آیت‌الله اعرافی؛ مدیر حوزه‌های علمیه کشور در دیدار با طلاب هامبورگ؛
امام خمینی نمادی از مجموعه روحانیت و حوزه های علمیه است

افرادی که دراروپا و امریکا  کار حوزوی می کنند باید افق بلند تری داشته باشند  و عزم قوی تری می خواهند تا بتوانند تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند زیرا درجایی که علم وفناوری ارزش بالایی دارد ارائه دین و مفاهیم ناب آن نیاز به شناخت همه جانبه و درستی است تا اثرگذار باشد

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) جمعی از طلاب و روحانیون هامبورگ در سفری به ایران با آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور و رییس جامعه المصطفی دیدار داشتند.  در این دیدار که در مرکز مدیریت حوزه های علمیه برگزار شد، پس از سخنرانی حجت الاسلام  زهرایی تعدادی از طلاب آلمانی الاصل هامبورگ سخنانی را بیان کردند سپس برخی از طلاب آلمانی خطاب به مدیر حوزه های علمیه  گفتند در راه اصلاح جامعه اروپا نگرانی هایی داریم.

ایت الله اعرافی بعد از استماع سخنان طلاب مهمان آلمان و نگرانیهایشان به معرفی ابعاد شخصیتی امام خمینی پرداخت و از ایشان به عنوان نمادی از روحانیت یاد کرد و گفت: امام  چهره ای است که هنوز شناخته شده نیست ایشان نمادی از مجموعه  روحانیت  و حوزه های علمیه است  و در آیینه  شخصیت امام می توان تاریخ بیش ازهزار ساله حوزه را مشاهده کرد و شناخت؛ یعنی شناخت  حوزه  و روحانیت و انقلاب اسلامی  را در شخصیت امام باید دید.

ایشان با اشاره به ویژگی های علمی امام خمینی برای طلاب اظهار داشت: بعد علمی شخصیت امام زیر ساخت اصلی یک عالم دینی اثرگذار وموج آفرین در جامعه است در این بعد می توان به جامعیت امام اشاره کرد که به درجه بالایی ازصاحب نظری  واجتهاد رسید به طوری که ایشان  در همان دهه 20 تا 30 سالگی کتابهایی مثل مصباح الهدایه را نوشت، کتاب ارزشمندی که بزرگانی چون آیت الله جوادی آملی از آن در سخنرانیهای خود استفاده می کنند.

مدیر حوزه های علمیه با بیان اینکه امام خمینی شخصیتی نوآور و خلاق در زمانه خویش بود گفت: امام مجتهد و فقیه نوپردازی بود که متناسب با زمان خود نوسازی و ابداع داشت و این تنها بخشی از شخصیت علمی امام است. در کنار آن شاهد بعد هنری امام هستیم،  ضمن اینکه فیلسوف عالم و مجتهد و فقیه و اندیشمند برجسته است در حوزه  هنر و ادبیات وهم دستی داشت و آن هم در شرایطی که برخی از علما با وجود تبحر در ابعاد دینی و علمی با هنر رابطه خوبی نداشتند. امام خمینی در زمینه هنر اشراف و توانایی بالایی داشت ایشان اهل  شعر و ادب بود و شاعر برجسته ای  بود. قلم و نگارش امام هم در عربی و هم در فارسی  خیلی خوب بود چیزی که اول انقلاب برای ما عجیب بود اطلاعیه ها  و نوشته های ایشان بود. پیرمردی در سن هفتاد سالگی بسیار روان و زیبا و موج افرین اعلامیه های خود را می نوشت؛ به صورتی که برای همه اقشار مردم از در سنین  وموقعیت های مختلف قابل فهم و تاثیرگذار بود و این ناشی از اشراف بالای امام به ادبیات فارسی بود.

وی در ادامه افزود: امام مدیر بحران و مدیر بنیانگذار بود ممکن است کسی در سایر موارد  موفق باشد ولی توانایی مدیریت آن هم در زمان قدرت طاغوت با پشتوانه عظیم بیگانگان را نداشته باشد تا بتواند تمام امکانات را مدیریت  و بسیج  کند ولی امام چنین شخصیتی بود. سخنرانی ایشان در فیضیه توسط سازمان سیاه مورد تحلیل قرار گرفت آنها با تعجب گفتند آیت الله خمینی برای این سخنرانی حتما صدها ساعت  فکر کرده و دهها مشاور داشته است. شما به عنوان  طلاب دینی آن هم در اروپا باید این سخنرانی را به دقت گوش بدهید امام به تنهایی این سخنرانی تاثیرگذار و تاریخی را مطرح کرده است  که این قدرت اثرگذاری ناشی از مدیریت امام بود. مدیریت بحران آن هم  در سخت ترین  شرایط تاریخی به صورتی که انسان بتواند جهان را تکان بدهد و معالات آن را تغییر بدهد توانایی زیادی می خواهد. تمام تحولات امروز جهان به مدیریت امام برمی گردد.

آیت الله اعرافی به اشاره به اخلاق ومعنویت امام گفت: امام خمینی تجسم اخلاق ومعنویت  بود  برای خدا  از همه چیز خود می گذشت  می فرمود والله  یک قدم  برای ریاست  برنداشتم و این روح بلندی می خواهد که به این سادگی نیست. تقوی امام در بی اعتنایی به دین و شجاعت،  در راه خدا نترسیدن و ریسک درخطرها بود که پایه آن خداشناسی است لذا باید ابعاد شخصیتی امام الگوی ما حوزویان باشد  تا حوزه ها پرورش پیدا کنند.

 وی با بیان اینکه شما طلاب فعال در اروپا نباید در مقابل سختیها دچار یاس وناامیدی شوید اظهار داشت: امام  خمینی بهترین الگوی ماست در طول زندگی  صدها بار موقعیت هایی داشت که هرکس جای ایشان بود قطعا خسته و ناامید می شد  ولی امام  مظهر امید، کوه صبرو استقامت در راه خدا بودکه مشکلات باعث عقب نشینی اش نشد.

آیت الله اعرافی  بااشاره به این که اسلام یک اندیشه تمدنی دارد  که در هر عصری قابل تطبیق است گفت: شما در اروپا  هستید  این واقعیت روشن است آنچه  در حوزه  غرب ایجاد شد، هم مزایا دارد و هم مسیرهای انحرافی بر آن نفوذ کرده است. اسلام باید در غرب رشد کند، البته نه با جنگ و نزاع   بلکه منطبق بر قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه  که باید  آن را درست عرضه  کرد.

وی در ادامه افزود: افرادی که دراروپا و امریکا  کار حوزوی می کنند باید افق بلند تری داشته باشند  و عزم قوی تری می خواهند تا بتوانند تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند زیرا درجایی که علم وفناوری ارزش بالایی دارد ارائه دین و مفاهیم ناب آن نیاز به شناخت همه جانبه و درستی است تا اثرگذار باشد. باید در اروپا و امریکا ازمیان شما طلاب، علمای بزرگ و اندیشمندان برجسته پرورش پیدا کند  تا از طریق این مناطق بر سایر نقاط دنیا  اثرگذاری صورت بگیرد و این نیاز به کار دارد.

در پایان این دیدار رییس حوزه های علمیه ضمن آرزوی موفقیت برای طلاب اروپا تصریح کرد: شما باید خلاءهایی که در اروپاست را تقویت و جبران کنید و این کار ساده ای نیست نیاز به فداکاری و مجاهدت  و تلاش است تا بتوان در جهان اثرگذار بود. از الگوی برجسته ای چون امام استفاده کنید تا موفق شوید. من قلبم شهادت می دهد این کار شدنی است و بهترین کار خواهد بود باید کمک کنیم این نهال آسیب نبیند و رشد کند ویک بخش آن به شما مربوط است بخش دیگر به کمک و حمایتهای ما  که دریغ نمی کنیم . خودتان را باور داشته باشید و به خدا توکل کنید نگاهتان را به قله های بلند بدوزید وتلاش کنید باید الگوی چون امام خمینی در زندگی  من و شما جریان پیدا کند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما


  1. ناشناس گفت:

    هامبورگ هم حوزه علمیه دارد چه جالب خوب است این طور جاها رامعرفی کنید تا بهتر بشناسیم