تاریخ انتشار :

ترکیه

افتتاح مسجد «چاملیجا» بزرگترین مسجد ترکیه

مسجد چاملیجا (Çamlıca Mosque) که بزرگترین مسجد ترکیه محسوب می‌شود، توسط رئیس جمهور این کشور در شهر استانبول گشایش یافت.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) به نقل از «الجزیره»،رئیس جمهوری ترکیه بزرگ ترین و جدیدترین مسجد این کشور به نام مسجد «چاملیجا» را افتتاح کرد.

مسجد «چاملیجا» که در آن ترکیبی از معماری سلجوقی و عثمانی به کار رفته شده است ظرفیت پذیرایی از ۶۳ هزار نمازگزار را دارد.

ساخت این مسجد از سال ۲۰۱۳ میلادی آغاز شد و در نهایت پس از ۶ سال تکمیل و به بهره برداری رسید.

پیش از مسجد «چاملیجا» یکی از مساجد در استان جنوبی «آدانا» یه نام «سابانچی» که در سال ۱۹۹۸ میلادی افتتاح شده بود بزرگ ترین مسجدی بود که ظرفیت پذیرایی از ۲۸ هزار و ۵۰۰ نمازگزار را داشت.

«دیلی صباح» به نقل از اردوغان نوشت: «حملات به نام دین به مکان های عبادی یا شهروندان بی گناه یک اقدام تروریستی است و نمی توان نام آن را جهاد گذاشت.»

مسجد «چاملیجا» دارای شش مناره است که معرف شش جنبه اعتقادات اسلامی از جمله خدا،پیامبران،فرشته ها،کتاب های آسمانی،روز قیامت و حکم الهی است.

مجتمعی که مسجد چاملیجا در آن واقع است، همچنین دارای موزه هنر اسلامی ترکیه،یک کتابخانه،گالری،سالن کنفرانس و چندین کارگاه است.

مسجد چاملیجا که ۶ مناره دارد و معماری آن ترکیبی از معماری دوران سلجوقی و عثمانی است، در بخش آسیایی شهر استانبول قرار دارد. در محوطه کنار این مسجد، موزه هنرهای اسلامی، کتابخانه، گالری هنری، سالن همایش و محل برگزاری کارگاه‌های آموزشی وجود دارد.

 این مسجد ۱۵ هزار متر مربع مساحت دارد و چهار مناره آن به  طول ۱۰۷ متر، دو مناره آن به طول ۹۰ متر و ارتفاع گنبد آن، ۷۲ متر و قطر آن ۳۴ متر است.

منبع: شبستان

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار