تاریخ انتشار :

اربعین از نگاه رسانه های غربی

خبرگزاری فرانس ۲۴ نوشت : از تهران تا نجف با زائران شیعی که همه خطرات را به جان می خرند.

خبرگزاری فرانس ۲۴ خبرگزاری رسمی دولت فرانسه در گزارشی به بررسی اربعین برای فرانسه زبانان پرداخت.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) گروه ترجمه سایت رهیافتگان – مترجم از زبان فرانسه زهرا عرب سرخی / خبرگزاری فرانس ۲۴ نوشت: زیارت اربعین از پرخطرترین زیارت های جهان است که هر ساله بر خلاف حضور داعش میلیون ها شیعه به جنوب عراق برای زیارت قبور مطهر امامان به نجف و کربلا می روند.
گزارشگر ما طی پنج روز گروهی از دانشجویان جوان ایرانی را که از تهران به نجف آمده بودند همراهی میکرد.
پیاده روی اربعین یکی از بزرگترین اجتماعات مذهبی دنیاست که هر ساله در زمان چهلمین روز شهادت امام حسین سبط نبی مکرم اسلام, خیل عظیمی از میلیون ها شیعه برای زیارت به شهرهای مقدس نجف و کربلا در جنوب عراق میروند.
اربعین یکی از مهمترین تاریخ های تقویم شیعی است که بیانگر پایان چهل روز عزاداری برای شهادت امام حسین است که در سال ۶۸ هجری توسط بنی امیه در صحرای کربلا به شهادت رسید.


هر سال مومنان از عراق ایران پاکستان افغانستان و لبنان برای زیارت به گنبد و بارگاه سبط مکرم اسلام حضرت امام حسین در کربلا میروند. انها با همنوایی نواهای مذهبی به نشانه ی عزاداری به سینه میزنند.
امسال نزدیک به دو و نیم میلیون زائر از جمهوری اسلامی ایران کشور همسایه ی عراق به این کشور رفتند. برای به انجام رساندن این سفر باید تقریبا دو روز متوالی مسیری طولانی را با اتوبوس یا پای پیاده بین مرز ایران و عراق یکی از امن ترین مرزهای دنیا درنوردید.
همراه با فاطمه یکی از دانشجویان جوان ایرانی شدیم که برای اولین بار است که به زیارت امام حسین میرود. او برای اولین بار است که مرقد امام علی را در نجف زیارت میکند. گشت های نظامی در حومه مرتب در حال گشت زنی و مراقبت بودند.


در ژوئن گذشته حدود سی نفر در یک سوء قصد در نزدیکی قبور مطهر کربلا کشته شدند که داعش که شیعیان را مرتد میدانند مسئولیت ان را به عهده گرفت.
قبل از سقوط صدام حسین در سال ۲۰۰۳ این زیارت برای ایرانی ها ممنوع و برای شیعیان عراقی که اکثریت جمعیت عراق هستند بسیار مشکل بود.
از سال ۲۰۰۳ شمار زائران روز به روز افزایش یافت تا در سال گذشته به ۲۰ میلیون رسید.
در حالی که تهدیدها بر علیه شیعیان همچنان پابرجاست ولی شیعیان از این همایش و عشق به بزرگانشان دست نمیکشند.

گروه ترجمه سایت رهیافتگان – مترجم از زبان فرانسه زهرا عرب سرخی

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار