکزیت آلمان به این فعالیت ها ادامه داد و برخی از جوانان با استعداد را جهت تحصیلات و طی کردن دوره های معارف اسلامی به ایران فرستاد که هم اکنون بعضی از این جوانان در دانشگاه بین المللی قزوین در رشته های مختلف علمی مشغول تحصیل هستند.

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده اظهار داشت: در برلین نیز گروهی از برادران ترکیه ای، اتحادیه مسلمانان ترک تبار اروپا را تشکیل دادند که این اتحادیه از موسسات و مراکز فعالی است که برادران ترک تبار در آن مشغول فعالیت هستند در کشورهای آلمان، هلند، بلژیک، اتریش و فرانسه تشکیل شده است و هر سه ماه یک بار جلساتی در خصوص چگونگی تبلیغ مکتب اهل بیت (سلام الله علیها) و بررسی مشکلات مسلمانان برگزار می کنند.

وی خاطرنشان کرد: در برلین «سلاح الدین یلماز» (شیعه) خطبه های نماز جمعه این شهر را به زبان ترکی، عربی و فارسی می خواند و این بدان علت است که در نماز جمعه این شهر قشرهای مختلف شیعیان دور هم جمع می شوند.

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده تصریح کرد: شیعیان سه کشور آلمان، بلژیک و هلند در یکی از مناطق مرزی آلمان که نزدیک به سه کشور است جمع می شوند و مرکزی را اجاره می کنند و شب و روز عاشورا مراسم عزاداری بزرگی برپا می کنند
” در برلین «سلاح الدین یلماز» (شیعه) خطبه های نماز جمعه این شهر را به زبان ترکی، عربی و فارسی می خواند “
که شیعیان این سه کشور سعی می کنند با خانواده هایشان در این مراسم حاضر شوند و برنامه های متمرکزی داشته باشند.

وی افزود: نکته مهم و قابل توجه فعالیت دکتر کروگر، طارق رزلو و درو زینب آلمانی از شیعه شدگان آلمانی در جهت گسترش مذهب تشیع می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده ادامه داد: طارق رزلوودر به شش زبان تسلط دارد و با سفر به 50 کشور دنیا تمام مذهب ها و مکتب ها را مطالعه و بررسی کرده و بعد از آشنایی با اسلام و مکتب تشیع کتاب «آخرین مسیحی خانواده» را نوشته است.

وی خاطرنشان کرد: «رزلوودر» آشنایی خویش را با اسلام شنیدن نوای روح نواز قرآن بیان می کند، ایشان پس از آشنایی با قرآن و آیات قرآنی تحقیقات بر روی دین اسلام را شروع می کند و به علت اینکه بیشتر با برادران سنی در ارتباط بوده ابتدا سنی می شود و در کنیا پس از آشنایی با شیعیان تحت تاثیر مکتب تشیع قرار می گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده افزود: «طارق رزلوودر» بزرگ ترین آرزوی خویش را نماز خواندن در اولین طلوع فجر ظهور با امام عصر (ع‍جل الله تعالی) عنوان می کند.

وی گفت: دکتر کروگر نیز از اساتید انستیتوی علوم اسلامی آلمان در هامبورگ است که در بسط مکتب اهل بیت (سلام الله علیها) تلاش می کند.

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده اظهار داشت: انستیتوی علوم اسلامی هامبورگ به ریاست دکتر رضوی راد از دولت آلمان مجوز رسمی دارد و در رشته های فلسفه و کلام به فارغ التحصیلان مدرک رسمی کارشناسی و کارشناسی ارشد می
” «طارق رزلوودر» بزرگ ترین آرزوی خویش را نماز خواندن در اولین طلوع فجر ظهور با امام عصر (ع‍جل الله تعالی) عنوان می کند “
دهد.

وی افزود: به علت برنامه ریزی صحیح دکتر رضوی راد مسلمانان از فرقه های مختلف جهت تحصیل به مرکز علوم اسلامی می آیند و با برنامه ریزی دقیق تحت تاثیر مکتب اهل بیت (سلام الله علیها) قرار می گیرند.

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده ادامه داد: در بازدید از این مرکز، بیش از 300 نفر از دانشجویان شیعه شده بودند که بیشتر آنها از جوانان آلمانی الاصل بودند که با اسلام آشنا شده بودند.

وی خاطرنشان کرد: مرکز اسلامی بزرگی در کنار دریاچه «چشم انداز زیبا» در بهترین مناطق هامبورگ آلمان با درخواست تجار ایرانی و موافقت و اجازه آیت الله بروجردی در سال 1340 ه.ش. بنا شده است که در این مرکز مسجد امام علی(علیه السلام)، آکادمیک زبان و مرکز اسلامی فعالیت بسیار مناسبی دارند.

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده اظهار داشت: ایراد خطبه های نماز جمعه به سه زبان آلمانی، عربی و فارسی، تهیه مجله ای به زبان آلمانی و توزیع آن بین مسلمانان آلمان، برگزاری همایش بین ادیان و گفتگوی بین اسلام و دیگر فرقه ها، برپایی دعای کمیل هر شب جمعه با حضور جمعیت بیش از 600 نفر از ایرانی ها و برپایی نماز ظهر و شب از ویژگی های مرکز علوم هامبورگ به شمار می رود.

وی افزود: در این مرکز شخصیت های زیادی مانند: شهید آیت الله دکتر بهشتی و حجج الاسلام خاتمی و انصاری جهت سخنرانی حضور پیدا کرده اند.

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده با اشاره به کتابخانه بزرگ برلین آلمان گفت: این کتابخانه در شش طبقه با کیفیت بسیار جذاب و مهندسی روز ساخته شده
” خانم های مسلمان در آلمان با راه اندازی موسسه کوثر و چاپ مجله فعالیت های اسلامی خویش را انجام می دهند “
است که بیش از 20 میلیون کتاب از کلیه موضوعات و مذهب ها و فرقه ها در آنجا موجود است که بخشی در این کتابخانه به کتب شیعی اختصاص دارد که وظیفه ماست که کتب شیعی را در اختیار آنها قرار دهیم.

وی اظهار داشت: از جمله فعالیت های چشمگیر در آلمان ترجمه کتاب های شیعه به زبان عربی توسط دکتر رجبی، پسر آقای علی دوانی محقق و مورخ مشهور و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران است که به صورت منظم این کتب را چاپ و توزیع می کند.

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده افزود: دکتر رجبی با خرید ساختمان شکیل و منظمی در آن سالن همایش و کتابخانه شیعی با هزاران جلد کتاب ایجاد کرده که این کتابخانه قابل دسترسی برای شیعیان می باشد.

وی گفت: خانم های مسلمان در آلمان با راه اندازی موسسه کوثر و چاپ مجله فعالیت های اسلامی خویش را انجام می دهند.

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده افزود: همچنین در برلین دفتر مستبصرین زیر نظر دفتر آیت الله سیستانی که توسط آقای محمد عامر مصری اداره می شود که این شخص شافعی بوده و بعد مسلمان شده است و دارای مدرک دکترای حقوق می باشد و از وکیلان قوی است و شب های جمعه درس عقاید برای آنان و مردان مسلمان در منزل خود دارد.

وی تصریح کرد: خانم حسنی (آلمانی) نیز از مسیحیانی بوده که با آشنایی با یک جانباز ایرانی شیعه شده است و از معنویت وی خوشش می آید و با او ازدواج می کند که از بهترین مبلغ های زن بین زنان آلمانی است.

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده در پایان گفت: حدود 4 میلیون مسلمان ترک در آلمان زندگی می کنند که 150هزار آنها شیعیان می باشند.
منبع : خبرگزاری آینده روشن

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما