رپورتاژ خبری
آشنایی کامل با موسیقی پاپ در ایران و جهان

موسیقی پاپ دهه ۸۰، شاهد ظهور گروههای پانک-راک بود و گروهها و خواننده های شاخص این دهه گروه Duran Duran، The Police، Culture Club و افرادی چون Phil Collins، Michael Jackson و Madonna بودند.

در ابتدای این مطلب از رسانه موزیک اوری ملودی قصد داریم راجع به یکی از پر طرافدارترین سبک موسیقی در جهان به نام موسیقی پاپ یا Popular music اطلاعاتی در اختیار شما  علاقمندان به موسیقی قرار بدهیم. موسیقی مردم پسند به آن نوع سبک از موسیقی گفته می شود که در دسترس مردم است و به شکل تجاری عرضه می شود.

آشنایی کامل با موسیقی پاپ در ایران و جهان

نقطه ی مقابل موسیقی کلاسیک و موسیقی فولکور یا محلی، موسیقی مردم پسند است. موسیقی کلاسیک در طول تاریخ موسیقی برگزیده و روشنفکر جامعه بوده است و موسیقی محلی و آهنگ های قومیتی مثل آهنگ بختیاری لری، آهنگ ترکی، به صورت تجاری به بازار عرضه می شده است. موسیقی پاپ در اصل جزء یکی از زیر شاخه های موسیقی مردم پسند است. اما بعضی وقت ها موسیقی مردم پسند را موسیقی پاپ هم می گفتند.

 

موسیقی پاپ

با وجود اینکه موسیقی پاپ از موسیقی کلاسیک، موسیقی فولک و موسیقی هنری یا art musicمتمایز است. اما از آنجایی که اصطلاح پاپ شامل بسیاری از قطعات موسیقی راک، هیپ هاپ، کانتری و راک اپرا را در بر می گیرد، می توانیم بگوییم که موسیقی پاپ، تعریف دقیقی ندارد.

مشخصات زیرمجموعه بودن موسیقی پاپ

موسیقی که به شکل تجاری به وجود می آید یا هدف از به وحود آوردن آن سود مالی است، موسیقی پاپ گفته می شود بنا به تعریف سایمون فریت Simon Frith، منتقد موسیقی و جامعه شناس متخصص موسیقی مردم پسند، موسیقی پاپ یک صنعت است نه یک هنر. البته موسیقی پاپ را هم می توان در حیطه بازار، ایدئولوژی، تولید و زیبایی شناسی هم شناخت. درواقع، “پاپ” طوری طراحی شده که برای همه جالب باشد و از هیچ جای خاصی نیامده و قرار هم نیست سلیقه خاصی را اعمال کند.

موسیقی پاپ چیزی است که از بالا (کمپانیهای ضبط صفحه، تهیه کنندگان رادیویی و تبلیغاتچیها) تدارک دیده شده است و از میان مردم بر نخواسته است. موسیقی پاپ به طور حرفه ای تهیه و بسته بندی شده است و چیزی نیست که بتوانیم فرم آن را تغییر بدهیم و یا به سلیقه ی خود به آن تغییر بدهیم.

به بیانی دیگر، موسیقی پاپ در دهه ۵۰ آغاز شد و آنچه در این مجموعه قرار می گیرد معمولا برای گروه بزرگی از افراد جذاب است. با به وجود آمدن صفحه های پلاستیکی یا وینیل در دهه ۳۰ تا ظهور کامپکت دیسک یا CD در دهه ۸۰، موسیقی ضبط شده، نسبت به موسیقی زنده، بیش از پیش در دسترس قرار گرفت.

اکثر ترانه های پاپ مانند آهنگ های سینا درخشنده در ۳ دقیقه اجرا می شوند و در آنها از ملودیهایی استفاده می شود که غالبا بسیار شنیدنی است و نظر تعداد بسیاری از افراد را به خود جلب می کنند.

موسیقی پاپ یک عنصر ریتمیک سنگین در زیر است که غالبا توسط دستگاه های تقویت کننده الکترونیک (amplifier) اجرا می شود و ملودی اصلی بر این ریتم غالب است.

ترانه های پاپ به ترانه های دوست داشتنی اطلاق می شوند که مردم به زمزمه و خواندن آن علاقمند هستند. و همچنین موسیقی پاپ تجارت خوبی دارد و سبک مورد علاقه ایستگاه های رادیویی است زیرا قابل دسترس برای همه افراد بوده، راحت در یاد می ماند و مخاطبین زیادی را به خود جذب می کند.

از معروفترین خواننده های سبک پاپ در ایران می توانیم به حامد همایون، مهدی احمدوند، حمید هیراد،میثم ابراهیمی، فرزاد فرزین، مهرداد جم،  و… اشاره کرد که در سایت اوری ملودی فول آلبوم همه این خواننده ها را می توانید دانلود کنید و گوش دهید.

 

تاریخچه مربوط به موسیقی پاپ

آشنایی کامل با موسیقی پاپ در ایران و جهان

از میان گروههای موسیقی سوئینگ دهه ۳۰، بلوز شیکاگو و موسیقی کانتری ایالت تنسی موسیقی پاپ به پا خواست، و در دهه ۵۰، خوانندگان روز از جمله افرادی مثل فرانک سیناترا (Frank Sinatra)، بابی دارین (Bobby Darin) و پگی لی (Peggy Lee) بودند.

چهار عامل مهم موجب گسترش موسیقی پاپ در دهه ۶۰ شدند. یکی گروههای دوواپ (DooWop) دخترانه مقیم نیویورک بودند که ترانه سرایان آنها در دهه ی ۷۰ مانند ماثلرکارول کینگ (Carol King)، نیل دایموند و برت باکاراک (Burt Bacharach) به شهرت زیادی دست پیدا کردند

از طرفی دیگر تغییر و تحولات در موسیقی سول Soul بود که با ظهورپیدا کردن آرتا فرانکلین (Aretha Franklin) برادران آیزلی (Isley brothers)، ری چارلز (Ray Charles) و خوانندگان موتاون (Motown) در دیترویت که استیوی واندر (Stevie Wonder)، سوپریمز (the Supremes) و ماروین گی (Marvin Gaye از جمله اولین کسی که کنترل هنری کار خود را در دست گرفت نامیده بودند.

موسیقی پاپ در دهه ۳۰ و ۴۰

در دهه های ۳۰ و ۴۰، سازهای تقویت شده برای رقابت با درجه صدای بالای ارکسترهای سوئینگ یک ابزار ضروری بودند. گیبسون اولین گیتار گیبسون لس پاول Gibson Les Paul را در سال ۱۹۵۲ به علاقمندان معرفی کرد. در دهه ۶۰، مجموعه آواهای قابل دسترس در گیتار الکتریکی با تولید یک جعبه افکت اصلاح و تعدیل شد و یک پدال برای کنترل آن در مسیر جعبه قرار گرفت که به پدال وا-وا wah-wah pedal معروف است.

گروه بیتلز در سال ۱۹۶۳ موسیقی پاپ را متحول کردند و طوری خود را نشان دادند که پنج تا از ترانه های پر فروش تمام چارتهای آمریکا به بیتلز متعلق بود. بعد از آن، کسانی مثل باب دیلن (Bob Dylan)، سایمون و گارفانکل (Simon and Garfunkle) و گروه بردز (Byrds)، که خوانندگان فولک بودند نیز به استفاده از سازهای الکتریکی روی آوردند.

در سال ۱۹۶۶، گروه بیتلز تصمیم گرفتند که به جای برگزاری برنامه های زنده، بیشتر بر روی کار استودیویی تمرکز کنند. با اتفاقاتی مثل راهپیمایی های اعتراض کنندگان به تبعیض نژاد، کندی و ویتنام، به نظر می رسید که زمان، زمان تحولات بزرگ در جامعه است. در ۱۹۶۷، گروه بیتلز آلبوم مشهور Sgt Peppers را منتشر کردند. تابستان عشق بود و دوران هیپی ها و راهپیماییهای اعتراض آمیز.

گروه بیتلز در دهه ۷۰ از هم پاشیده شد و موسیقی پاپ در میان صداها و آواهای مختلف سرگردان شد. در اوایل دهه ۷۰، خواننده / ترانه سرایان و پیروان سبک پاپ چارتها را تسخیر کردند. در میان آنها می توان از موسیقی دیسکوی BeeGees، آوای همراه با پیانو بیلی جوئل (Billy Joel) و التون جان (Elton John) و موسیقی کانتری Eagles گرفته تا موسیقی ملایم کارپنترز (Carpenters)، نیل دایموند و کارول کینگ نام برد.

موسیقی راک هم با ظهور گروههایی چون لد زپلین (Led Zepplin)، پینک فلوید (Pink Floyd) و کویین (Queen)، در این دوره پیشرفت بزرگی کرد. موسیقی پاپ شاخه ای به نام دیسکو پیدا کرد که به بین مردم محبوب شد و اولین ژانر از موسیقی بود که از موسیقی الکترونیک برای تبلیغات و اجراهای بزرگ استفاده کرد.

موسیقی پاپ دهه ۸۰

آشنایی کامل با موسیقی پاپ در ایران و جهان

موسیقی پاپ دهه ۸۰، شاهد ظهور گروههای پانک-راک بود و گروهها و خواننده های شاخص این دهه گروه Duran Duran، The Police، Culture Club و افرادی چون Phil Collins، Michael Jackson و Madonna بودند.

عده ای سودجو در دهه  ۹۰ که هدف آنها موفقیت مالی بود و این راه بسیار برای آنها کارساز بود، تصنیفهای عاشقانه و افسانه ای با عنوان pop ballad، را به شیوه ای به شدت سطحی و سرهم بندی شده مورد استفاده قرار دادند.

این گروه با دور هم جمع کردن تعدادی از پسران یا دختران جوان و جذاب و خوش صدا، که همه به اجرای ترانه های مشابه می پرداختند، دوره ای را به وجود آوردند که به نام عصر گروههای پسر یا دختر نامیده می شود. اما این گروهها با تمام شهرتشان، تنها موجب از بین رفتن عمق ترانه های عاشقانه نسل جدید شدند.

در حال حاضر طیف موسیقی پاپ با درهم تنیده شدن سبکهای مختلف گسترده تر شده است.

با وجود این در طی چند سال آخر موسیقی راک، در محبوبیت نزد عموم مردم موفق تر بوده و از طرفی دیگر با امکاناتی که به خاطر وجود اینترنت فراهم شده است و سایت های زیادی مانند رسانه موزیک اوری ملودیکه اقدام به انتشار آهنگ های جدید ایرانی و خارجی کرده است ، دسترسی به انواع موسیقی بیشتر است و مردم می توانند راحت تر سبک و موسیقی مورد علاقه خود را تشخیص داده و ترانه های خوانندگان محبوب خود را پیدا کنند.

با این وجود فروش آلبومهای موسیقی در سال ۲۰۰۵ افزایش یافته و خواننده/ترانه سرایان و گروههای راک چارتها را در تسخیر خود درآورده اند.

منبع: everymelody.ir

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما