تاریخ انتشار :

سامي‌يوسف:

مشکلاتم در کشورهای اسلامی بیشتر است

سامی یوسف از خانواده‌ای ایرانی آذری‌الاصل است که به‌همراه خانواده‌اش به انگلیس رفت و آنجا نوجوانی و جوانی‌اش را سپری کرد و ساکن لندن شد‌

 

سامی یوسف

سامی یوسف

به گزارش رهیافتگان : معصومه طاهری -سامی یوسف از خانواده‌ای ایرانی آذری‌الاصل است که به‌همراه خانواده‌اش به انگلیس رفت و آنجا نوجوانی و جوانی‌اش را سپری کرد و ساکن لندن شد‌. سامی که از همان ابتدا به موسیقی علاقه داشت در ۱۸ سالگی به مدرسه موسیقی لندن رفت و با تحصیلات آکادمیک موسیقی آشنا شد. دو آلبوم سامی یوسف که روانه بازار کرده به نام‌های «معلم» و «امت من» هستند و اولین کنسرت موسیقی‌اش را در مصر برپا کرد که بعد از استقبال وسیع از آن برنامه به کشورهای زیادی از جمله آلمان، ترکیه، هند و… برای اجرای برنامه دعوت شده است. این گزارش گفت‌وگومحور چندی پیش توسط یکی از روزنامه‌نگاران بین‌المللی و شناخته شده آفریقای جنوبی به نام کمال‌الدین انجام شده است.

جایی برای تکان خوردن نبود، یوسف تنها لبخند می‌زد و مردم در پاسخ، با فریاد اسم او را صدا می‌زدند تا ترانه‌های خود را بخواند و او دو آلبوم خود یعنی «معلم» و «امت من» را اجرا کرد. آن موقع سال ۲۰۰۸ بود که به کیپ تاون در آفریقای جنوبی رفته بود. این اولین باری بود که سامی یوسف به آفریقای جنوبی سفر کرده بود و در سه شهر بزرگ کیپ‌تاون، دوربان و ژوهانسبورگ اجرا داشت. کنسرت‌های او در آفریقای جنوبی باشکوه و کاملاً منحصر به فرد بود. اجراهایش با نظم و ترتیب و با تمرکز فوق‌العاده‌ای صورت گرفت. او درکنار ترانه‌سرایی به زبان‌های انگلیسی، عربی، ترکی، فارسی، اردو، آذری و مالایی، به نواختن بسیاری از سازهای کلاسیک و محلی هم تسلط کامل دارد. برای همین باید به صراحت سامی یوسف را خواننده جهان اسلام دانست. علاقه وافر سامی یوسف برای اجرا به زبان‌های مختلف، در کنار سادگی رفتارش سبب می‌شود که سبک او خاص و اجراهایش تجربه‌ای ماندگار داشته باشند. دعوت یوسف به وسیله‌ گروهی دولتی انجام شده بود که امکان حضور برای عموم نبود و تنها چندهزار نفر در کنسرتش شرکت داشتند. سامی یوسف ستاره مسلمانی است که سال ۲۰۱۲ نامزد دریافت جایزه شده بود.
یوسف درباره سفرش به آفریقای جنوبی به ما می‌گوید: برای اولین بار بود که به آفریقای جنوبی می‌رفتم. از روی ایمیل‌هایی که برایم آمده بود متوجه شدم کارم با موفقیت همراه بوده است. موقع اجراهایم مردم احساس خوبی داشتند برای همین تصور می‌کنم کار موفقیت‌آمیز بوده است به‌خصوص زمانی‌که بچه‌ها همراه با آهنگ‌های من، می‌خواندند و زمزمه می‌کردند.
اگرچه آلبوم‌های او مخصوصاً درباره مسائل و مربوط به جامعه جهانی مسلمانان است، با این وجود استعداد یوسف محدود نشده و فراتر از آن عمل کرده است و موسیقی او درحد تعادل به پاپ نزدیک است. به‌همین خاطر یوسف از سوی برخی رسانه‌های بزرگ به‌عنوان «بزرگترین ستاره راک اسلام» معرفی شده، این عنوان تیتری است که خیلی‌ها آن را دوست دارند.
سامی یوسف دراین‌باره می‌گوید: من برای مردم می‌خوانم و درحال حاضر فصل جدیدی در حرفه موسیقی من آغاز شده است. قصد ندارم فقط برای گروه خاصی موسیقی داشته باشم و کار کنم از طرفی هم نمی‌خواهم تنها برای برنامه‌های مذهبی بخوانم. صادقانه بگویم موسیقی من برای همه دنیا است؛ ‌بنابراین امیدوارم با تنوع بیشتر در مناطق مختلف دنیا بروم و بخوانم.
یوسف در ادامه می‌گوید: من نمی‌خواهم یک ستاره راک یا پاپ باشم. من فقط می‌خواهم بهترین کار را در حرفه خودم انجام بدهم که الحمدلله این خودش یک موفقیت تجاری است. پاسخش ساده بود بدون این‌که تکبر داشته باشد، تلاش می‌کرد توضیح بدهد تا متوجه شویم برای او نظر اغلب هوادارانش اهمیت دارد.
یوسف می‌گوید: این واقعیت ندارد که من تنها خواننده جهان اسلام هستم. برای نمونه یوسف اسلام را می‌توان نام برد که کارش موسیقی است. خیلی‌ها با من تماس می‌گیرند و تصور می‌کنند که این شیوه خواندن من مانند ستاره‌های راک است. اما درحقیقت باید گفت کنسرت‌های یوسف به‌خوبی جاافتاده است. در کنسرت‌های او ضربه پا و سر و رقص‌های تند وجود ندارد. کنسرت‌های او مثل پیک‌نیک برای خانواده‌هاست که حضور آخر هفته در آن برایشان لذتبخش است. یوسف با چندین ابزار موسیقی کار می‌کند برای همین برخی از مسلمانان در کنسرت‌های او شرکت نمی‌کنند و معتقدند نواختن سازهای زهی و بادی در اسلام حرام است.
او با ستایش خدا کارهایش را شروع می‌کند به‌صورتی‌که برای مخاطبان جدیدش درکشورهای مختلف مقبول است. با ریتم موسیقی مدرن کار می‌کند. هشت قطعه دارد. دو خواننده در ارکستر یوسف را پشتیبانی می‌کنند، درمقابل هم جمعیت زیادی که شاد هستند. یوسف می‌گوید: من مردم را دوست دارم و موسیقی من از مردم الهام می‌گیرد و به مباحث بیشتر ازموسیقی نمی‌پردازم.
او در ادامه توضیح می‌دهد: واکنش جهانی به موسیقی مثبت بوده و مردم خیلی با من مهربان بوده‌اند. مشکلاتی که من در کشورهای مسلمانان با آن مواجهم بیشتر از کشورهای دیگر بوده است. اما در کل تمام کشورهایی که رفته‌ام من را قبول کرده‌اند. یکی از بهترین تجربه‌های من در کشور هلند بود که آنجا، چهره‌ها و ملیت‌های مختلفی را دیدم.
این جالب است که او به هلند اشاره می‌کند، زیرا این کشور موضع شدیدی ضد اسلام و مسلمانان دارد حتی علیه گروه‌های اقلیت و خارجی برخورد می‌شود. یوسف در سال۲۰۰۹ اعلام کرده بود که قصد دارد در آلبوم جدیدش مردم را متحد کند و با کمک موسیقی به این خشونت‌های تند علیه اسلام را پاسخ بدهد. او می‌گوید: جامعه اسلامی مانند هرجامعه دیگر با چالش‌های زیادی از درون مواجه است. ما در جهانی پر از خشونت زندگی می‌کنیم. اما امروز دنیای اسلام در حال رشد است و ما به دنبال گفت‌وگو و تعامل هستیم.
یوسف توضیح می‌دهد: نیروهای مخالف ما نیاز به شکستن شدن دارند و من به این خوشبینم. فکر می‌کنم اکثریت قریب به اتفاق مردم در این دنیا خوبند اما افرادی هستند که از مشکلات ایجاد شده به نفع خود سود می‌برند. یوسف اشاره می‌کند به فاز بعدی کار خود، که از طریق موسیقی به این چالش‌ها می‌پردازد و می‌گوید: در حال حاضر این بخش از کار من هدیه‌ای برای مردم است که فصل جدیدی در حرفه موسیقی من شروع شده است. من قصد ندارم فقط برای یک گروه خاص موسیقی داشته باشم یا تنها برنامه‌های مذهبی اجرا کنم. صادقانه بگویم موسیقی من برای همه است. پس امیدوارم در کارهایم تنوع بیشتری برای مردم مختلف داشته باشم.
یوسف در ادامه می‌گوید: من در موسیقی خیلی متنوع هستم و از افرادی که به دنبال موسیقی هستند نباید انتظار دیگری هم داشت. آلبوم «امت من» با همه ارتباط برقرار می‌کند و برای همه است و صادقانه بگویم فروش خیلی زیادی همین آلبوم داشت.
صحبت‌های یوسف نظر هنری او را درباره مسائل اسلام انعکاس می‌دهد. او خواننده‌ای است که تا به امروز در تمام پروژه‌های خود، ‌ارتباط بشردوستانه را به ارمغان می‌آورد. به منطقه دارفور در سودان سفر کرد و برای کمک‌های مردمی و کسب آگاهی درباره جنگ پول جمع‌آوری نمود، او همچنین یک ملودی جدید در دارفور نوشت، که در آفریقای جنوبی اجرا کرد. یوسف همچنین در طول سفر خود به آفریقای جنوبی از مدارس تیزهوشان دیدن کرد.
یوسف می‌گوید: من سعی می‌کنم روی دو یا سه پروژه در سال تمرکز داشته باشم. هر سال یکی از کارهایم را به منظور کمک به مؤسسات خیریه انتخاب می‌کنم تا منافع آن برای خدمت و کمک‌رسانی به آنها باشد که باید گفت این هم جنبه دیگری از سامی یوسف است.
منبع : روزنامه جوان

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار