رایزنی فرهنگی ایران در لبنان
انتشار کتاب علمای دین و گرایش‌های سیاسی شیعیان لبنان از سال۱۹۰۰ تا ۱۹۷۹م

دو کتاب «علمای دین و گرایش‌های سیاسی شیعیان لبنان از سال۱۹۰۰ تا ۱۹۷۹م» و « تاریخ سیاسی اجتماعی شیعیان لبنان» به همت انتشارات «دارالولاء» بیروت چاپ و منتشر شد.

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در لبنان؛ انتشارات دار الولاء به تازگی کتابی را با عنوان«علمای دین و گرایش‌های سیاسی شیعیان لبنان از سال۱۹۰۰ تا ۱۹۷۹م» نوشته «علی راغب حیدر احمد» را در ۱۹۷ صفحه در بیروت منتشر کرده است.

این کتاب به رابطه میان علمای دینی و سیاستمداران از آغاز برقراری این رابطه پرداخته و تحولاتی را که در پرتو نقاط عطف تاریخی و سیاسی بر روی این رابطه تأثیر گذاشته، مورد بررسی قرار می دهد. همچنین نقش محوری علمای اسلام در جامعه براساس حوادث و رخدادها و گرایش‌های قومی و اسلامی در این کتاب بررسی شده است.

این کتاب در هشت فصل تنظیم شده و فصل نخست به ارائه تاریخچه‌ای از تشیع در لبنان و منطقه اختصاص دارد. فصل دوم به مسئله اجتهاد و تقلید نزد شیعه امامیه می‌پردازد. فصل سوم اشاره‌ای به عناوین و القاب و رتبه بندی علمی علمای شیعه داشته و در فصل چهارم شرحی از وضعیت حوزه‌های علمیه و مراکز آموزش دینی از گذشته تا‌کنون ارائه شده است.

در فصل پنجم نقش علمای شیعه از جنگ جهانی اول تا زمان اعلام تشکیل کشور بزرگ لبنان مورد بررسی قرار گرفته است. فصل ششم به رنج‌ها و سختی‌هایی که شیعیان و علمای شیعه در دوران استعمار فرانسه متحمل شدند و به رسمیت‌شناختن مذهب تشیع توسط فرانسوی‌ها اشاره کرده و فصل هفتم نگاهی به موضع‌گیری علمای شیعه در خصوص تحولات لبنان از زمان اعلام تشکیل کشور بزرگ لبنان و استقلال آن می‌اندازد.

فصل هشتم به تاریخچه حضور امام موسی صدر و ترسیم تاریخ جدید لبنان پرداخته و در پایان پیوستی از زندگینامه مختصر ۱۳ نفر ازعلمای شیعه در لبنان به همراه تصاویر آنان و نیز برخی از اسناد و بیانیه‌های علمای لبنان در مناسبت‌های مختلف ارائه شده است.

تاریخ سیاسی اجتماعی شیعیان لبنان
انتشارات دارالولاء در بیروت همچنین کتابی را با عنوان « تاریخ سیاسی اجتماعی شیعیان لبنان» بین سال‌های ۱۸۴۰ تا ۱۹۲۰ م نوشته غسان طه در ۱۹۹ صفحه منتشر کرده است.

این کتاب در سه فصل و یک پیوست تنظیم شده است و فصل اول با عنوان تشکیل حکومت از دوران نظام امارت‌ها تا دوران نظام سلطه استعمار، به تاریخچه ای از انواع حکومت‌هایی که لبنان به خود دیده اشاره می‌کند.

فصل دوم با عنوان شیعه از جنبش اصلاحات تا دوران استعمار، اوضاع شیعه را در دوره‌های مختلف سیاسی مورد بررسی قرار می‌دهد.

فصل سوم با عنوان شرایط اجتماعی، اقتصادی و گرایش‌های شیعه، به وضعیت شیعه و عواملی که بر شرایط اجتماعی، اقتصادی و نیز آموزشی شیعه تأثیر گذار بوده اشاره کرده و همزیستی میان جریان‌های سیاسی مختلف و تناقضات میان آنها را مورد تحلیل قرار می‌دهد.

در پیوست کتاب نیز اسناد و فهرستی از شخصیت‌های سیاسی و امرا و حاکمان دوره‌های مختلف سیاسی، زندگینامه و برخی از خطبه‌های سید عبدالحسین شرف الدین ارائه و در پایان، تصاویری از شخصیت‌های سیاسی، اجتماعی و دینی عرضه شده است.

منبع: ایکنا

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما