تاریخ انتشار :

مرکز صدور فتوای الکترونیک الازهر

تبادل هدیه میان مسلمان و غیر مسلمان عملی مشروع و مستحب

الازهر گفت: رد و بدل شدن هدیه میان مسلمان و مسیحی و تبادل تبریک اعیاد و شادی ها و مناسبت ها میان آنها از امور مشروع و بلکه مستحب است.

   به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمان ها) مرکز صدور فتوای الکترونیک الازهر با صدور بیانیه ای درباره تبادل هدیه میان مسلمان و مسیحی، گفت: ردو بدل شدن هدیه میان مسلمان و مسیحی و تبادل تبریک اعیاد و شادی ها و مناسبت ها میان آنها از امور مشروع و بلکه مستحب است و دین اسلام نیز به این کار تشویق می کند زیرا این گونه کارها موجب تقویت محبت و دوستی و قدرت هم‌میهنان می شود.

مرکز الازهر ادامه داد: پیامبر اکرم(ص) نیز هدیه غیر مسلمانان را می‌پذیرفت و از امیرالمؤمنین(ع) نیز روایت شده که فرمود: کسری به رسول خدا(ص) هدیه ای داد و ایشان آن را پذیرفت و قیصر نیز به رسول خدا(ص) هدیه داد و ایشان پذیرفت و پادشاهان دیگر نیز هدیه هایی دادند و ایشان پذیرفتند و این روایت را احمد در مسند خود روایت کرده[۱] و علمای اسلام از این روایت و روایات دیگر چنین برداشت کرده اند که تبادل هدیه میان مسلمان و غیر مسلمان عملی مشروع و مستحب است نه فقط از جانب احسان و نیکوکاری بلکه به این خاطر که سنت رسول خدا(ص) نیز هست.

[۱].  این روایت در منابع معتبر شیعه نیر ذکر شده است: من لا یحضره الفقیه، ج۳، ص۳۰۰؛ الوافی، ج۱۷، ص۳۷۲؛ وسائل الشیعه، ج۱۷، ص۲۹۱٫

منبع: حوزه نیوز

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار