موسسه فرهنگی هنری موعود
مجموعه 7 جلدی درسنامه مهدوی «فرهنگ مهدویت و انتظار»

درسنامه مهدوی «فرهنگ مهدویت و انتظار» به همت موسسه فرهنگی هنری موعود(عج) در هفت جلد و به قلم ابراهیم شفیعی سروستانی به رشته تحریر درآمده است.

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )  درسنامه مهدوی «فرهنگ مهدویت و انتظار» به همت موسسه فرهنگی هنری موعود(عج) و با توجه به درک خلأ یک اثر جامع مهدوی برای آشنایی علاقمندان به مباحث مهدویت و انتظار با قلمی روان و گیرا منتشر شد. این اثر برای اولین بار در کشور و در هفت جلد و به قلم «ابراهیم شفیعی سروستانی» به رشته تحریر درآمده است و موسسه موعود عصر(عج) با سابقه بیش از بیست و سه سال فعالیت مهدوی و فرهنگی این اثر را منتشر کرده است.

 در مقدمه این کتاب می خوانیم:

شاخصه های رویکرد مهدوی در دوران پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران کاملاً با یکدیگر متفاوت است. تا پیش از اوج گیری نهضت امام خمینی (ره) شاخصه های رویکرد مهدوی غالب عبارت بودند از:

توجه به امام مهدی (عج) تنها به عنوان «منجی موعود» و نجات بخشی که در آینده ای نامشخص می آید و همه دردها، رنج ها و نابرابری ها را پایان می دهد؛

تمرکز بر عصر ظهور بدون داشتن هیچ چشم انداز روشنی برای اصلاح امور و بهبود وضع جامعه در «عصر غیبت»؛

خلاصه شدن وظایف منتظران در دعا برای فرج و نزدیک تر شدن ظهور منجی موعود؛

تأکید صرف بر «ولایت ورزی» (تولی) و بی توجهی به «برائت جویی» (تبری) از همه مظاهر کفر و شرک و نفاق در عصر حاضر.

حضرت امام خمینی (ره) با طرح دیدگاه ها و نظرات بدیع خود، باب جدیدی را در حوزه مهدویت و انتظار گشود و شاخصه های رویکرد مهدوی را دستخوش تغییر کرد. مطالعه آثار و سخنان امام راحل نشان می دهد که در دیدگاه های ایشان مهم ترین شاخصه های رویکرد مهدوی عبارتند از:

الف) توجه به امام مهدی (عج) به عنوان آخرین «حجت خدا» و امام حی و حاضری که نسبت به وضعیت حال مسلمانان بی تفاوت نیست.

ب) از نظر دور نداشتن «عصر غیبت» و تلاش برای اصلاح وضع موجود با هدف زمینه سازی برای ظهور؛

ج) توسعه وظایف و تکالیف منتظران و منحصر نشدن این وظایف به دعا برای تعجیل فرج و درخواست ملاقات با ایشان؛

د) توجه به «برائت جویی» به عنوان مقدمه و شرط «ولایت ورزی» واقعی.

مجموعه کتاب های «فرهنگ مهدویت و انتظار» با توجه به این رویکرد شکل گرفته و برای تبین هرچه بیشتر دیدگاه های امام راحل، دو دسته مباحث را مورد توجه قرار داده است: نخست مباحث ناظر به شناخت امام مهدی (عج) و ویژگی های آن حضرت به عنوان امام زمان و آخرین حجت خدا بر روی زمین؛ دوم مباحث ناظر به شناخت تکالیف منتظران در عصر غیبت، در وجوه فردی و اجتماعی.

این مجموعه در هفت جلد به شرح زیر سامان یافته است:

منم مهدی: که با محوریت زندگی و شخصیت امام مهدی (عج) در شش جلد تنظیم شده است.

اورا بشناسیم: این جلد در سه فصل به ضرورت و مفهوم معرفت امام، ویژگی‌های امامان معصوم و مبانی معرفت امام می پردازد.

چشم به راه: در این جلد، موضوع انتظار از ابعاد مختلف مفهومی، اعتقادی و کارکردی، بررسی و دیدگاه‌ها و رویکردهای مختلفی که در این زمینه وجود دارد به ویژه رویکرد امام راحل تجزیه و تحلیل می‌شود تا در نهایت خواننده به شاخصه‌های یک دیدگاه معتدل و در عین حال همه جانبه‌نگر در زمینه انتظار امام عصر(عج) دست یابد.

اینک آخرالزمان: این جلد به بررسی موضوع‌های مختلف مرتبط با آخرالزمان و ظهور امام عصر(عج) اختصاص یافته و در آن موضوع‌های متنوعی همچون نشانه‌های آخرالزمان، نشانه‌های ظهور، زمان ظهور، شرایط ظهور و چگونگی تحقق ظهور بررسی و تجزیه و تحلیل شده است.

جهان موعود: در این جلد تلاش شده است تصویری همه ‌جانبه از تحولات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی عصر ظهور و تغییرهایی که در این عصر در حیات فردی و اجتماعی انسان‌ها رخ می‌دهد ترسیم شود.

دعوت به او: در این جلد، با تبیین مهم‌ترین بایدها و نبایدهای تبلیغ و ترویج فرهنگ انتظار و تعیین راه‌کارهایی برای نهادینه‌سازی و گسترش هرچه بیشتر این‌گونه فعالیت‌ها، برخی از آسیب‌ها و آفت‌هایی که فعالیت‌های تبلیغی، ترویجی، آموزشی، پژوهشی و رسانه‌ای در حوزه مهدویت را تهدید می‌کنند بررسی شده است.

جلوه‌های انتظار: در آغاز این جلد، برخی روزها و ماه‌های سال که انتظار در آن ها جلوه و درخشش بیشتری دارد، همچون نیمه شعبان و ماه مبارک رمضان یادآوری و اعمال و ادعیه خاص این ایام بیان شده است.

*مهم‌ترین ویژگی های این اثر عبارتند از:

ارائه مطلب بر اساس سیر و ترتیب منطقی مناسب به گونه ای که خواننده می تواند با مطالعه مجلدان هفت گانه این مجموعه گام به گام به نگرشی جامع، عمیق و گسترده در زمینه معارف مهدوی و موضوعات مرتبط با آن دست یابد.

بررسی وجوه مختلف اعتقادی، تاریخی، فرهنگی و اجتماعی باور مهدوی و فرهنگ انتظار به شیوه ای متقن و مستدل.

بهره گیری از منابع اصلی و دست اول و دقت در نقل اقوال و روایات.

پاسخ گویی به پرسش ها و ابهام های گوناگونی که در حال حاضر در زمینه باور و فرهنگ مهدوی وجود دارد.

تلاش در جهت ارائه دیدگاهی متعادل و به دور از افراط و تفریط در زمینه بسیاری از مباحث مهدوی.

بررسی و تبیین باید ها و نباید هایی که شایسته است در فعالیت های پژوهشی، آموزشی، ترویجی و تبلیغی در حوزه مهدویت مورد توجه قرار گیرند.

معرفی منابع مطالعاتی برای تکمیل مباحثی که در مجلدات مختلف این مجموعه به اجمال به آن ها پرداخته شده است.

این اثر توسط انتشارات موعود عصر (عج) و به قلم ابراهیم شفیعی سروستانی نویسنده و پژوهشگر مهدوی منتشر شده است و جهت استفاده تمامی علاقمندان به مباحث مهدوی، جوانان، مربیان، معلمان و اساتیدی که در جستجوی اثری جامع به عنوان منبع آموزشی خود هستند، آماده عرضه است.

منبع: مهر

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: