تاریخ انتشار :

مدیر جامعه حیدریه "اوتارپرادش" هندوستان:

تبدیل مذهب در هندوستان خیلی مشکل است

مدیر حوزه علمیه جامعه حیدریه ایالت اوتر پرادش هندوستان اظهار داشت: وهابیت این منطقه برنامه های منظمی در تبلیغ علیه شیعه دارند و افکارشان نزدیک به افکار داعشی‌ها و تکفیری‌هاست.

 به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)   حجت الاسلام «منهال رضا خیرآبادی» عضو هندوستانی مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) و اهل بخش شرقی ایالت اوتار پرادش (Uttar Pradesh)، در نزدیکی مرز نپال است.

ایشان حوزه علمیه ای به نام “جامعه حیدریه” را اداره می کند که در آن ۵۰ طلبه در زمینه فقه و اصول فقه تحصیل می کنند. در این حوزه ۸ استاد برجسته مسئولیت تدریس را برعهده دارند.

 پراکندگی جمعیتی مسلمانان در منطقه شما و وضعیت شیعیان چگونه است؟

ـــ ایالت اوتار پرادش حدود ۱۹۰میلیون نفر جمعیت دارد و قسمتی که ما در آن زندگی می‌کنیم حدودا چهار میلیون جمعیت دارد که اکثراً مسلمان و وهابی هستند! حدود پانزده هزار نفر هم جمعیت شیعیان این منطقه است. وهابیت این منطقه برنامه های منظمی در تبلیغ علیه شیعه دارند. افکارشان نزدیک به افکار داعشی‌ها و تکفیری‌هاست. مدارس و مراکز فرهنگی و تربیتی فعال و محکمی دارند. منطقه ما حدود ۴۵ مرکز علمی دارد، اعم از مراکز علمی خواهران و برادران.

همین جمعیت حدود پانزده هزار نفری شیعیان ما در این منطقه هم در یکجا نیستند و پراکندگی دارند. شیعیان در آن منطقه از مراکز اصلی تشیع در هندوستان دور هستند. مومنان منطقه به لحاظ اقتصادی قوی نیستند.

تلاش کردیم و توانستیم حدود ۵۰ نفر را بیاوریم و مسائل دینی را به آنها آموزش دهیم. فرهنگ شیعه در هندوستان بیشتر به مجالس ایام عزا مربوط است و فعلا از این فرصت ها استفاده می شود. البته مشکلات مراسم عزا هم زیاد شده است. مردم بیشتر علاقمند هستند صحبت های دانشگاهیان را بشنوند، در حالی‌که این افراد مطالعه زیادی هم در دین نداشته‌اند و بیشتر سعی می‌کنند عامه‌پسند صحبت کنند. با تلاش هایی که کردیم مردم به تدریج بیشتر از گذشته به سخنرانی علمای دین توجه می کنند و علاقه مند می شوند تا معارف دینی را یاد بگیرند.

 شما برای مقابله با وهابیت چه کار می کنید؟

ـــ ما در مجله «البیان» انتقادات و شبهات وهابی ها را مطرح و پاسخ می دهیم و این مجله را به کتابخانه‌ها، مدارس و مراکز علمی و فرهنگی به صورت مجانی ارسال می کنیم.

همچنین در جلسات مذهبی مثل دروس قرآن و تفسیر، مراسم های شب های جمعه و مناسبات مختلف اسلامی و موالید و وفیات ائمه معصومین علیهم السلام، حقایق مذهب شیعه را با دلیل و برهان بیان می‌کنیم.

 آیا تاثیرهای مثبتی را مشاهده کرده‌اید؟

ـــ تبدیل مذهب در هندوستان خیلی مشکل است. کسی که مذهبش را تغییر می دهد باید از فرماندار منطقه اجازه بگیرد. اگر اجازه نگیرد به لحاظ قانونی مشکل برای او ایجاد می شود. البته وهابی ها خیلی زیاد هستند و ما کم هستیم. ما با امکانات محدود کار می‌کنیم. هرچند در دروس حوزه منظم کار می کنیم ولی در مورد فعالیت های فرهنگی نظم خوبی نداریم. کارهای فرهنگی باید مستمر انجام شود تا ذهن های مردم آماده شوند و بتوانند در مقابل وهابیت بایستند. هم از نظر جمعیت و هم از نظر توانایی محدود هستیم.

آیا تاکنون در مورد کم توجهی به قرآن انتقاد شده است؟

ـــ این شبهه متأسفانه وجود دارد. برای مقابله با این شبهه نابحق حدود ۳ سال است که ما در ماه رمضان ۱۹ کلاس قرآنی در ۱۹ مسجد برگزار می کنیم. ائمه جماعات این کار را می کنند و ۲ ساعت در هفته برنامه روخوانی و روان خوانی قرآن و قوانین تجویدی که هر کس لازم است آنها را بداند، ارائه می دهیم. درصدد هستیم اگر شرایط و امکاناتش فراهم شود یک دارالقرآن در حوزه تأسیس کنیم. حدوداً شش سال پیش از یکی از قاریان برجسته هندی برای مجلس قرائت دعوت کردیم. از آن سال به بعد هر سال مردم درخواست می‌کنند که ایشان را دعوت کنیم.

به عنوان یک عالم دینی چه منابعی را برای مطالعه معرفی می کنید؟

ـــ برای مخاطبین اهل تسنن معمولا کتاب های تاریخی دست اول مثل تاریخ طبری، کتاب الإتقان سیوطی و تفسیر کبیر فخررازی در تفسیر علوم قرآنی را معرفی می کنیم.

متأسفانه شیعیان خیلی کتاب مطالعه نکرده و بیشتر به سخنان علما اعتماد می کنند و اهل کتابخوانی نیستند. بلکه به مجلات اکتفا می کنند.

 به نظر شما بهترین کار برای تقویت گروه های شیعی در مناطق کوچک چیست؟

ـــ اینکه دارای انسجام و اتحاد بوده و کمی منظم باشند؛ و نیز در سه بعد علمی، اقتصادی و روحانی خود را تقویت کنند.

منبع: ابنا

اشتراک گذاری :


  1. سیدمحمد گفت:

    سلام.آموزش احضار واستادعامل علوم غریبه میخواهم.بااحترام:سیدمحمد

آخرین اخبار