تاریخ انتشار :

مسعود شجره؛رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی لندن

مهم‌ترین چالش‌های حقوق بشری پیش روی مسلمانان بریتانیا و غرب

رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی لندن با تبیین اهداف و رویکردهای این نهاد بین‌المللی، گفت: کمیسیون حقوق بشر اسلامی حدود ۲۰ سال پیش با هدف رسیدگی به مسائل مربوط به حقوق مسلمانان و غیرمسلمانان تأسیس شد.

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) در غرب به طور کلی «اسلام‌هراسی» مهم‌ترین مسئله پیش روی مسلمانان است که اکنون وخیم‌تر شده و به نفرت‌‌پراکنی علیه اسلام تبدیل شده است. قبل از همه دولت‌ها و سیاستمداران برجسته از این فضا حمایت می‌کنند. برخی احزاب افراطی نیز حامی سرسخت این تفکر هستند. در درجه دوم رسانه‌های مختلف به این جریان دامن می‌زنند. اگر در گوگل کلمه «اسلام» را جست‌وجو کنید ۹۵ درصد مطالب منفی است. در غرب این را روزانه احساس می‌کنیم. همه مشکلات دنیا را گردن مسلمانان می‌اندازند. این باعث شده که حالت تنفر ایجاد شود و مسلمانان به عنوان گروهی جدا از دیگران نشان داده می‌شوند. این «دیگرسازی» مسلمانان و به وجود آوردن محیط تنفر باعث شده است مورد حمله قرار بگیرند؛ به آن‌ها کار نمی‌دهند و یا موقعی که می‌خواهند خانه بگیرند به آن‌ها داده نمی‌شود. یعنی در برنامه‌های مختلف مسلمانان مورد تبعیض قرار می‌گیرند.
گزارش‌های مختلفی که درباره انگلیس، آمریکا، فرانسه و آلمان و کانادا تهیه کرده‌ایم و با کار تحقیقاتی این مسئله را نشان داده‌ایم که وقتی محیط تنفر ایجاد شود همه افراد جامعه عکس‌العمل نشان می‌دهند و این باعث بروز اختلافات در اجتماع می‌شود که هم به مسلمانان آسیب می‌زند و هم به سایرین. اجتماعی که دچار تفرقه بشود با مشکلات اساسی دست به گریبان می‌شود. با مطالعه تاریخ می‌بینیم که قبل از هر کشتار جمعی مثلاً در آلمان، بوسنی یا جاهای دیگر ابتدا نفرت‌پراکنی شده است.
این باعث می‌شود که کشتن افراد ناموافق با نظر اکثریت جامعه، امری عادی و قابل قبول جلوه کند و اگر جلوی آن را نگیریم عاقبتی شبیه بوسنی یا میانمار در انتظار خواهد بود.
منبع: ایکنا

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار