تاریخ انتشار :

بنیاد اسلامی وکشو

اجازه پخش اذان،با رای گیری مردم در شهر وکشوی سوئد

جامعه اسلامی شهر وکشو در سوئد که درخواستی برای پخش اذان یک بار در هفته و برای نمازهای جمعه داده بودند، با رای مردم محلی اجازه پخش اذان از بلندگوهای مساجد یافتند.

   به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )به نقل از aboutislam، با رای گیری مردمی، مسلمانان در شهر وکشوی سوئد اجازه پخش اذان از بلندگوهای مسجد را به دست آوردند.

پلیس شهر وکشو به مسلمانان اجازه پخش اذان داده است. فدریک مودیوس کشیش محلی از این تصمیم استقبال کرده و ضمن انتشار بیانیه ای آزادی مذهبی شهروندان سوئدی را تضمین کرده است.

مدیوس که همسایگان مسلمانش را مورد حمایت قرار می داد از همکیشان مسیحی خود خواست سعی در شناخت مردمی که متفاوت هستند داشته باشند. وی افزود: اگر آن ها را بشناسیم خواهیم فهمید که آن ها نیز مردمانی مانند ما هستند.

لازم به ذکر است مسلمانان در جوامع غربی اغلب برای پخش صدای اذان با مشکل روبرو می شوند، زیرا مقامات دولتی این کشورها به بهانه آلودگی صوتی و نارضایتی ساکنین محلی مانع از انتشار صدای اذان از بلندگوهای مساجد می شوند.

گفتنی است در ماه فوریه بنیاد اسلامی وکشو درخواستی برای پخش اذان تنها یک بار در هفته و برای نمازهای جمعه داده بود.

طبق گزارش آماری دولتی منتشر شده در سال ۲۰۱۱ مسلمانان جمعیت ۴۵۰-۵۰۰ هزار نفری از ۹ میلیون تن از ساکنان سوئد را به خود اختصاص داده است.

در آوریل ۲۰۱۳ نمازگزاران مسجد فیتجا در جنوب استکهلم برای نخستین بار در تاریخ سوئد صدای اذان را شنیدند که این حادثه منجر شد اشک شادی در چشمان اعضای جامعه اسلامی بنشیند. سال گذشته نیز مسجدی در منطقه بلکینگ اجازه پخش اذان در مساجد را ۵ بار در روز داد.

منبع: حوزه نیوز

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار