گفتگوی سایت رهیافته با سیمون دونوانگ
من اسلام را تنها دین علمی یافتم

وقتی که نوجوان بودم یک دختر که می دانستم از یک نوع سرطان رنج می برد.از کشیش پرسیدم که چرا اواین گونه جان خود را از دست داد، او پاسخ داد: “این راه خدا برای مجازات خانواده اش است.”این برای من معنی نداشت و من نمیتوانستم چنین خدا را حمایت کنم.

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) گروه مصاحبه سایت رهیافته وابسته به انجمن اسلامی شهید ادواردو آنیلی گفتگو از بنت الهدی مفخمی مترجم فاطمه حضرتی

 

سایت رهیافته:اول از همه لطفا به ما در مورد خودتان بگویید.

  نام من سیمون دانونگ است،  از کشور دانمارک و 28 ساله هستم.  در حال تحصیل در رشته بازاریابی بین المللی و بازرگانی هستم و قبلا به عنوان مدیر بازاریابی و تولید کننده برای یک شرکت تبلیغاتی کار می کردم.تجارت الکترونیکی خودم را دارم، طرح های اسلامی اسکاندیناوی را به فروش می رسانم، (doenvang.com) آنها از توانایی هایم در بازاریابی,نام تجاری,کسب و کار و ترکیب آنها با طبیعت خلاقم بهره می برند.

سایت رهیافته:چند خواهر و برادر دارید؟ 

 یک خواهر ویک برادر دارم. برادر کوچکترم در دبیرستان و خواهرم در رشته ارتباطات دانشگاه تحصیل می کند. من فرزند بزرگ خانواده هستم

 

سایت رهیافته:چگونه با اسلام آشنا شدید؟ چه چیزی شما را به اسلام جذب کرد؟

من دوستان مسلمان بسیاری داشتم که با آنها بزرگ شدم، اما ارتباط ما با هم تنها صحبت کردن نبود,به علاوه,وقتی همدیگر را ملاقات میکردیم فقط باهم غذا نمیخوردیم. زمانی که نوجوان بودم دوستی داشتم که سخت تلاش میکرد تا من اسلام را پیدا کنم، و گاهی حتی میخواست مجبورم کند. من احساس می کردم که او میخواهد مرا تحت فشاری نابود کننده قرار دهد. او شروع به قانون گذاری برای من کرد و به همین ترتیب  از من می خواست از خدا بترسم.

تا امروز، من فکر می کنم مردم باید یاد بگیرند که خدا را دوست داشته باشند، نه اینکه از او بترسند. اگر شما از چیزی بترسید، غریزه شما به شما می گوید که فرار کنید. اما اگر چیزی را دوست دارید، می خواهید که به آن نزدیک تر شوید. هنوز ۲۴ ساله نشده بودم که اسلام را پیدا کردم و به طور طبیعی در آن غرق شدم.

سایت رهیافته:چه وقت و چطور به اسلام بازگشتید؟ همچنین لطفا راجع به آخرین ثانیه ی خود قبل از بازگشت صحبت کنید.

وقتی قرآن را می خواندم،به ذهنم خطور کرد که به اسلام بازگردم و همه چیز را عالمانه دیدم. قرآن منطقی است و برای همه چیز در آن دلیلی هست.بنابراین من ساکت شدم و شهادتین را تنها دراتاق گفتم.وقتی که داشتم حرم امام رضا (علیه السلام) رادر ایران زیارت میکردم به طور رسمی به اسلام برگشتم. احساس راحتی می کردم و اینکه چیزی پیدا کردم که درست بود، و با آن احساس صلح می کردم، حتی با این تصور که میدانستم با یک دوره طولانی از حرف و حدیث و قضاوت از طرف خانواده و مردم خودم روبه رو میشوم.

سایت رهیافته:آیا تا به حال مردد به گفتن شهادتین شده اید ؟
نه

سایت رهیافته:چه احساسی دارید وقتی برای آخرت خودکار و تلاش میکنید؟

من فکر می کنم اکثر مردم چیزهایی که اطرافشان هست را فراموش کرده اند،نمیدانند  فقیری در خیابان،ممکن است فرشته ای در خفا باشد که می خواهد بداند شما به فقرا کمک می کنید یا خیر. بسیاری از مردم بر دعا تمرکز می کنند، اما چیز های دیگری مثل انسانیت را فراموش می کنند!

سایت رهیافته:آیا وقتی اسلام را قبول کردید با اعضای خانواده تان مشکل داشتید؟

فکر می کنم واضح است افرادی که به اسلام باز میگردند ،بامسائلی در رابطه با خانواده هایشان مواجه می شوند.خانواده ی من مجاب نشدند چون همیشه من را به عنوان یک فرد بسیار منطقی، هوشمند و… دیده بودند. و هنوز هم گیج وگمراه هستند. با این حال، ساده ترین راه برای فهماندن موضوع به آنها این است که از دیدگاه خودشان با آنها صحبت شود.وقتی توضیح می دهم که چرا من حجاب دارم، نمی توانم بگویم که این به خاطر خداست، همانطور که انسانهای بی دین متوجه نمیشوند آنان نیز به همان اندازه متوجه نخواهند شد. در عوض من مساله را از دیدگاه غیر مذهبی توضیح می دهم؛ مثلا می گویم : موهای خود را میپوشانم چون نمی خواهم مردان غریبه به سراغم بیایند. نمی خواهم که مردان با اندیشه های جنسی به من نگاه کنند. آنها این را درک می کنند.وقتی که من توضیح می دهم چگونه دعا با ساختار خاص خود مرا برای زندگی آماده کرده است آن ها باور میکنند

سایت رهیافته:چگونه با مخالفان خود کنار آمدید وچگونه برخوردهای خود را با اعضای خانواده تان را کنترل کردید؟

من با آنها از دیدگاهی صحبت می کنم که برایشان قابل درک و ارتباط گیری باشد

سایت رهیافته:آیا آنها (خانواده شما) سعی کردند شما را متقاعد کنند که به اسلام بازنگردید؟

نه – بدون آنکه آنها بدانند، به اسلام روی آوردم. آنها هنوزوقتی برای جلسات خانوادگی دور هم جمع می شویم یک لیوان شراب یا یک آبجو را به من تعارف میکنند، و هنوز هم می خواهند موهای مرا ببینند اما این ها چیزهای کوچکی است که به راحتی قابل کنترل هستند.

سایت رهیافته:آیا مردم اطراف شما پس از روی آوردن به اسلام، رابطه شان را با شما قطع کردند؟

من هیچگاه انسانی با رابطه های زیاد نبوده ام اما  فکر می کنم مردم آن را عجیب و غریب متوجه شده اند.من همیشه سفر کرده ام، و بنابراین  هرگز دلبسته انسان های گذشته خود نبوده ام

سایت رهیافته:واکنش اعضای خانواده شما هنگامی که شما در حال کار روی اسلام بودید و یا دعا می کردید چه بود؟

 ابتدا متوجه نشدند. واکنششان به حجاب،نپذیرفتن آن بود تا زمانی که متوجه شدند حجاب را برای فاصله گرفتن از آنها دارم.

سایت رهیافته:هنگامی که برای اولین بار دعا کردید، احساس شما چه بود؟ آیا برای شما دعا کردن ۵ بار در روز سخت نیست؟

یک کتابچه راهنمای نحوه دعا به من داده شد، بنابراین داشتم تمرکز می کردم که در ابتدا معنای انگلیسی اش را متوجه شوم، زیرا وقتی می توانستم نماز را درک کنم، بیشتر حسش می کردم.سخت ترین قسمت در مورد دعا(ترجمه و معنای زبانی آن)در کشورهای غربی راحت شده است. زندگی دینی برای اینجا ساخته نشده است  ودر اکثر محیط های کاری به افراد اجازه این چیزها داده نشده است. اما زمانی که آن را در قلب خود بخواهید سخت نیست.

سایت رهیافته:چه زمانی و چگونه وارد شدن خود را به اسلام اعلام کردید؟

به آرامی رخ داد.من یک اعلان بزرگ خلق نکردم اکثر مردم تصور می کردند این فقط یک مرحله است تا ازدواج کنم. تا آن زمان هیچ کس  واقعا اعتقاد نداشت که من قصد دارم مسلمان باشم و سپس او را متهم به نگه داشتن من در اسلام کردند.همه ی این دقت نظرها یک نوع کنجکاوی را در مردم برمی انگیزد که در نهایت منجر به روی آوردن مردم به اسلام می شود. من بیشتر با افرادی ملاقات می کنم که در جستجوی اسلام هستند. اما در عین حال، مسلمانانی را هم میبینم که تلاش می کنند تا در مسیر اسلامی زندگی کنند.

مردم دانمارک با الکل و رابطه جنسی زیاد بزرگ می شوندرشد می کنند و به آن عادت کرده اند. بااین حال جمعیت مسلمان در حال رشد است، اما من فکر می کنم که تمرین مردم در جوامع کم است.

سایت رهیافته:بسیاری از مردم فکر می کنند که ادیان امروز عامل اصلی مشکلات در جهان هستند، آیا شما هم آن را باور داشتید؟

من هرگز چنین فکری نکردم حتی بدون اسلام، شما هنوز هم مردم دینی افراطی دارید که شهرت یک اقلیت را از بین میبرند. من فکر نمی کنم جهان در این دیدگاه متفاوت باشد. شما هنوز کمونیست های افراطی و ملی گرایان افراطی دارید. افراط گرایی هیچ ارتباطی با دین ندارد

سایت رهیافته:آیا در آخرین دینتان چیزی غیر منطقی یافتید؟
وقتی که نوجوان بودم، مسیحیت را بررسی می کردم.دختری را میشناختم که می دانستم ازنوعی سرطان رنج می برد.از کشیش پرسیدم که چرا اوباید به چنین شیوه ی  دردناکی جان خود را از دست بدهد؟،  او پاسخ داد: “این راه خدا برای مجازات خانواده اش است.”جوابش برای من معنی نداشت و من نمیتوانستم چنین خدایی را حمایت کنم

سایت رهیافته:آیا از رسانه مانند Tube، Facebook و غیره استفاده کرده اید تا با اسلام بیشتر آشنا شوید؟
نه – من قرآن را خوانده ام. تعداد زیادی “امام گوگل” وجود دارد که محتوای سمی برای مسلمانان را تشکیل می دهند. خداوند قرآن را به ما داده تا آن را بخوانیم. بنابراین تمام پاسخ ها در قرآن است.

سایت رهیافته:تأثیر خواندن قرآن کریم بر شما چگونه بود؟ چگونه قرآن کریم شما را تحت تاثیر قرار داد؟

مثل باز شدن چشم بود، نمیتوانم از کلمات برای توصیف احساس طولانی مدتم استفاده کنم. در هنگام خواندن قرآن، احساس صلح میکنم، و هر وقت احساس گرسنگی یا اشتباه می کنم، من را به اوج می رساند و در مسیر حرکت می کنم.

سایت رهیافته:زیباترین آیه در قرآن کریم چیست؟ (نظر شما)”
به نام پروردگارت که خلق کرد بخوانید. او انسان را از لخته خون ایجاد کرد. بخوان که پروردگار تو بزرگترین است، که با قلم به تو آموخته است. آنچه را که او نمی دانست، به او آموزش داد. »(سوره العلق 96: 1-5).

سایت رهیافته:چرا اکثر رسانه ها به اسلام حمله می کنند؟
رسانه نیست بلکه افرادی هستند که رسانه ها را کنترل می کنند. اگر سیاستمداران بتوانند نفرت نسبت به مسلمانان و کشورهای اسلامی ایجاد کنند، مردم جنگ و درگیری پیش رو خواهند داشت قدرت های جهانی مشهور پول زیادی برای فروش اسلحه و مهمات می پردازند.اقتصاد آنها براساس سلاح بوده وبه همین دلیل است که آنها باید درگیری ها را ادامه دهند. من همیشه به این نکته اشاره می کنم: یک درگیری مانند کشمیر، که هر دو طرف سلاح های خود را از همان کشور خریداری می کنند! رسانه ها فقط جهت شستشوی مغزی برای تنفر از مسلمانان استفاده می شوند، بنابراین قدرتها برای ایجاد جنگ و در نهایت سود خود، از رسانه حمایت می کنند.

سایت رهیافته:نظر شما در مورد حجاب چیست؟

هر دو مرد و زن باید دارای حجاب باشند. من فکر نمی کنم حجاب به معنای پوشیدن روسری باشد، بلکه یک حالت روحی است. این باعث می شود که منافع مردان بر حجاب زنان متمرکز شود و نه خودشان..در قرآن کریم گفته شده است که اگر یک مرد یک زن جذاب را ببیند، باید نگاهش را پایین بیاورد.هر دو مرد و زن مسئول حجاب هستند.مردم اغلب مرا به عنوان یک عامل  شستشوی مغزی می بینند؛ زیرا من انتخاب می کنم که به حجاب بپردازم، و احساس قدرت می کنم. من عاشق حجابم. با این حال این چیزی است که باید در قلب احساس شود

سایت رهیافته:آیا داشتن حجاب فعالیت های زندگی عادی شما را محدود کرده است؟

نه واقعا. مردم به من نگاه می کنند اما حجاب حالت روحی است. من احساس محدودیت نمی کنم. من شرکت خودم را دارم و می توانم آزادانه زندگی کنم

سایت رهیافته:چگونه حق زنان را در اسلام در مقایسه با آنچه که غرب منتشر می کند، تحلیل می کنید؟
زنان در غرب به نحوی کاملا متفاوت ظاهر می شوند. به ما آموزش داده شده که سکسی باشیم به همین خاطر است که میخواهیم مردان به ما میل داشته باشند. ارزش ما کاملا برابر میل مرد است. من واقعا از “یک زن آزاد، یک زن برهنه است” یا زن باید مانند یک مرد باشد خسته شده ام.از دیدگاه غربی حقوق زنان بسیار تحریف شده است.من فکر نمی کنم که در غرب ما احترام واقعی نسبت به یکدیگر داشته باشیم  به ما آموخته شده است که استفاده از یک انسان دیگر فقط برای رضایت خودمان است . و این بسیار ناراحت کننده است. در اسلام، زنان چیزی برای استفاده و بیرون انداخته شدن ندارند. در اسلام شما مجاز نیستید که بدون ارزش قائل شدن با یکدیگر برخورد کنید. هر دو مردان و زنان دارای تعهدات نسبت به یکدیگر هستند

سایت رهیافته:چگونه با توجه به مسیحیت و اسلام، نهاد خانواده را تجزیه و تحلیل میکنید؟

مسیحیت اسرار زیادی دارد. اگر مسیحیت پاسخ بود، چرا در واتیکان یک کتابخانه مخفی وجود دارد که افراد عادی اجازه دسترسی به آنها را ندارند؟ اگر مسیحیت مذهب واقعی بود، آنها چیزی را پنهان نمی کردند.

سایت رهیافته:به عنوان یک مبدل، چه راه دعوت به اسلام به اعتقاد شما موثرتر از غیر مسلمان ها است؟
من دوست ندارم به خودم به عنوان یک مبدل برچسب بزنم. من فکر می کنم که ما باید برچسب زدن یکدیگر را متوقف کنیم و فقط مسلمان باشیم. بنابراین – من یک مبدل نیستم – من یک مسلمان هستم.یاد بگیرند که زبان را درک کنند و یک نمونه خوب باشند.اسلام را از دیدگاه علمی یاد بگیرید، تا انجا که می توانید با غیر مسلمانان صحبت کنید. خودتان را آموزش دهید و نشان دهید که اسلام شما را هدایت می کند و  زندگی شما موفق تر است و صلح را به ارمغان می آورد

سایت رهیافته:چگونه مسلمانان غذای حلال خود را عرضه می کنند؟ آیا یک فروشگاه اصلی برای آن وجود دارد؟ اسمش چیست؟
در اینجا بسیاری از فروشگاه های حلال وجود دارد و سازمان هایی هستند که حلال بودن غذا را در سوپرمارکت های معمولی نشان می دهند (با مهر و موم حلال)

سایت رهیافته:اگر می خواهید از بعضی کلمات در مورد زیبایی اسلام سخن بگوید، صلح، آرامش شما در این مذهب چه چیزی را میگویید؟

گاهی اوقات شما باید همه چیز را از دست بدهید تا چیزی بدست آورید.

این مطلب را در سایت انگلیسی ما اینجا بخوانید

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما


  1. ناشناس گفت:

    با سلام و تشکر از مطالب خوبتون در باره تازه مسلمانان. متاسفانه این مصاحبه بسیار بد ترجمه شده است. خوب است آن را مجدداً ویراستاری کنید.