مرکز طبع و نشر قرآن
راه اندازی سامانه جامع رسم المصحف

«سامانه جامع رسم المصحف» به صورت آزمایشی راه‌اندازی شده و در دهه مبارک فجر به صورت رسمی رونمایی می‌شود.

    به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمان ها) این سامانه برای نخستین بار در جهان اسلام به همت مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران طراحی و راه‌اندازی شده و درصدد است اطلاعات مبنایی و کاملی را در حوزه رسم المصحف (یا شیوه خاص نگارش کلمات قرآن کریم) در اختیار پژوهشگران این عرصه قرار دهد.
دست‌اندرکاران تهیه سامانه بر این عقیده‌اند که دانش رسم المصحف و قرائات، از بخش‌های بسیار مهم در عرصه علوم قرآنی است که در زمان حاضر از سوی بسیاری از قرآن‌پژوهان، مورد توجه جدی قرار نگرفته است.


حساسیت‌های موجود در میان علمای جهان اسلام بر روی موضوع کتابت قرآن و مصالح پیش روی امت اسلامی در بهره‌مندی از شیوه واحد در کتابت قرآن کریم عامل مؤثری برای ورود تخصصی به این عرصه است. از این رو «سامانه جامع رسم‌المصحف» با هدف یاری رساندن به پژوهشگران علاقه‌مند به این حوزه در سراسر جهان با قابلیت‌های زیر راه‌اندازی شده است:
* ارائه اطلاعات علمی- پژوهشی در حوزه رسم‌المصحف در قالب سامانه تحت وب به صورت رایگان برای تمام پژوهشگران در سطح جهان.
*دسترسی به لیست کلمات قرآن کریم به همراه بیان شیوه نگارش آن‌ها بر اساس اقوال معتبر در کتب و منابع علم رسم المصحف با امکان مقایسه با مصاحف مشهور.
* امکان جستجوی کلمات قرآن کریم و مقایسه رسم آن‌ها در بیش از ۲۵ مصحف از مصاحف رایج در جهان اسلام.
* دسترسی به منابع اطلاعاتی دیجیتال در حوزه رسم المصحف به صورت کتاب و مقاله.
*امکان مشاهده مصاحف مشهور جهان اسلام از جمله مصحف جمهوری اسلامی ایران، امیری، مصاحف رایج در شبه قاره هند، لیبی، ترکیه و غیره.
نشانی این سامانه www.Quranrasm.ir است که از پایگاه اطلاعرسانی اصلی این مرکز به آدرس www.Moshaf.orgنیز قابل دسترسی است.

منبع: ایکنا

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما