تاریخ انتشار :

هامبورگ آلمان

فعالیت ۱۸ ساله مجمع ادیان هامبورگ متشکل از نمایندگان ادیان ابراهیمی و غیر ابراهیمی 

مجمع ادیان هامبورگ با حضور نمایندگان مسیحیان کاتولیک و پروتستان، نماینده یهودیان، بودائیان، هندوها ونمایندگان شورای مسلمانان هامبورگ و امام مرکز اسلامی هامبورگ در مرکز بودیست ها برگزارشد.

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) مجمع ادیان هامبورگ متشکل از نمایندگان ادیان ابراهیمی و غیر ابراهیمی حدود ۱۸ سال است که در هامبورگ تأسیس شده و به شکل رسمی فعالیت می کند. این مجمع تاکنون در زمینه دیالوگ بین ادیان، تهیه کتب دروس دینی و تاسیس آکادمی ادیان جهانی و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان مختلف در منطقه شمال آلمان نقش مهمی را ایفا کرده است.

یکی از سخنرانان این جلسه آیت الله  رمضانی امام و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ بود. وی در بخشی از سخنان خویش به برخی از فعالیت های اتحادیه امامان و مراکز شیعه آلمان IGS اشاره نمود و گفت: در ابتدا لازم است به اخباری که برای این جلسه نیز دارای اهمیت است اشاره داشته باشم. همانطور که استحضار دارید حدود ۲۷۰۰ مسجد و مرکز اسلامی در آلمان وجود دارد که حدود ۲۴۰ مرکز مربوط به شیعیان می باشد که اکثریت آنها عضو اتحادیه امامان و مراکز شیعه آلمانIGS هستند. اخیرا حکومت فدرال آلمان قراردادی را به منظور مقابله با افراطی گری با اتحادیه امامان و مراکز شیعه آلمان  IGS  منعقد نموده و IGS هم به خاطر مقابله با هر نوع افراطی گری با دولت همکاری می کند و حتما مطلع شدید که مسئولین این اتحادیه اخیرا نیز ملاقاتی را با رئیس جمهور داشته اند که این بیانگر اعتماد حکومت آلمان و فعالیت های خوب این اتحادیه در زمینه های دیالوگ می باشد. همچنین در ایام عید فطر جلسه ضیافت شام مشترک مسلمانان و غیر مسلمانان (رمضان بانکت) با حضور نمایندگان ادیان و مذاهب و نیز شخصیتهای سیاسی احزاب در مرکز اسلامی هامبورگ برگزار گردید که مورد استقبال خوبی هم قرار گرفت. البته مرکز اسلامی هامبورگ در طول ماه مبارک رمضان نیز هر شب برنامه داشت و بیش ۱۸ هزار نفر در ضیافت افطاری این شبها شرکت نمودند که بخشی از آنها هم پناهندگان بودند.

رئیس اتحادیه اروپایی علما و تئولوگ­های شیعه در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به نقش مهم مجمع ادیان هامبورگ در برنامه های دیالوگ، نگاه دینی به مسائل را یکی از ویژگیهای این مجمع دانست و افزود: فعالیت های مجمع ادیان هامبورگ در طول ۱۸ سال اخیر دستاوردهای فراوانی را از جمله تاسیس آکادمی ادیان جهانی، برگزاری همایش های گوناگون در عرصه های دیالوگ مانند دعای صلح ادیان، همکاری با شورای مسلمانان هامبورگ و دیگر تشکل های اسلامی، همکاری با کلیساها، بررسی محتوای مفردات دروس دینی و …داشته است.

رمضانی در ادامه یکی از وظایف مهم این مجمع را بررسی و پرداختن به موضوعات مشترک بین ادیان که در جوامع امروزی مطرح می باشد بیان کرد و اظهار داشت: حضرت امام علی (ع) در کتاب نهج البلاغه تعبیر زیبایی دارند و می فرمایند: «الناس صنفان، إمّا أخ ٌ لک فی الدین أو نظیر لک فی الخلق» لذا بر اساس بخش اول این جمله همه پیروان ادیان نسبت به یکدیگر برادران دینی محسوب می شوند و بخش دوم جمله نیز اشاره به نگاه انسانی دارد که در کتاب هانس کونگ هم به عنوان یک اصل طلایی ذکر شده است. اگر این نگاه در جامعه بشری توسعه پیدا کند بسیاری از مشکلات بشری حل خواهد شد و آن این است که باید نگاه انسانی و رفتاری بر اساس جایگاه انسانی در جامعه بشری توسعه پیدا کند. همه ادیان دارای معنویت هستند و باید از این معنویت برای برقراری صلح و امنیت در جامعه استفاده کنند. از موضوعاتی که به نظر می رسد امروزه با آن مواجه هستیم و می توان در نشست ها درباره آن گفتگو نمود به مسائل ذیل می توان اشاره نمود:

۱. ادیان چقدر می توانند در صلح و امنیت جهانی نقش داشته باشند.

۲. اخلاق و معنویت چقدر می تواند در توسعه ارتباطات نقش ایفا کند.

۳. مرگ با ترحم به لحاظ بررسی ادیان چگونه می تواند تحلیل شود.

۴. سقط جنین

۵. تغییر جنسیت

۶. آزادی بیان. آیا واقعا آزادی بیان به این معناست که انسان حد و مرزی نشناسد و گاهی حتی به مقدسات ادیان توهین شود؟

۷. ضرورت بازگشت به گوهر دین

۸. در خصوص مشکلات عمومی جامعه بشری مانند فقر، تبعیض، ظلم و مانند اینها و اینکه چه اندازه پیروان ادیان الهی می توانند در مقابله با آن نقش داشته باشند.

منبع: مهر

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار