تاریخ انتشار :

بوسنی و هرزگوین

«روز ملی مساجد» در بوسنی و هرزگوین

در روز ملی مساجد که دیروز در بوسنی و هرزگوین برگزار گردید، نشست های متعددی در سرتاسر این کشور برای آشناسازی مردم و نسل جوان با تاریخچه تخریب مساجد به دست نیروهای صرب در جنگ بوسنی برپا گردید.

   به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) به نقل از آناتولی، مراسم روز ملی «مساجد» روز گذشته در بوسنی و هرزگوین بزرگ داشته شد و نشست های آموزنده زیادی در این رابطه در سرتاسر این کشور برپا گردید.

این کشور کوچک مسلمان نشین در بالکان اروپا که نسل کشی های وحشتناکی را در سال های ۱۹۹۰  و نسل کشی سارایوو در ۱۹۹۵ را پشت سر گذاشته روز هفتم ۷ می را به عنوان روز «روز مساجد» درنظر گرفته است. این روز مصادف با سالگرد تخریب مسجد فرهادی در شهر بانجا لوکا است که توسط صرب ها انجام گرفت. این مسجد نماد فرهنگی این کشور محسوب می شد اما در سال ۱۹۹۳ خسارات وسیعی با استفاده از دینامیت متحمل گردید. با این حال این مسجد تنها مسجدی نبود که در طول جنگ خسارت دیده یا تخریب شد.

در این روز، نشست های متعددی در شهر های مختلف بوسنی برپا گردید و اطلاعات مفیدی درباره صدها مسجد و مراکز اسلامی که دست نیروهای صرب در جنگ بوسنی در سال های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ تخریب شدند، به نسل جوان منتقل گردید.

به گفته اتحادیه اسلامی بوسنی، ۶۱۴ مسجد، ۲۱۸ نمازخانه و ۶۹ مرکز آموزش قرآن، همچنین ۴ کلبه و اقامتگاه درویشان، ۳۷ مقبره و ۴۰۵  قطعه آثار باستانی متعلق به بنیادهای اسلامی در این  جنگ از بین رفتند.

تخریب ۸۰ درصد مساجد بوسنی به دست صرب ها

۵۳۴ مسجد در قلمرو تحت کنترل نیروهای صرب و ۸۰ مسجد نیز در سرزمین های تحت کنترل کروات ها نابود شدند. به گفته اتحادیه ۸۰% از ۱هزار و ۱۴۴ مسجد در بوسنی در این جنگ خسارت دیده یا تخریب شدند. به علاوه تخریب مساجد و دیگر ساختمان های دینی، بیش از ۱ صد امام جماعت نیز به دست نیروهای صرب وکروات به قتل رسیدند.

براساس آمارها امروز کشور بوسنی و هرزگوین ۱ هزار و ۹۱۲ مسجد دارد. از میان مساجد تخریب شده، ۷۸۹مسجد و نمازخانه بازگشایی شده اند و ۸۹ مسجد دیگر نیز در انتظار بازسازی و بازگشت از خاکسترها هستند.

منبع: حوزه نیوز

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار