نویسنده و فعال سیاسی فلسطینی
منیر شفیق (ابوفادی) چگونه مسلمان شد؟

او در اواخر دهه هفتاد میلادی (درست با اوج گیری و پیروزی انقلاب اسلامی )به صورت رسمی مسلمان شد. از آن دوره به بعد، شفیق به عنوان یک متفکر اسلامی شناخته می شودو حتی در اتحادیه علمای مسلمان هم عضویت دارد.

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) منیر شفیق (ابوفادی) متفکر، نویسنده و فعال سیاسی فلسطینی ،در سال ۱۹۳۴ میلادی( به گفته برخی منابع دیگر ۱۹۳۶ میلادی )در قدس در خانواده‌ای مسیحی متولد شد و در سنین نوجوانی با بحران اشغال فلسطین مواجه شده بود ،در ابتدا به اندیشه های مارکسیستی گرایش پیدا کرد و به عنوان یک متفکر مارکسیست در عرصه سیاسی جهان عرب (از جمله در حزب کمونیست اردن و سپس جنبش فتح )فعالیت نمود.
وی که از اواخر دهه ۶۰ میلادی نسبت به اندیشه‌های مارکسیستی بر رفتار کمونیست ها دچار تردید شده بود ،در اواسط دهه ۷۰ میلادی به عنوان عضوی از جریان روشنفکر و حقیقت طلب در جهان عرب و داخل فتح ( که خود او آن ها را دهان ها نفر می شمرد )شروع به بازنگری درباره اسلام نمود و نهایتا در اواخر دهه هفتاد میلادی (درست با اوج گیری و پیروزی انقلاب اسلامی )به صورت رسمی مسلمان شد. از آن دوره به بعد، شفیق به عنوان یک متفکر اسلامی شناخته می شودو حتی در اتحادیه علمای مسلمان هم عضویت دارد.
منیر شفیق هم در دوران کمونیسم بودن و هم در دوران مسلمان شدن، کتابهای زیادی نوشته که از بین آنها می توان به “مارکسیسم لنینیسم و نظریه حزب انقلابی” (در دوران کمونیست بودن )
و “چالش های انحطاط معاصر “(در دوران مسلمان شدن) اشاره کرد.

تحول منیر شفیق به سمت اسلام بعد از انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹ به وجود آمد. قبل از آن اسلام گرا نشده بود. انقلاب اسلامی روی این نیروهای متدین انقلاب فلسطین اثر گذاشت و آنها توانستند خودشان را جمع و جور کرده و خودی نشان بدهند و حرفشان را بزنند.
اوایل همه درباره بلوک سیاسی سوسیالیستی حرف می‌زدند و هرکس متدین بود، به ارتجاع متهم‌ می شد. ولی بعد از انقلاب اسلامی اوضاع عوض شد و جهت گیری تازه‌ای به عرصه آمد که خواستار به راه انداختن جهاد اسلامی در فلسطین بود.

منیر-شفیق-نویسنده-فعال سیاسی

منیر-شفیق-نویسنده-فعال سیاسی

به نقل از انیس نقاش
گفت وگو :غسان شربل_صقز ابو فخر
ترجمه وتدوین وحید خضاب

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: