شیخ احمد قمی
عالمی که مذهب شیعه اثنی عشری را به جامعه تایلند معرفی کرد

مرقد شیخ احمد قمی از علما و مبلغان قمی قرن دهم هجری که در تایلند مدفون است پس از اتمام مرمت، مجددا برای زیارت دوستداران و علاقه مندان بازگشایی شد

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)شیخ احمد قمی از جمله علمای متولد قم بود که در قرن دهم هجری به کشور تایلند رفت و در آنجا به تبلیغ اسلام و تشیع پرداخت.

وی پس از مدتی توانست شیخ‌الاسلام این کشور شود. مقبره وی در دانشکده تربیت معلم شهر آیوتایا تایلند قرار دارد.

این مرقد بعد از اتمام مرمت مجددا برای زیارت دوستداران و علاقه مندان بازگشایی شد.

 

شیخ احمد در سال ۹۲۲ هجری(۱۵۴۳ میلادی)، یعنی در دوران حکومت صفویه، در شهر قم متولد شد. وی در اولین سال‌های قرن هفدهم میلادی(۱۶۰۵) یعنی زمانی که کشور تایلند از زیر سلطه پانزده ساله برمه‌ای‌ها آزاد شد، به آیوتایا (از شهرهای تایلند) مهاجرت کرد و پس از مدتی توانست به دربار پادشاه سیام(تایلند) راه یابد و به یکی از مقامات عالی‌رتبه سیام تبدیل شود.

شیخ احمد با بانویی جوان از آیوتایا به نام “چوری” که از خاندان سلطنتی بود ازدواج کرد و از او دارای دو پسر و یک دختر شد. پسر بزرگ وی “چوئن” نام داشت. از پسر دومش که در سنین نوجوانی درگذشت اطلاع زیادی در دست نیست. دختر او نیز “چای” نامیده شد. این خانواده پایه‌گذار خاندان‌های بزرگ بوناک و احمد چولای که هنوز هم در تایلند صاحب نام و دارای مناصب عالی‌اند به حساب می‌آیند.

شیخ احمد قمی که از زادگاه خود شهر قم و به قصد ترویج عقاید شیعی و همچنین تجارت راهی این منطقه شده بود با ورود به شهر “آیوتایا” پایتخت وقت “سیام” توانست از پادشاه وقت یعنی “ نارا سوان ” کبیر اجازه نامه دریافت کند و پس از یک دهه اقامت در آیوتایا، علاوه بر انجام مأموریت اسلامی خود یعنی تبلیغ و ترویج دین اسلام و مذهب شیعه، در فعالیت‌های تجاری و بازرگانی نیز به پیشرفت و شهرت قابل توجهی دست یابد. نسل‌های پس از او نیز توانستند از قرن هفدهم تا عصر حاضر، نام و آوازه او را زنده نگه دارند و آنان نیز چون جد خود شیخ احمد قمی دارای موقعیت ممتاز اجتماعی و سیاسی در کشور تایلند گردند.

شیخ احمد قمی طی شش دوره پادشاهی سیام که طی فاصله ۲۰ ساله از ۱۶۱۰-۱۵۹۰، حکومت می‌کردند ارتباطات نزدیکی با دربار و پادشاهان وقت داشت.

وی در دوران سلطنت شاه” فارا سوام سنگدوم” که با شاه عباس صفوی معاصر بوده، به عنوان مشاور عالی وی و وزیر خزانه داری منصوب و مسئولیت تمامی امور مربوط به تجارت خارجی را بر عهده گرفت. در همین دوره بود که وی به خاطر مساعی خود جهت توسعه بنادر به دستور پادشاه به مقام “پیاشیخ احمدراتتانارج ستی” یا “انسان بزرگ” که از القاب درباری بود نائل گشت. از این پس وی موظف شد در کنار ساماندهی تجارت خارجی،مشاجرات بین خارجیان را نیز حل و فصل کند. او همچنین اولین کسی بود که در زمان ریاست جامعه مسلمانان سیام به مقام “چولا راج مونتری” یا “شیخ الاسلامی” رسید، مقامی که بر اساس آن اجازه یافت تا مذهب شیعه اثنی عشری را به جامعه تایلند معرفی کند.

دفتر شیخ الاسلام که به نحوی وزیر امورمسلمانان به حساب می‌آید و تاقبل از شیخ احمد وجود نداشت در زمان ریاست وی افتتاح شد، شاه سنگدوم مقام شیخ الاسلامی را به او تفویض کرد. این دفتر هنوز به کار خود ادامه می‌دهد.

منبع: حوزه نیوز

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: