داوود(یاخوی یاتی)
رسم جالب‌توجه مسلمانان چینی در روز عید فطر

دانشجوی ارشد قرآن و تفسیر جامعه‌المصطفی(ص) از کشور چین گفت: یکی از رسوم جالب‌توجه کشور چین در روز عید فطر این است که مردم مسلمان چین به زیارت اهل قبور می‌روند و بر سر مزار اموات خود به قرائت قرآن می‌پردازند.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )، داوود(یاخوی یاتی)، دانشجوی ارشد قرآن و تفسیر جامعه‌المصطفی(ص) العالمیه از کشور چین  گفت: در خانواده‌های مسلمان چین وقتی فرزندی متولد می‌شود، رسم بر این است که تا قبل از هفت روزگی، مادر نوزاد را به مسجد ببرد و برای برکت و تبریک نام اسلامی بر وی بگذارد که این کار توسط مبلغ روحانی مسجد انجام می‌شود. از این رو هر مسلمان چینی دارای دو اسم است.

استقبال از رمضان در چین
وی افزود: قبل از شروع ماه مبارک رمضان روحانی و پیش‌نماز مسجد در روزهای ۲۲ و ۲۳ شعبان اعلام می‌کند که ماه رمضان نزدیک است و هرکس هر چقدر در توان دارد برای افطاری دادن در مسجد سهیم شود که در این بین نیز افرادی هستند که هزینه یک یا چند روز افطاری دادن را در مسجد متقبل می‌شوند.

داوود یاتی ادامه داد: بر طبق اقتصاد محلی یعنی برخورداری مردم آن منطقه مساجد در هر منطقه افطاری متفاوتی تدارک می‌بینند، به عنوان مثال در مناطق برخوردار افطاری متنوع‎تر و در مناطق کم برخوردار این سفره‌ها در مساجد ساده‌تر گسترده می‌شود.

این دانشجوی چینی در خصوص برگزاری مراسم ایام ولادت و شهادت ائمه اطهار(ع) از سوی مسلمانان بیان کرد: متأسفانه در چین اینگونه مراسم کم است و تنها برای امام حسین(ع) در روز عاشورا مراسم عزاداری و در روز ولادت پیامبر اکرم(ص) مراسم جشنی برپا می‌شود.


وی گفت: مراسم احیاء شب قدر از دیگر مراسمی است که در چین برگزار می‌شود و معمولاً مسلمانان چین که اکثریت اهل تسنن هستند، در شب ۲۷ ماه مبارک رمضان با حضور در مساجد این شب را به دعا و عبادت می‌پردازند.

 

عید فطر در چین
داوود یاتی در خصوص رسوم مسلملانان چین در عید سعید فطر اظهار کرد: البته این روز در کشور چین تعطیل رسمی نیست، اما مسلمانان این روز را جشن می‌گیرند که با توجه به منطقه زندگی این رسوم متفاوت است.

وی اضافه کرد: در شمال غرب چین مسلمانان یک هفته تا ۱۰ روز این عید را جشن می‌گیرند و در طی این مدت به دیدار اقوام و آشنایان می‌روند و به یکدیگر تبریک می گویند، اما عیدی دادن مرسوم نیست.

این دانشجوی چینی تصریح کرد: یکی از رسوم جالب توجه مسلمانان چین در روز عید فطر این است که به زیارت اهل قبور می‌روند و بر سر مزار اموات خود به قرائت قرآن می‌پردازند.

منبع: ایکنا

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما