بر اساس آمارهای منتشر شده،
کاهش تعداد پیروان کلیساهای آلمان در سال‌های اخیر

بر اساس آمارهای منتشر شده، اعضای کلیسای پروتستان در سال ۲۰۱۸ به ۲۱ میلیون نفر کاهش یافته‌ و تعداد پیروان کلیسای کاتولیک نیز به ۲۳ میلیون رسیده است.

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)  درآلمان تعداد پیروان کلیساهای آلمان در سال‌های اخیر کاهش یافته است. بر اساس آمارهای منتشر شده، اعضای کلیسای پروتستان در سال ۲۰۱۸ به ۲۱ میلیون نفر کاهش یافته و تعداد پیروان کلیسای کاتولیک نیز به ۲۳ میلیون رسیده است. برخی معتقدند که رسوایی‌های اخلاقی و مالیات‌های کلیساها باعث ریزش پیروان آن‌ها شده است. طبق آمار منتشر شده توسط کنفرانس اسقف‌های آلمان، کلیسای کاتولیک در سال ۲۰۱۸، نزدیک به ۲۱۶ هزار نفر از اعضای خود را از دست داده است. این در حالی است که در سال ۲۰۱۷، تعداد ۱۶۷ هزار و ۵۰۰ نفر از کلیسای کاتولیک جدا شده بودند و این آمار نشان می‌دهد که کلیسای کاتولیک در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال پیش از آن، تعداد بیشتری از اعضای خود را از دست داده است.

همچنین براساس آمارهای منتشر شده، تعداد اعضای کلیسای کاتولیک در سال ۲۰۱۸، در مجموع، ۲۳ میلیون بوده است. علاوه بر این، بر اساس آمارهای منتشر شده، کلیسای پروتستان آلمان در سال ۲۰۱۸، حدود ۲۲۰ هزار نفر از اعضای خود را از دست داده است. براساس آماری که کلیسای انجیلی در هانوفر اعلام کرده، تعداد کسانی که از کلیسای پروتستان در سال ۲۰۱۸ جدا شده‌اند، نسبت به سال پیش از آن، ۱۱.۶ درصد افزایش داشته است. همچنین در مجموع تعداد کل اعضای کلیسای پروتستان در سال ۲۰۱۸، در حدود ۱.۸ درصد کاهش داشته و به ۲۱ میلیون نفر رسیده است. هاینریش بدفورد اشتروهم، رئیس شورای کلیسای پروتستان آلمان در این باره گفت: «کاهش تعداد پیروان کلیساهای آلمان به ضرر مسیحیان است. بر خلاف گذشته، افراد در آزادی کامل تصمیم می‌گیرند که از کلیسا جدا شوند یا اینکه عضو کلیسا بمانند. به همین دلیل، ما از افرادی که هنوز عضو کلیسا هستند، سپاس‌گزاریم.»

هانس لانگن دورفر، سخنگوی مجمع اسقفی کلیسای کاتولیک آلمان نیز کاهش تعداد اعضای کلیساها را باعث نگرانی مسیحیان عنوان کرد. او گفت: یکی از دلایل این کاهش، به طور قطع به دلیل انتشار اخبار سوء‌استفاده جنسی در کلیساهای کاتولیک است. بسیاری از شهروندان، دیگر به کلیساها اعتماد ندارند و باور نمی‌کنند که با سوء‌استفاده‌کنندگان برخورد می‌شود.

از سوی دیگر، تحقیقات کلیسای کاتولیک در اسن نشان می‌دهد که خروج مسیحیان از کلیساها به دلیل بیگانگی آنها با کلیساها و بی‌اعتمادی افراد به نهادهای مسیحی است. همچنین براساس این تحقیق مالیات کلیساها، نقش مهمی در خروج افراد از آنها دارد. توماس شولر، کارشناس قوانین کلیسایی، در این باره گفت: مسیحیان رابطه‌شان را با کلیسا از دست داده‌اند و کلیسا در حال حاضر نمی‌تواند اعتماد شهروندان را جلب کند.

او البته معتقد است که مالیات نقشی در خروج افراد از کلیساها ندارد: به نظر من مالیات نقش چندانی در جدایی مسیحیان از کلیساها ندارد. چرا که بسیاری از کاتولیک‌ها به کلیسا مالیات پرداخت نمی‌کنند و بخشی از آنها نیز در حد محدودی به کلیساها کمک می‌کنند.

منبع: مهر

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: