تاریخ انتشار :

رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا

شرح خطبه «متقین» نهج‌البلاغه در برنامه رادیویی صلح در یک نگاه اوگاندا

رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا، خطبه «متقین» نهج‌البلاغه را در برنامه زنده رادیو بلال اوگاندا تشریح کرد.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی؛ محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا با حضور در برنامه «صلح در یک نگاه» رادیو بلال به تشریح و تبیین اوصاف متقین در خطبه متقین نهج‌البلاغه و نقش تقوا در رشد استعدادهای انسانی پرداخت.

وی در ادامه آیاتی از سوره بقره مبنی بر این که قرآن مجید ایمان به غیب، اقامه نماز، انفاق، ایمان به آنچه که به پیامبر(ص) و پیامبران پیشین نازل شده و یقین به آخرت را از اوصاف بزرگ متقین معرفی می‌کند را تشریح کرد.

رایزن فرهنگی در ادامه  با معرفی همام بن شریح(از شیعیان امام علی(ع)) و تقاضای مکرر او از حضرت علی(ع) برای معرفی اهل تقوا گفت: خطبه همام از معروف‌‌ترین خطبه‌های نهج البلاغه است که در کتاب‌های ‌معتبر شیعه و سنی نقل شده است.

قزلسفلی در ادامه با توجه اوضاع اجتماعی و فرهنگی اوگاندا و نیاز مسلمانان این کشور فرازهایی از خطبه همام را به همراه شواهد مثال تشریح کرد.

وی همچنین با اشاره به نشانه‌های متقین گفت: اهل تقوا  در دینداری نیرومند هستند، ایمان آن‌ها با یقین همراه است، در کسب علم و دانش حریص، هنگام توانگری میانه‌رو، در عبادت فروتن، در سختی بردبار و صبور و جویای نان حلال هستند، از طمع‌ورزی دوری می‌کنند، علم و دانش آن‌ها با عمل آمیخته است، در دنیا آرزوهایشان کم و لغزش‌های آن‌ها اندک است، مردم از آزار آنها در امان هستند و به کسی دشنام نمی‌دهند، صله رحم به جای می‌آورند، به همسایه زیان نمی‌رسانند، به بلاهایی که بر سر مردم می‌آید، شاد نیستند، در امور باطل وارد نمی‌شوند و در امانتداری خیانت نمی‌کنند.

قزلسفلی با بیان اینکه  تقوا لازمه انسانیت است، گفت: ممکن است افرادی به نام آزادى چنین تصور کنند که تقوا یکى از دشمنان آزادى و نوعى محدودیت برای انسان است، اما باید گفت که تقوا محدودیت نیست، بلکه مصونیت است.

وی در پایان تأکید کرد: تقوا موجب بصیرت، بیداری، پویایی، شناخت و تشخیص دوست از دشمن، تحرک و توسعه همه جانبه انسانی و اجتماعی می‌شود.

منبع:ایکنا

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار