اروپا
مساجد تاریخی اروپا

در پایتخت برخی شهرهای اروپایی از جمله پاریس، برلین، رُم، وین، تیرانا و…مساجد تاریخی ارزشمندی وجود دارد که از آن‌ها به‌عنوان شاهکارهای معماری زوال‌ناپذیر تعبیر می‌شود.

  به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) از زمان فتوحات اسلامی و در طول تاریخ اسلام، مساجد پیوسته جایگاه با اهمیتی برای مسلمانان داشته است که آنان ضمن ادای نماز و شعایر دینی و عبادی در این اماکن، سایر امور سیاسی، اجتماعی و فرهنگی خود را نیز در این اماکن انجام می‌داده‌اند.

با مهاجرت مسلمانان به جوامع اروپایی، مساجد بسیاری در این کشورها ساخته شده به‌طوری که این اماکن به مکانی برای گردهم آمدن اقلیت‌های مسلمان در اروپا برای انجام شعایر دینی و عبادی و پرداختن به امور مهم خود تبدیل شده است.

اما در این میان مساجدی در کشورهای اروپایی هستند که دارای جلوه‌های بسیار چشم‌انداز و سبک معماری ارزشمندی هستند که در همین راستا، نشریه الکترونیکی «میم»(meemmagazine.net) تونس در گزارشی با عنوان «أقدم المساجد فی أوروبا.. تحف معماریه تأبی الزوال: قدیمی‌ترین مساجد در اروپا…شاهکارهای معماری زوال‌ناپذیر» به بررسی تاریخ تأسیس و بنای این مساجد پرداخته است که ترجمه فارسی این گزارش تقدیم می‌شود:

مسجد بزرگ پاریس

این مسجد نخستین و مهم‌ترین مسجد فرانسه و از مراکز مهم فعالیت جامعه مسلمانان پاریس است که پس از جنگ جهانی اول در در ۱۵ جولای سال ۱۹۲۶ میلادی (۲۳ تیر ۱۳۰۵) با حضور گاستون دومرگ، رئیس‌جمهور وقت فرانسه افتتاح شد.

نمایی از مسجد بزرگ پاریس

مسجد پاریس توسط نخستین مهاجران شمال آفریقا به فرانسه که بیشتر آن‌ها الجزایری یا مراکشی بودند و با کمک سلطان یوسف بن الحسن، پادشاه مراکش و والی تونس و مقامات الجزائری ساخته شد. همچنین گفته‌شده که این مسجد به پاس فداکاری‌های مسلمانانی که پا به پای سربازان فرانسوی علیه آلمان جنگیدند و نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر آن‌ها در این جنگ‌ها کشته شدند، ساخته شده است.

سبک معماری این مسجد به شیوه مراکشی است. این مسجد شامل یک صحن است که در وسط آن فواره‌های آب قرار دارد. رنگ دیوارها و کاشی‌های مسجد آبی فیروزه‌ای است. مسجد پاریس گلدسته‌ای به ارتفاع ۳۳ متر دارد.

مسجد بزرگ رم

این مسجد با مساحت ۳۰ هزار متر مربع از بزرگترین مساجد اروپا است و در منطقه شمالی شهر رم، پایتخت ایتالیا موسوم به «پاریولی» قرار گرفته و گنجایش ۱۲ هزار نمازگزار را دارد. مرکز فرهنگی ـ اسلامی ایتالیا نیز در این مسجد قرار دارد.

مسجد بزرگ رم، افزون بر خدماتی که به‌عنوان مرکز تجمع و مرجعیت دینی به اقلیت مسلمان ایتالیا ارائه می‌کند، خدماتی نیز در زمینه‌های مختلف همچون ملاقات برای فعالیت‌های مذهبی و خدمات فرهنگی و اجتماعی برای مسلمانان ارائه می‌دهد. این مسجد همچنین برگزارکننده کلاس‌های درس دینی، جشن ازدواج، مراسم تشییع جنازه، ترحیم و تجلیل، نمایشگاه‌ها، همایش‌ها و سایر رویدادهای ضروری است.

مسجد رم را «محمد حسن»، امیر افغانی تبعیدشده و همسرش راضیه ساختند. طراحی این مسجد بیش از ۱۰ سال طول کشید و سنگ بنای آن در سال ۱۹۸۴ میلادی با حضور ساندرو پرتینی، رئیس‌جمهور وقت ایتالیا گذاشته شد و در ۲۱ ژوئن سال ۱۹۹۵ (۳۱ خرداد ۱۳۷۴) افتتاح شد. این مسجد به سبک معماری قدیم رم ساخته شده و دیوارهای داخلی آن مزین به آیات قرآن است.

مسجد ادهم بیگ آلبانی

ساخت این مسجد در سال ۱۷۸۹ میلادی به دستور ملابک، والی شهر تیرانا، پایتخت کشور آلبانی آغاز شد و در سال ۱۸۲۳ توسط پسرش «حقی» نوه سلیمان پاشا به پایان رسید. این مسجد در میدان «اسکندر بیگ» در مرکز شهر تیرانا قرار دارد که پس از مدتی در دوران حکومت کمونیستی درهای آن را به روی نمازگزاران بسته شد. اما در سال ۱۹۹۱ میلادی بدون کسب مجوز از مقامات مسئول و با رفتن هزار مسلمان برای ادای نماز در آن بازگشایی شد. این مسئله آغاز آزادی دینی جدید در آلبانی به شمار می‌رود.

این مسجد را تابلوهایی از تصاویر آبشارها، پل‌ها و درختان زینت می‌دهد و محراب آن نیز از سرامیک و سفال است که تجلی‌گر هنر اسلامی است.

مسلمانان تیرانا برای ادای نماز تراویح(نمازهای ویژه مسلمانان اهل‌سنت در ماه رمضان) و عشا بیشتر به این مسجد می‌آیند. در ماه‌ رمضان نیز سفره‌های افطار و سحری در این مسجد برای روزه‌داران گشوده است.

مسجد ادهم بیگ

مسجد جامع بروکسل

مسجد جامع بروکسل قدیمی‌ترین مسجد این شهر است که در پارک Cinquantenaire Park قرار دارد. ساختمان اصلی این مسجد را مهندس معماری به نام «ارنست فان هن بیک» در سال ۱۸۸۰ میلادی به سبک عربی در بخش شرقی نمایشگاه ملی بروکسل ساخت.

هزینه بازسازی و تعمیر این مسجد را که مدتی طول کشید، دولت وقت عربستان برعهده گرفت. این مسجد یک مدرسه و مرکز تحقیقات اسلامی دارد که هدفش ترویج دین اسلام است. در این مرکز دوره‌های آموزش زبان عربی و دوره‌های مقدماتی آموزش‌های اسلامی برای بزرگسالان و کودکان ارائه می‌شود.

وزیر دادگستری بلژیک اسفندماه ۹۶ اعلام کرد دولت این کشور توافقی مربوط به نیم قرن پیش را که بر اساس آن مدیریت مسجد جامع بروکسل به عربستان سعودی واگذار شده بود، لغو کرده است.

مسجد برلین

مسجد تاریخی برلین را مهندس معماری به نام «کارل آلفرد هرمان» و براساس معماری مسجد مشهور و تاریخی «تاج محل» هند ساخته و در سال‌ ۱۹۲۸ میلادی افتتاح شده است. گنبد این مسجد ۲۶ متر و ارتفاع گلدسته‌‌های آن ۳۷ متر است. این مسجد در جنگ جهانی دوم خسارت‌هایی به آن وارد شد و در بین سال‌های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۱ میلادی دو مناره‌اش بازسازی شدند. همچنین این مسجد، در سال ۲۰۱۶ میلادی نیز با هزینه‌ای بالغ بر یک میلیون یورو مرمت شد.

مسجد تاریخی برلین

مرکز اسلامی وین

مرکز اسلامی وین بزرگترین مسجد اتریش است که در سال ۱۹۷۷ میلادی افتتاح شد. جامعه اسلامی وین زمینی به مساحت ۸۹ هزار فوت مربع از شهر را برای ساختن مسجد خریداری کرد، اما ساخت این بنا به دلیل مشکلات مالی برای چندین سال به تعویق افتاد.

ساخت این بنا در ۱ جولای ۱۹۷۷ (۱۰ تیرماه ۱۳۵۶) آغاز شد. این مسجد مناره‌ای به ارتفاع ۳۲ متر دارد و ارتفاع گنبد آن نیز ۱۶ متر است و در نوامبر همان سال(۱۹۷۷) رئیس‌جمهور وقت اتریش این مرکز را افتتاح کرد و خبر افتتاح این مرکز از سوی رسانه‌ها پوشش داده شد.

مرکز اسلامی وین

مسجد ـ کلیسای جامع قرطبه

مسجد ـ کلیسای جامع قرطبه از قدیمی‌ترین مساجد این کشور است. تاریخ نخستین مساجد اسپانیا به تمدن اندلس بر می‌گردد که سهم به سزایی در ترویج اسلام و مساجد داشت. بعضی از مساجد اولیه در این کشور همچنان موجود هستند و بعضی دیگر ویران شده یا تبدیل به کلیسا شده‌اند.

مسجد- کلیسای قرطبه، بنایی است شامل یک مسجد و یک کلیسا است که ساخت این بنا یک قرن و نیم طول کشید و تأسیس آن به سال ۹۲ هجری وقتی که بنی امیه، قرطبه را به عنوان پایتخت خلافت اموی در اندلس انتخاب کردند، برمی‌گردد.

این مسجد در اصل یک معبد برای بت‌پرستی بود که تبدیل به کلیسا شد و سپس در زمان خلافت امویان در اندلس تبدیل به مسجد تبدیل شد، اما سرانجام با سیطره مسیحیان بر اندلس مجددا تبدیل به کلیسا شد.این بنا یکی از آثار تاریخی معماری اسلامی در اسپانیا به شمار می‌رود که در فهرست میراث آثار جهانی ثبت شده و در سال ۲۰۱۷ میلادی در لیست ۱۲ گنجینه اسپانیا قرار گرفت.

منبع: ایکنا

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما