تاریخ انتشار :

مباهله

دعای روز مباهله با صدای محسن فرهمند

شیعیان بر این اساس، معتقدند امام علی(ع) براساس آیه مباهله، به منزلۀ نَفْس و جان پیامبر است. واقعه مباهله در ۲۴ ذی‌الحجه سال نهم هجری روی داد و آیه ۶۱ سوره آل عمران به آن اشاره دارد.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) مباهله، درخواست لعن و نفرین الهی برای اثبات حقانیت است و بین دو طرفی رخ می‌دهد که هر کدام ادعای حقانیت دارند.

این واژه در تاریخ اسلام به ماجرایی اشاره دارد که طی آن، پیامبر اسلام(ص) پس از مناظره با مسیحیانِ نجران و ایمان نیاوردن آنان، پیشنهاد مباهله داد و آنان پذیرفتند. با این حال مسیحیان نجران، در روز موعود از این کار خودداری کردند.

بنابر اعتقادات شیعی، جریان مباهله پیامبر(ص) نه تنها نشانگر حقانیت اصل دعوت پیامبر(ص) است، بلکه بر فضیلت همراهان ایشان (امام علی(ع)، حضرت فاطمه(س) و حسنین) در این ماجرا دلالت می‌کند. شیعیان بر این اساس، معتقدند امام علی(ع) براساس آیه مباهله، به منزلۀ نَفْس و جان پیامبر است. واقعه مباهله در ۲۴ ذی‌الحجه سال نهم هجری روی داد و آیه ۶۱ سوره آل عمران به آن اشاره دارد.

همچنین در این روز حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) در حال رکوع انگشتر خود را به سائل داد، و آیه «انّما ولیکم اللّه» در شأن آن حضرت نازل گشت.

برای این روز که مایه فخر و مباهات مسلمانان است در کتاب شریف مفاتیح الجنان اعمالی ذکر شده تا بتوان از فیوضات آن بهره بیشتری برد.

اعمال روز مباهله

اول: غسل، که نشانه پالایش ظاهر از هر آلودگی و آمادگی برای آرایش جان و صفای باطن است.

دوم: روزه، که سبب شادابی درون است.

سوم: خواندن دو رکعت نماز، که در وقت و کیفیت و ثواب مانند نماز روز عید غدیر است، و اینکه «آیه الکرسى» در نماز مباهله باید تا«هم فیها خالدون» خوانده شود. همچنین در این روز خواندن زیارت امیرالمؤمنین(ع) به ویژه زیارت جامعه روایت شده است. احسان به فقرا و محرومان به تأسی از مولی الموحدین علی(ع)  که در رکوع نمازش به نیازمند احسان فرمود، سفارش شده است.
چهارم: خواندن دعاى مباهله، که شبیه به دعاى سحر ماه رمضان است و شیخ طوسى و سیدابن طاووس نقل کرده‌اند، ولى بین روایات آن دو بزرگوار اختلاف زیادى است. در اینجا روایت شیخ طوسى از کتاب «مصباح» برگزیده شده است که فرموده: دعاى روز مباهله همراه با فضیلت آن، از حضرت صادق(ع) روایت شده است. 

برای شنیدن دعای مباهله با صدای فرهمند اینجا کلیک کنید!

پنجم: دعایى که شیخ طوسى و سید ابن طاووس پس از دو رکعت نماز و ۷۰ مرتبه استغفار، روایت کرده‌اند بخواند، اول آن دعا «الحمدللّه ربّ العالمین» است.
یادآوری می‌شود؛ در این روز صدقه دادن به تهیدستان به پیروى از مولاى متقیان علی(ع) و خواندن زیارت جامعه سفارش شده است.

روز ۲۵ ذی‌الحجه: روز بس شریف است که سوره «هل اتى» در حق اهل بیت(ع) نازل شد؛ براى اینکه سه روز روزه گرفتند و افطارى خود را به مسکین و یتیم و اسیر دادند و خود با آب افطار کردند. سزاوار است شیعیان اهل بیت(ع) در این ایام به ویژه در شب ۲۵ ذی‌الحجه در دادن صدقه به مساکین و ایتام، و سعى در اطعام ایشان و روزه داشتن این روز به پیروى از مولایان خود کنند.

منبع: ایکنا

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار