تاریخ انتشار :

مرد افریقا

شیخ “عبدالرحمن السمیط” مبلغ معروف کویتی

هنگامی که از شهروندان آفریقایی پرسیدم “دین شما چیست؟”، گفتند “شکر خدا ما مسلمان پروتستان هستیم!”، از این مسئله تعجب کردم و پرسیدم “چگونه مسلمان پروتستان هستید؟!”، پاسخ دادند “پدرانمان به ما گفته اند که مسلمان هستیم، اما هیچی از مسلمان بودن خود نمی دانستیم

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) دعوتگر مشهور کویتی که میلیون ها تن در قاره آفریقا به دست وی مسلمان شده بودند، به دلیل فعالیت های بشردوستانه در این قاره به “خدمتگزار فقرای آفریقا” ملقب شده بود. لقب های “دکتر” و “مرد آفریقا” را نیز به وی داده بودند.
شیخ “عبدالرحمن السمیط” نزدیک به ۳۰ سال از عمر خود را در راه دعوت مردم و قبایل آفریقایی به دین مبین اسلام صرف نمود و ثمره تلاش های خستگی ناپذیر وی و گروه تحت رهبری اش نیز مشرف شدن بیش از ۱۱ میلیون تن از شهروندان کشورهای مختلف جهان از جمله بیش از هفت میلیون آفریقایی به دین اسلام بوده است.
شیخ “عبدالرحمن السمیط”مدارک کار‌شناسی، کارشناسی ارشد و دکترای خود در تخصص بیماری های داخلی را به ترتیب از دانشگاه های “بغداد”، “لیورپول” بریتانیا و “مک گیل” کانادا دریافت کرد.


شیخ “عبدالرحمن السمیط” پس از فارغ التحصیلی، بیشتر سال های عمر خود را صرف کارهای خیر و دعوت به اسلام نمود.
شیخ به دلیل فعالیت های خود در میان اقشار فقیر، با مشکلات زیادی از قبیل اخراج از کشورهای مختلف، زندانی شدن و تهدید به قتل روبرو شده بود، شیخ عبدالرحمن به بسیاری از کشورهای آفریقایی همانند موزامبیک، کنیا و زیمبابوه و مناطقی از قبیل قطب شمال سفر نمود و توانست بسیاری از مردم این مناطق را به دین اسلام دعوت نماید.
برخی فعالیت های ارزشمندی از قبیل:
– تاسیس جمعیت خیریه
– ساخت مسجد
– حفر چاه آب
– ساخت مدرسه
– تاسیس مراکز اسلامی
– سرپرستی ایتام و آموزش آنها
– چهار دانشگاه
– رسانه های نوشتاری

وضعیت آفریقا از زبان شیخ:
ملت فقیر آفریقا درک اشتباهی از اسلام داشتند، چرا که مبشران و مبلغان مسیحی آنها را بازیچه دست خود قرار داده بودند؛ هنگامی که از شهروندان آفریقایی پرسیدم “دین شما چیست؟”، گفتند “شکر خدا ما مسلمان پروتستان هستیم!”، از این مسئله تعجب کردم و پرسیدم “چگونه مسلمان پروتستان هستید؟!”، پاسخ دادند “پدرانمان به ما گفته اند که مسلمان هستیم، اما هیچی از مسلمان بودن خود نمی دانستیم و حتی نمی دانستیم چگونه نماز بخوانیم و روزه بگیریم، تا اینکه مسیحیان پروتستان آمدند، به ما یاد دادند چگونه نماز بخوانیم و روزه بگیریم و حتی به ما کلیسا و انجیل نیز هدیه دادند!”.

منبع:وبلاگ انجمن اسلامی شهید ادواردو آنیلی

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار