تاریخ انتشار :

یکی از پیامبران مهم بنی اسرائیل

عزیر پیامبر(علیه السلام ) کیست؟

از نظر عبدالأحد داوود، اسقف پیشین کلیسای روم، این پیشگویی؛ تنها منطبق با حضرت محمد است. (عبدالأحد داوود، کتاب محمد در تورات و انجیل) در ۶۰ کیلومتری شهرستان شاهرود بطرف خراسان دو روستا وجود دارد یکی بنام اسرائیل و دیگری بنام إرمیان؛ که گفته می شود، در آن، قبر حضرت عزیر نبی قرار دارد. (عماد زاده اصفهانی، تاریخ انبیاء، ص۶۷۷)

 

 

thumbnial
أو کالذی مر علی قریه و هی خاویه علی عروشها قال أنی یحیی هذه الله بعد موتها …

به گزارش رهیافتگان: «خداوند، وی (عزیر پیامبر) و مرکبش را صد سال میراند، آنگاه وی را برانگیخت و از او پرسید: چند وقت است که درنگ کردی؟» ( بقره : ۲۵۹ )

عزیر پیامبر (إرمیای نبی)، عزیر (إرمیا) یا یرمیا (علیه السلام) یکی از پیامبران مهم بنی اسرائیل است که نسبش به بنیامین، فرزند حضرت یعقوب(علیه السلام) می رسد. در سال چهارم سلطنت یوتاتیم، پادشاه آل یهودا، به عزیر وحی شد: «بنی اسرائیل را به سوی حق و راه راست هدایت کن.» آن حضرت اعلامیه ای را در بیت المقدس (بیت الله) برای مردم قرائت کرد. در این اعلامیه آمده بود: «ای آل یهودا! تقوای الهی پیشه کنید و شریعت حضرت موسی(علیه السلام) را بپا دارید تا خداوند شما را مورد رحمت قرار دهد. بدانید که اگر چنین نکنید، عزیر به شما اعلام خطر می کند که به دست سپاه بابل کشته یا اسیر می شوید و چنانچه به تورات عمل نکنید، تمامی کتب موجود میان شما را جمع می کنند و در آتش می سوزانند.» (عماد زاده اصفهانی، تاریخ الأنبیاء، ص۴۵۶) وقتی خبر انتشار اعلامیه إرمیا به گوش یوتاتیم رسید، فرمان داد تا آن را پاره کنند و بسوزانند و إرمیا را هر کجا یافتند، دستگیر کرده؛ بکشند.

سرانجام همانطور که حضرت عزیر پیشگویی کرده بود، بخت النصر؛ پادشاه بابل، بیت المقدس را تسخیر و تمام داراییها و جواهرات مردم را غارت کرد. او یوتاتیم را دستگیر کرد و به بابل فرستاد، سپس برادرش صدقیا را جای وی نشاند. صدقیا، ارمیای نبی را ده سال به زندان انداخت؛ اما بخت النصر او را از زندان آزاد و بسیار إکرام کرد و آل یهودا را به عنوان اسیر به بابل فرستاد. (دائره المعارف الإسلامیه، ج۱۱، ص۶۳۶)

چگونه این مردگان زنده می شوند؟
روزی عزیر پیامبر با سبدی پر از انجیر و انگور بر الاغش سوار و به سوی شهر ویران شده بیت المقدس رهسپار شد. وقتی از تپه شهر بالا رفت و نگاهی به بدنهای بی جان مردگان افکند، با خود گفت: چگونه این سرزمین دوباره زنده و آباد می شود؟ (أو کالذی مر علی قریه و هی خاویه علی عروشها قال أنی یحیی هذه الله بعد موتها …) خداوند او و مرکبش را میراند، پس از صد سال، دوباره وی را برانگیخت و از او پرسید: چند وقت است که در اینجا درنگ کردی؟ او پاسخ داد: یک روز یا یک نیمه روز. خداوند وی را از آنچه گذشته بود، با خبر ساخت. آنگاه الاغش را در برابرش زنده کرد و انگورها و انجیرهایش را به همان حالت تازه باز گرداند و عمرش را دراز کرد. بطوری که او سالها در شهر و دشت از میان مردم می گذشت. (محمد بن جریر طبری، تفسیر طبری، ج۱، ص۶۶۶) با توجه به آیه ۳۰ سوره توبه و بنا بر روایت ابن عباس، جماعتی از یهود، عزیر را پیر خدا می دانستند که گروهی از آنها در زمان پیامبر اسلام(صلی الله علیه وآله) می زیستند، در قرآن، نام عزیر پیامبر؛ تنها یکبار (آیه ۳۰ سوره توبه) یاد شده و یکبار هم، بطور ضمنی، در آیه ۲۵۹ بقره به داستان زنده شدن او اشاره شده است. ولی به مرور زمان، این عقیده کاملاً از میان یهود رخت بر بسته است. (خزائلی، محمد، أعلام قرآن، ص۴۵)

پیشگویی إرمیای نبی(علیه السلام) در مورد نبوت حضرت محمد(صلی الله علیه وآله):
یکی از صفات پیامبر(صلی الله علیه وآله) در تورات و انجیل نبوت است. الذین یتبعون الرسول النبی الأمی الذی یجدونه مکتوباً عندهم فی التوراه و الإنجیل «کسانی که از رسول پیام رسان أمی (درس ناخوانده) پیروی می کنند؛ کسی که صفاتش را در تورات و انجیل مکتوب می یابند …» (اعراف:۱۵۷) در تورات، کتاب ارمیای نبی؛ در مورد پیامبر موعود (محمد ) صلی الله علیه و آله نوشته شده است: «انبیایی که از قدیم، پیش از تو و من آمده اند؛ درباره سرزمین های گوناگون، ممالک عظیم و نیز جنگ و بلایا، نبوت کرده (و خبر داده)اند، اما پیامبری که درباره شالوم (سلام) نبوت می کند، هنگامی که کلامش تحقق یافت، شناخته خواهد شد که آن پیامبر را حقیقتاً خداوند فرستاده است.» (کتاب إرمیای نبی – تورات، فصل ۲۸، ۸-۱۰)

از نظر عبدالأحد داوود، اسقف پیشین کلیسای روم، این پیشگویی؛ تنها منطبق با حضرت محمد است. (عبدالأحد داوود، کتاب محمد در تورات و انجیل) در ۶۰ کیلومتری شهرستان شاهرود بطرف خراسان دو روستا وجود دارد یکی بنام اسرائیل و دیگری بنام إرمیان؛ که گفته می شود، در آن، قبر حضرت عزیر نبی قرار دارد. (عماد زاده اصفهانی، تاریخ انبیاء، ص۶۷۷)

إن فی ذلک لعبره لمن یخشی
«همانا برای آنان که که اهل خشیتند؛ در آن عبرتی است.» (نازعات :۲۶)

 

منبع: تبیان همدان

مسعود عباسی جامد

 

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار