تاریخ انتشار :

اتیوپی

اولین نخست وزیر مسلمان در اتیوپی

اولین نخست وزیر مسلمان در تاریخ اتیوپی پس از آن که از پارلمان این کشور رای اعتماد گرفت

    به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) مجلس نمایندگان اتیوپی پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در یک جلسه فوق العاده به انتصاب «ابی احمد علی» به عنوان نخست وزیر جدید این کشور به جای «هایله مریم دسالین» که اواسط ماه گذشته میلادی از نخست وزیری و ریاست ائتلاف حاکم استعفا داده بود، رای مثبت داد.

بر اساس این گزارش، پس از آن که از مجموع ۵۴۷ نماینده پارلمان اتیوپی، ۴۷۸ نماینده در جلسه امروز شرکت کردند و تمامی آنها به اتفاق آرا به انتصاب ابی احمد به عنوان نخست وزیر جدید رای مثبت دادند، وی در برابر نمایندگان سوگند یاد کرد تا رسما کار خود را آغاز کرده باشد.

این در حالی است که ابی احمد ۴۱ ساله به عنوان یک سیاستمدار مسلمان از قومیت اورومو از اواخر ماه فوریه گذشته ریاست «سازمان دمکراتیک خلق اورومو» به عنوان یکی از احزاب ائتلاف حاکم در اتیوپی را بر عهده دارد و سه شنبه گذشته نیز از سوی شورای ائتلاف به عنوان رئیس جدید آن انتخاب شد.

لازم به ذکر است که نخست وزیر جدید اتیوپی به عنوان دومین کشور پرجمعیت قاره آفریقا که از پدری مسلمان و مادری مسیحی به دنیا آمده و پیشتر به عنوان وزیر علوم و فناوری فعالیت می کرده، نخستین شهروند مسلمان و اولین فرد از قومیت اورومو به شمار می آید که بالاترین پست اجرایی را بر عهده می گیرد جایی که در این کشور مقام ریاست جمهوری تنها یک پست تشریفاتی می باشد.

منبع:شفقنا

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار