تاریخ انتشار :

خبرنگار آمريكايي پرس.تي.وي؛

وهابیت به رسانه‌های آمریکا هم نفوذ کرده است

اصولا شبکه‌های اصلی در آمریکا زیاد نیستند حدود ۱۰ شبکه اصلی وجود دارد، در واقع باید گفت ریشه اصلی شبکه‌های آمریکایی محدودیت دارند که به شدت بقیه شبکه‌‌ها را کنترل می‌کنند، اما شبکه‌های زیرمجموع و زیردست اینها زیاد هستند شاید هزارتا بیشتر هم باشند .

مجری پرس تی وی-نمایشگاه قران سال 91 -بخش رهیافتگان

مجری پرس تی وی-نمایشگاه قران سال ۹۱ -بخش رهیافتگان

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)  مجموعه مصاحبه ها و مطالب مربوط به مرضیه هاشمی رااینجا ببینید 

ملانی فرانکلینMelanie Franklin(مرضیه هاشمی)، ازاهالی ایالت لویزیانای آمریکا و فارغ‌التحصیل رشته رادیو – تلویزیون است؛ به دلیل اهمیت رسانه در آمریکا رسم بر این است که شاگردان ممتاز این رشته را برای کاردرشبکه‌های مختلف دعوت به همکاری می‌کنند او هم دریکی ازشبکه‌های تلویزیونی مشغول به‌کار شد. تا این‌که درسال ۱۹۷۹ زمزمه‌هایی از یک حرکت بزرگ اسلامی در ایران به گوش ‌رسید. انقلاب اسلامی ایران به‌خصوص شخصیت حضرت امام (ره) باعث شد تا در زمینه اسلام و زندگی بزرگان دینی مطالعه کند و به اسلام روی بیاورد به‌خاطر حجاب در جامعه‌ای که مدعی آزادی است، شرایط کاری خود را از دست داد. او امروز از زنان فعال درعرصه رسانه است که به‌عنوان مجری، تحلیل‌گر و مستند ساز در شبکه تلویزیونی پرس.تی. وی فعالیت می‌کند.

– شما متخصص وفعال درعرصه رسانه هستید و با فضای رسانه‌ای آمریکا آشنای دارید درحال حاضر چند شبکه در آمریکا وجود دارد؟
اصولا شبکه‌های اصلی در آمریکا زیاد نیستند حدود ۱۰ شبکه اصلی وجود دارد، در واقع باید گفت ریشه اصلی شبکه‌های آمریکایی محدودیت دارند که به شدت بقیه شبکه‌‌ها را کنترل می‌کنند، اما شبکه‌های زیرمجموع و زیردست اینها زیاد هستند شاید هزارتا بیشتر هم باشند .
– درمبحث رسانه‌های آمریکا دو اصل وجود دارد یکی سانسور و یکی آزادی بیان که به نوعی در تعارض باهم هستند؛ برای نمونه در طول جنگ با عراق آمریکایی‌ها اجازه نمی‌دادند رسانه‌های حضور داشته باشند و فیلم بگیرند تا ابعاد فاجعه را نشان بدهند سانسور به شدت وجود داشت حتی علنا به سانسور اعلام می‌کنند ازسویی دیگرمی‌بینیم مباحثی مثل نیکسون را با نام آزادی بیان در رسانه‌ بی‌محابا افشا می‌کنند این دوگانگی عمل را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
البته باید بگویم که واقع نیکسون مربوط به دهه ۷۰ بود یعنی چهل سال پیش است، امروزمسیر عملکرد رسانه‌های آمریکا کاملا فرق کرده است. اگر الان رسانه‌ای در آمریکا بداند رییس جمهور یا هرقدرت بالایی پشت سرش هست، اجازه دارد تا کارکند و طبق دستورعمل می‌کند درغیراین‌صورت هیچ‌کدام از رسانه‌های آمریکا حتی رسانه‌های اصلی وپیشکسوت مثل سی.ان.ان اجازه ندارند همین‌طوری اخباری را منتشر کنند. ما دیدیم ماجرای مونیکا لوینسکی و بیل کلینتون از نظر اخلاقی افتضاح بود همه آمریکایی‌ها ناراحت شدند و به مردم دروغ گفته بودند البته آخرش هم هیچ اتفاقی نیفتاد آن زمان آزادی بیان تا حدودی درفضای رسانه وجود داشت و رسانه‌ها کمی قدرت برای کار داشتند اما امروز این‌گونه نیست و وضع خیلی فرق کرده است اگرهم نشان می‌دهند که رسانه‌ها کار می‌کنند و باعث شدند تا فلان فرد استعفا بدهد یا فلان اتفاق افشا شود و… بدانید پشت سر آن چیزی است که رسانه اجازه ومجال این کار را داشته درغیراین صورت رسانه‌های کشور آمریکا فاقد قدرت هستند. من تازه از آمریکا برگشته‌ام وخوب می‌دانم که در رسانه‌های آمریکایی سانسوربه شدت زیاد است. حتی آن‌ها در آمریکا نمی‌گذارند شبکه‌های ایرانی پخش داشته باشند. به‌عنوان مثال شبکه پرس.تی.وی که با زبان انگلیسی خبر پخش می‌کند اجازه نمی‌دهند درتلویزیون دیجیتال پخش شود یک مدت اجازه دادند ولی دیدند خطرناک است و مانع شدند. رسانه‌ها همه تابع قدرت حاکم عمل می‌کنند .


– یعنی رسانه‌های آمریکا برخلاف آن‌چه وانمود می‌کنند آزادی عمل ندارند؟
البته تا حدودی آزادی هست اما اگراحساس شود این آزادی بیش ازاندازه شده و از خطوط قرمز گذشته بلافاصله مانع می‌شوند و اجازه فعالیت نمی‌دهند. برای همین مشکلی که در آمریکا وجود دارد این است که مردم به دلیل همین عدم آزادی رسانه‌ها، درسانسور خبری قرار دارند و نسبت به خیلی موارد بی‌اطلاع هستند به همین خاطر وظیفه ما در اطلاع‌رسانی و آگاه کردن مردم خیلی مهم است .

– به تازگی شبکه «الجزیره آمریکایی» در آمریکا راه‌اندازی شده است که با وجود جدید‌التاسیس بودن توانسته خیلی از نوابغ و نخبه‌های آمریکایی را جذب کند به نظر شما افق و چشم‌انداز این شبکه با توجه به سرمایه‌های اجتماعی که دارد چگونه خواهد بود؟
از زمانی که این شبکه تاسیس شد کسانی دنبال ایجاد دیدگاه جدیدی درآن بودند به ‌هرحال موفق هم شد و توانست خیلی‌ها از نخبگان را جذب کند اما به‌دلیل این‌که شبکه را با ریشه غیرآمریکایی و از الجزیره می‌شناسیم انتظارمی‌رود پیشرفت زیاد نداشته باشند، از طرفی کسانی حامی و پشت سر شبکه الجزیره آ‌مریکایی هستند دیدگاه سلفی و وهابی‌گری دارند؛ بنابراین مشخص است چه هدفی را دنبال می‌کند و به کجا می‌رسد .همه چبز مربوط می‌شود به منافع صاحبان قدرت و سرمایه در آمریکا، که آیا شبکه الجزیره با تفکرات وهابی‌ می‌تواند به نفع آنها راه را بازکند یا نه؛ زیرا اگر هدف عوامل این شبکه مطابق با منافع سرمایه‌داران آمریکایی باشد قطعا می‌توانند فعال باشند.

پس باید گفت پشت پرده راه‌اندازی این شبکه وهابی در آمریکا دست‌های پنهانی است که اجازه فعالیت به آنها می‌دهد درست است؟
بله قطعا همین‌طوراست و پشت پرده راه‌اندازی این شبکه چیزی نهفته است، زیرا اگر درآمریکا آزادی بیان بود که به یک شبکه الجزیره‌ای این‌گونه میدان عمل می‌دهند چرا به بعضی شبکه‌های داخلی وآمریکایی اجازه کار داده نمی‌شود ولی برای بعضی دیگرمانعی وجود ندارد و این برچه حسابی است چرا همه نمی‌توانند شبکه داشته باشند. در واقع با این بازی کنترل شده رسانه‌ای می‌خواستند نشان بدهند که به الجزیره اجازه فعالیت دادند
– این‌که شبکه وابسته به وهابی‌ها درکشور مدعی لیبرال‌ دموکراسی اجازه کار دارد منافع ملی آمریکا را تهدید نمی‌کند ؟
متاسفانه خیلی‌ها در آمریکا نمی‌دانند این شبکه فعال تازه تاسیس، وابسته به وهابی‌ها و سلفیون است مشکل اصلی ما هم همین است بیشتر آمریکایی‌ها خبری از این‌گونه امورندارند که این خطر نفوذ وهابیت دررسانه‌های آمریکاست تنها می‌دانند که یک شبکه‌ای فعالیت رسانه‌ای دارد.
– شما برآیند شبکه الجزیره آمریکایی را در این مدت راه‌اندازی چگونه دیدید؟
اگرحقیقتش را بخواهید من چندان برنامه‌های این شبکه را ندیدم ودنبال نکردم، اما چون ریشه شبکه الجزیره را خوب می‌شناسم و می‌دانم چه کسانی گرداننده و سرمایه‌گذار آن هستند. تصور می‌کنم اعتماد مردم نسبت به شبکه‌های داخلی کمتر شده و این روش تازه رسانه برای جلب مخاطبان عام است، که ‌با اقبال خوبی از سوی مردم درابتدا مواجه گردیده، زیرا توانسته و اجازه داشته تا یک مقداری ازمشکلات و مسایل مردم آمریکا را به تصویر بکشد و بیان کند. با این وجود آخرش مانند سایر شبکه‌ها عمل می‌کند و اصولا همه این‌ها به یک هدف منتهی می‌شوند؛ منتهی مراتب با شکل دیگری هستند این هم مانند سایر شیکه‌های آمریکایی می‌شود که درقالب دیگری عمل می‌کند.

 

 

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار