تاریخ انتشار :

مرکز علوم دینی «قم» در بلگراد،

انتشار مقاله ای با عنوان «اصالت فرد یا جامعه در اندیشه‎ شهید مرتضی مطهری»در صربستان

مقاله‎ علمی معمر خلیلویچ، عضو هیئت مؤسسین مرکز علوم دینی «قم» در بلگراد، با عنوان «اصالت فرد یا جامعه در اندیشه‎ شهید مرتضی مطهری» در شماره‎ جدید مجله‎ی معروف علمی- پژوهشی «آرخه» در صربستان منتشر شد.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )  به نقل از مرکز علوم دینی قم در بلگراد؛ این مجله که از سوی دانشکده فلسفه دانشگاه «نوی‎ساد» در جمهوری صربستان منتشر می‌‏شود، در سال‏‌های گذشته در لیست مجلات علمی‎-پژوهشی وزارت علوم این کشور به عنوان مجله با رتبه «ام ۵۱»، یعنی «مجله‎ مرجع ملی» رتبه‏ بندی شده است. مقاله خلیلویچ نیز بالاترین درجه‎ علمی را از سوی ارزیاب‌‏ها دریافت کرده و «مقاله‏ اصیل علمی» معرفی شده است.

عضو مرکز علوم دینی «قم» در بلگراد در این مقاله پس از تحلیل تفصیلی شخصیت ممتاز علمی شهید مطهری و نقش به‌سزای وی در تحکیم بنیادهای انقلاب اسلامی ایران، به تلقی ایشان از مفهوم و هویت انسان و جامعه پرداخته است. دیدگاه شهید در باب انسان در حقیقت تلفیقی از اندیشه‎های فقهی، کلامی، فلسفی و عرفانی است. ایشان بر این اساس توانسته است به حقیقت قرآنی هویت خلیفه‎اللهی انسان نیز اشاره کند و اگر انسان چنین جایگاهی دارد، جامعه‎ او نیز دارای هویتی الهی خواهد شد. به منظور تأکید بر این نوع تلقی از آموزه‏‌های استاد مطهری، خلیلویچ به تفسیر ایشان از آیات ۳۴ سوره‎ «اعراف»، ۲۸ سوره‎ «جاثیه»، ۱۰۸ سوره‎ «انعام» و ۵ سوره‎ «غافر» اشاره می‎کند.

رئیس گروه تمدن‎پژوهی مرکز علوم دینی «قم» در بلگراد، در ادامه به تبیین این سؤال می‎پردازد که زندگی اجتماعی انسان طبیعی است، یا اضطراری یا انتخابی. به عبارتی دیگر آیا اجتماعی بودن انسان یک غایت کلی و عمومی است که نوع او را در بر می‎گیرد و موافق طبیعت اوست، یا این که از قبیل امور توافقی است؟ و اگر توافقی است آیا این توافق توسط عاملی بیرونی بر انسان تحمیل شده است، یا این که او بر اساس صلاحدید عقلانی خود به سمت آن تمایل پیدا کرده است؟ در گذار بررسی این شقوق مختلف، وی به تحلیل نظر نهایی شهید مطهری در باب رابطه‎ فرد و جامعه می‎پردازد.

خلیلویچ همچنین نظر استاد مطهری را در باب آینده‎ جوامع تبیین می‌کند. بر اساس توضیحات وی، جوامع و تمدن‎ها و فرهنگ‎ها به سوی یگانه شدن و ادغام گشتن در یکدیگر سیر می‎کنند. بنابراین آینده‎ جوامع انسانی، آن‎گونه که شهید مطهری نیز بیان می‏‌کند، جامعه‎ جهانی واحد تکامل‎یافته‎ای است که در آن همه‎ ارزش‎های انسان به فعلیت می‎رسد و انسان به کمال حقیقی و سعادت واقعی خود نائل می‎آید. در سایه‎سار چنین دیدگاهی است که مفهوم انتظار ظهور منجی بشریت روشن می‎شود.

منبع: ایکنا

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار