تاریخ انتشار :

وزارت گردشگری اندونزی

توسعه گردشگری حلال در اندونزی

وزارت گردشگری اندونزی چهار استراتژی را برای تشویق به سرمایه‌گذاری در گردشگری حلال و توزیع برابر سرمایه‌گذاری در مناطق توریستی حلال اجرا می‌کند.

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در اندونزی؛ جریان توسعه گردشگری حلال در اندونزی هنوز در ماندالیکا، لومبوک میانی و نوساتِنگارای غربی متمرکز است. از سوی دیگر، اندونزی به نگاه مرکز مطالعات «شاخص جهانی سفر مسلمانان» (Global Muslim Travel Index) دارای ۱۰ مقصد برتر توریستی حلال در سطح جهانی است.

وزارت گردشگری اندونزی اعلام کرد: میزان سرمایه‌گذاری برای گردشگری حلال در ماندالیکا به ۲ میلیارد دلار یا حدود ۲۸ تریلیون روپیه رسیده است، چرا که ماندالیکا به عنوان یک منطقه ویژه اقتصادی گردشگری با امتیاز و ویژگی گردشگری دریایی تعیین شده است.

بنابراین، حداقل چهار استراتژی اصلی وجود دارد که برای تشویق به توزیع برابر سرمایه‌گذاری، در ۹ مقصد توریستی حلال دیگر در اندونزی اجرا می‌شود.

نخست، تسهیل مقررات صدور مجوز سرمایه‌گذاری است که تشکیل یک اکوسیستم اداری کارآمد را تشویق می‌کند و در این صورت، سرمایه‌گذاران از بخش گردشگری حلال استقبال خواهند کرد.

دومین استراتژی همکاری با وزارتخانه‌ها و مؤسسات مربوطه برای بهبود زیرساخت‌های فیزیکی و غیر فیزیکی در مناطق گردشگری است. تقویت زیرساخت‌ها بر رتبه‌بندی کارهای تجاری که از سوی مؤسسات بین‌المللی ارزیابی می‌شود، تأثیر می‌گذارد.

گام سوم تقویت تمام خدمات مدیریت منطقه گردشگری حلال برای گردشگران است. علاوه بر این، باید خدمات برای عوامل کسب و کار توسط دولت محلی (استانداری و شهرداری) به خوبی اجرا شود.

قدم چهارم که سخت‌ترین کار محسوب می‌شود، تقویت منابع انسانی در بخش گردشگری است. حل چالش کیفیت منابع انسانی برای دولت اندونزی کار آسانی نیست. در حال حاضر، انجام انواع مختلف مانند صدور گواهینامه یا مجوز و آموزش آغاز شده است.

علاوه بر تقویت مناطق گردشگری، وزارت گردشگری تبلیغات و ترویج گردشگری را باید انجام دهد یا به عبارت دیگر به بازاریابی مطلوب در بازار جهانی بپردازد. دولت اندونزی در حال حاضر بر روی استراتژی‌هایی برای جذب گردشگران از کشورهای همسایه (گردشگری مرزی) و بسته‌های تبلیغاتی با تخفیف تمرکز می‌کند.

همانطور که اشاره شد، علاوه بر منطقه گردشگری حلال در ماندالیکا، اندونزی هنوز دارای ۹ مقصد توریستی حلال است که بهترین امتیاز را کسب کرده‌اند و شامل آچه، جاکارتا، سوماترای غربی، جوگجاکارتا، جاوه غربی، جزایر ریاو، مالانگ بزرگ، جاوه میانی و ماکاسار و اطراف آن می‌شوند.

منبع: ایکنا

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار