آفریقای جنوبی
اولین کنفرانس مسلمانان در آفریقای جنوبی

نخستین کنفرانس مسلمانان آفریقای جنوبی با حضور بزرگان و علمای مسلمان، رئیس شورای مسلمانان، فعالان سیاسی، مدرسان دانشگاه و دانشجویان به مدت سه روز در ژوهانسبورگ برگزار شد.

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)پس از ورود اسلام به کشورهای آفریقایی پیام آن در شهرهای مختلف گسترش یافت و تعداد مسلمانان به ویژه در جوامع سیاه پوست و مناطق روستایی افزایش پیدا کرد. پس از آن چالشهای خاصی مربوط به شرایط و محیط زندگی در جوامع مسلمان جدید به وجود آمد. با توجه به تجربه زندگی افراد بومی در محیط و آشنایی و درک آنان از شرایط محل زندگی موجب شد که افراد و فرزندان خود را به منظور تحصیل به دانشگاه‌های مختلف اسلامی بفرستند تا دروس اسلامی را مطالعه و با تطبیق آن با محیط به آنها بازگردانند.

 

بازگشت این فارغ‌التحصیلان در حوزه‌های مختلف الهیات اسلامی و پذیرش امور مسلمانان در جوامع خود باعث شد که ایده کنفرانس رسمی مسلمانان سیاه آفریقای جنوبی شکل گیرد و در جهت بحث و گفت‌وگو در مورد مسائل مربوط به جوامع ایشان در سراسر کشور گرد هم آیند و سرانجام امسال نخستین کنفرانس مسلمانان سیاهپوست در آفریقای جنوبی با عنوان South Africa Black Muslim Confrence»  (SABMC)» برگزار شد.

بنا به اعلام رایزنی فرهنگی ایران در پرتوریا، این برنامه از ۱۹ تا ۲۱ آوریل سال جاری(۳۰ فروردین تا اول اردیبهشت ماه) با حضور بزرگان و علمای مسلمان سیاهپوست، رئیس شورای مسلمانان، فعالان سیاسی، مدرسان دانشگاه و دانشجویان و دیگر پیشگامان مسلمان به مدت سه روز با موضوعات مختلف در ژوهانسبورگ انجام شد. مجموعه برنامه کنفرانس تنها با حضور مسلمانان سیاهپوست برپا شد و هدف آن بررسی وضعیت مسلمانان در آفریقای جنوبی و به اشتراک‌گذاری ایده‌ها و تخصص‌ها درباره نحوه بهبود شرایط آنها از نظر اقتصادی، اجتماعی و آموزشی، اتخاذ یک برنامه ملی، اقدام و اجرای آن و تشویق و ترویج فرهنگ مسئولیت‌پذیری و انجام  امور به کمک مسلمانان سیاهپوست بود.

در این کنفرانس استقرار علمای مسلمان سیاهپوست در شهرها، نقش علما در ترویج اسلام، کنار گذاشتن تفرقه‌های دینی، ایجاد فرصت‌های شغلی برای علما، بررسی وضعیت اقتصادی مسلمانان سیاهپوست در آفریقای جنوبی و توسعه آن، کارآفرینی، اجرای طرح‌های توسعه اقتصادی در شهرها، وضعیت اجتماعی مسلمانان سیاهپوست در آفریقای جنوبی، مشکلات و مسائل خانواده، مشکلات کفن و دفن، توسعه زنان مسلمان سیاهپوست در شهرها، چالش های زنان مسلمان در روستاها، زنان مسلمان سیاه پوست و مشارکت سیاسی، توانمند سازی زنان مسلمان سیاهپوست در جوامع، آموزش و پرورش و مسلمانان سیاهپوست و چالش‌های مسلمانان سیاه چوست در مواجهه با موسسات آموزشی مسلمان بررسی شد.

بنا بر این گزارش، با توجه به آنکه به لحاظ سنتی و تاریخی در آفریقای جنوبی مدیریت جامعه اسلامی همواره در دست هندی تباران این کشور بوده است و پس از سقوط آپارتاید در این کشور و موج گسترش اسلام در میان سیاهپوستان این گروه همواره درصدد بوده‌اند که در فضای فعالیت‌های اسلامی حضور فعال‌تری داشته باشند به نحوی که در برنامه‌ریزی، سیاست‌گذاری و مدیریت جوامع اسلامی محل نقش اثربخش‌تر و تأثیرگذارتری و در نهایت نوعی از رهبری را داشته باشند. این کنفرانس در نهایت پاسخی بود به این نیاز بین ذهنی که میان مسلمانان سیاهپوست طی دهه های اخیر احساس می­‌شده است.

منبع:ایکنا

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما