دانستنیهای جالبی از عراق
از دریای نجف چه میدانید؟ + عکس

شاید کسى باور نکند در چند کیلو متری حرم امیر المومنین دریاچه ای به نام (دریای نجف) وجود دارد. تاریخش به هزاران سال پیش برمیگردد.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) کانال دلنوشته های یک عراقی نوشت: بر اساس برخی تحقیقات چنین ادعا شده که این دریاى نجف قبلا خود نجف را هم در بر می‌گرفته وکوه جودی که کشتی حضرت نوح بر آن آرام گرفته همین شهر نجف است.

دانستنیهای جالبی از عراق را اینجا دنبال کنید

دریای نجف یا بحر نجف، در طول تاریخ کوچکتر و گاه موقعیت جغرافیایی آن جابه‌جا شده است. مکان کنونی آن شرق نجف است. دریای نجف امروزه به صورت باتلاق و آب‌های اندک درآمده است.

در گذشته از تمام منطقه نجف به نام بحر نجف یاد می‌شد. گفته شده در این منطقه، دریایی بوده که خشک شده است. نام آن دریا «النّی» بوده و وقتی خشک شده، «النّی جفّ» گفته شده است؛ یعنی «دریای نی خشک شد.» جمله «النّی جفّ» به تدریج تبدیل به «نیجف» و «نجف» شده است.] یاقوت حموی، جغرافی‌دان از اتصال بحر نجف با خلیج فارس گزارش داده است.[۴] برخی نیز گفته‌اند این دریا، در کنار نجف بوده و پس از خشک شدن، مردم نجف از سنگریزه‌های آن (درّ نجف)، برای فروش به زائران و کسب درآمد استفاده می‌کردند.[۵] حسن عیسی حکیم، معتقد است بحر نجف در عصرهای قدیم، از نجف تا شناقیه و از طرف دیگر از نجف تا حبانیه و ثرثار کشیده می‌شده است.[۶]

برخی معتقدند، دریا نبوده؛ بلکه امتداد رود فرات از نجف می‌گذشته و در وادی بیرون نجف که از سمت حیره آغاز می‌شده، جمع شده و چشم اندازی شبیه به دریا داشته است. امروزه هم این منطقه گود و پایین‌تر از سطح شهر دیده می‌شود.[۷] برخی، جنوب شرقی شهر نجف را که امروزه دارای باغ‌ها، رودها و زمین‌های هموار است محل بحر نجف قدیم می‌دانند.[۸]

  1.  جغرافیای تاریخی نجف اشرف، ص98.
  2.  خبرگزاری العربی الجدید.
  3.  موسوعه العتبات المقدسه، ج۶، ص۱۲.
  4. معجم البلدان، ج۲، ص۳۲۸.
  5.  موسوعه العتبات المقدسه، ج ۶ ص۱۳.
  6. المفصل فی تاریخ النجف الاشرف، ج۱، ص۲۱۲.
  7.  المفصل فی تاریخ النجف الاشرف، ج۱، ص۲۰۷؛ فرهنگ‌نامه زیارت، فصلنامه فرهنگ زیارت، ص۱۲.
  8.  ماضی النجف و حاضرها، ص۲۸.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما