آلبانی
حکایت جالب کوه «عباس علی»، مقام «اباالفضل العباس(ع)» در آلبانی

مقام «اباالفضل العباس(ع)» بر ۲۴۰۰ متر کوه تیموری در آلبانی ساخته شده و نام این کوه به کوه «عباس علی» تغییر یافته است.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)به نقل از پایگاه خبری امام حسین(ع)، کشور آلبانی واقع در جنوب شرقی قاره اروپا، تنها کشور اسلامی در اروپا به شمار می آید. مردم این کشور ارادت ویژه به اباالفضل العباس(علیه السلام) دارند، به طوری که حضرت عباس(علیه السلام) به این کشور سفر کرده و با اسب خود بر فراز یکی از کوه های این کشور رفته است.

دلیل مسلمانان آلبانی برای این اعتقاد این است که رد پای اسب حضرت و جای علم ایشان بر این کوه باقی مانده است.

اما واقعیت مسئله این است که برخی از مومنان در سال 1620 میلادی مقداری از خاک قبر اباالفضل العباس(علیه السلام) را برای تبرک و شفا از کربلا به آلبانی بردند و مردم برکت این خاک را دیدند. بنابراین تصمیم گرفتند تا باقی خاک را در قله کوه تیموری که 200 کیلومتر از تیرانا پایتخت آلبانی دورتر است، دفن کردند. سپس در آنجا بقعه ای به عنوان مکان دفن خاک ساخته شد و نام این کوه به کوه «عباس علی» تغییر یافت.

از آن زمان به بعد، مردم آلبان با ادیان و اعتقادات مختلف به مدت پنج روز هرساله از 20 تا 25 آگوست به برپایی مراسم اقدام می کردند. به طوری که ارتفاع دو هزار و 417 متری این کوه را می پیمودند و به ذبح و طبخ غذا و توزیع آن بین فقیران و نیازمندان به نام اباالفضل العباس(علیه السلام) اقدام می کردند.

یک هنرمند بلغاری به نام «استفان پوپ دیمترو» مجسمه ای فوق العاده از حضرت عباس(ع) طراحی کرده است که درحالی که دو کودک عطشان در آغوش دارد، سوار بر اسب است و می خواهد به آنها آب بدهد. این مجسمه بر فراز صخره ای در این کوه نصب شده است.

منبع: ایکنا

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما