تاریخ انتشار :

رایزنی فرهنگی ایران در آلمان

برگزاری نشست شیعه‌پژوهی به مناسبت سالگرد تأسیس نخستین کتابخانه تخصصی شیعه در اروپا

دومین نشست شیعه‌پژوهی با عنوان «علم، اخلاق و هنر در دنیای تشیع با تمرکز بر مدینه النبی» امروز، ۲۶ مهرماه، در دانشگاه «کُلن» آلمان آغاز به کار کرد.

  به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )   این نشست به مناسبت پنجاهمین سالگرد تأسیس نخستین کتابخانه تخصصی شیعه در اروپا توسط پروفسور عبدالجواد فلاطوری، به دو زبان آلمانی و انگلیسی برگزار شده است و به مدت دو روز ادامه دارد.

رایزنی فرهنگی ایران در آلمان متولی برگزاری دومین نشست شیعه پژوهشی در آلمان است و استادان و پژوهشگران تاریخ و تمدن اسلامی در آن حضور یافته‌اند.

بنا بر این گزارش، حجت‌الاسلام  محسن الویری، از پژوهشگران و کارشناسان تاریخ و تمدن ملل مسلمان در نخستین روز این نشست با موضوع «میراث امام باقر(ع)» سخنرانی کرد.

«حسام عوف» از دانشگاه «توبینگن» نیز در نشست دانشگاه کلن سخنرانی کرد و «آریا اوانلو» از همین دانشگاه نیز در مورد زندگانی امام صادق(ع) سخنرانی خود را ارائه داد.

پیش از این، رابطه تشیع با مدینه النبی؛ حوزه علمی شیعی در مدینه طی قرون نخستین اسلامی؛  رابطه ائمۀ شیعه با زائران، مجاوران و ساکنان مدینه النبی؛ انتقال تفکرات علمی، فلسفی، کلامی و فقهی از طریق زائران حرم نبوی؛ میراث هویتی شیعیان در مدینه النبی با تمرکز بر بقیع و هنر در میان شیعیان ساکن مدینه النبی: ادبیات و معماری از  محورهای مورد بررسی در نشست اعلام شده بود.

منبع: ایکنا

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار