تاریخ انتشار :

مالکوم ایکس

دین اسلام،مهمترین راه نجات از برتری رنگ ها و نژادها

مالکوم ایکس در نامه اش از مکه زمانی که در سفر حج بود، گرایش آمریکایی ها به دین اسلام را مهمترین راه نجات از برتری رنگ ها و نژادها دانست.

   به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )، به نقل از «عرب نیوز»، «مالکوم ایکس»، وزیر مسلمان آمریکایی و از فعالان حقوق بشر، حامی و مدافع شجاع حقوق سیاه پوستان و مردی بود که با تند ترین لحن، آمریکا را به خاطر جنایاتش علیه سیاه پوستان محکوم کرد.

مالکوم یکی از بزرگ ترین و تاثیرگذارترین سیاه پوست های آمریکایی در طول تاریخ است.او عضو جنبش «ملت اسلام»، یک جنبش سیاسی مذهبی آفریقایی-آمریکایی بود که «والاس دی.فرد محمد» آن را در دهه ۱۹۳۰ تاسیس کرد.هدف آنها بهبود شرایط اقتصادی،اجتماعی،روحی و روانی برای سیاه پوست های آمریکایی در این کشور بود اما عملکرد آن به گونه ای بود که منتقدان آن را یک سازمان «برتری طلب» می دانستند.

هنگامی که مالکوم می خواست به سفر حج برود این سازمان را به طور رسمی ترک کرد و بعد از سفر حج با نام «الحاج ملک الشباز» به آمریکا برگشت و سازمان «وحدت آمریکایی-آفریقایی» را تاسیس کرد. این سازمان حامی هویت سیاه پوستان و قائل بر این بود که «نژادپرستی» و نه تنها «نژاد سفید» بزرگ ترین دشمن آمریکایی های سیاه پوست است.

جنبش جدید مالکوم افراد زیادی را به خود جذب کرد و فلسفه میانه رو تر او به طور روز افزون در این جنبش حقوق مدنی تاثیر گذاشت.

مالکوم در نامه اش از مکه زمانی که در سفر حج بود، گرایش آمریکایی ها به دین اسلام را مهمترین راه نجات از برتری رنگ ها و نژادها دانست.

او در این نامه نوشت: تاکنون هرگز شاهد چنین مهمان نوازی صادقانه و روحیه واقعی برادری آنطور که مردم از همه رنگها و نژادها در این سرزمین مقدس، خانه ابراهیم، ​​محمد و تمام پیامبران مقدس رفتار می کنند،نبوده ام.

او نسخه ای از این نامه را به همسر و دیگری را به خواهر بزرگترش «الا» داد.مالکوم همچنین خواستار ارسال نسخه ای از این نامه به مطبوعات آمریکا شد.

مالکوم ایکس در این نامه نوشته بود: در طول ۱۱ روز گذشته که اینجا در جهان اسلام بودم با برادران مسلمان در یک بشقاب غذا خوردیم، از یک لیوان نوشیدیم،روی یک فرش خوابیدیم و یک خدا را پرستش کردیم.

وقتی مالکوم وارد فرودگاه جده شد، زائران مختلفی از کشورهای مختلف مانند غنا، اندونزی، ژاپن و روسیه را دید و درباره این تجریه نوشت: فکر نمی کنم دوربین های فیلمبرداری تاکنون فیلمی از طیف انسانی،رنگی تر از آنچه من با چشم های خودم دیدم، تهیه کرده باشند.

منبع:شبستان

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار