تاریخ انتشار :

در گفتگو با امام جمعه کیپ‌تاون مطرح شد: 

مروری بر ورود اسلام و تشیع و وضعیت فعلی آن در کیپ‌تاون آفریقای جنوبی

 حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سیدآفتاب حیدر رضوی، از شاگردان آیت‌الله سیدمهدی ابن‌الرضا و روحانی مستقر در کیپ‌تاون به بیان وضعیت مسلمانتان و شیعیان در این کشور پرداخت.

  به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) به نقل از خبرگزاری حوزه، جت‌الاسلام‌ والمسلمین سید آفتاب حیدر رضوی، از شاگردان آیت‌الله سیدمهدی ابن‌الرضا در مدرسه علمیه حضرت ولی‌عصر‌ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف خوانسار، و در حال حاضر امام جمعه و جماعت مسجد اهل‌البیت‌ علیهم‌السلام، و روحانی مستقر در کیپ‌تاون می‌باشد.

وی در سال ۱۹۹۰ به‌عنوان اولین عالم شیعی وارد کشور آفریقای جنوبی شد و در شهر کیپ‌تاون اقامت گزید. در سال ۱۹۹۱ بنیاد اهل‌البیت‌ علیهم‌السلام در آفریقای جنوبی را راه‌اندازی کرد و شهر کیپ‌تاون را به‌عنوان مرکز این بنیاد انتخاب کرد. این بنیاد نقش شایانی در ترویج و تثبیت مکتب اهل‌البیت‌ علیهم‌السلام در طول دو دهه گذشته در سراسر آفریقای جنوبی و به‌خصوص در شهر کیپ‌تاون داشته است.

افزون بر این، وی به‌عنوان نماینده رسمی بسیاری از مراجع عظام تقلید، سازمان‌های بین‌المللی، رئیس مؤسسه اهل‌البیت‌ علیهم‌السلام و نمایندگی مجمع جهانی اهل‌بیت‌ علیهم‌السلام در آفریقای جنوبی می‌باشد.

هفته‌نامه افق حوزه در یک گفت‌وگوی اختصاصی با این روحانی فعال در عرصه بین‌الملل، به تشریح چگونگی ساخت، توسعه و فعالیت‌های مسجد جامع اهل‌بیت‌ علیهم‌السلام پرداخته که تقدیم خوانندگان ارجمند می‌شود.

* نگاهی گذرا به وضعیت فرهنگی، تاریخی و سیاسی اجتماعی کشور آفریقای جنوبی

آفریفای جنوبی در حاشیه جنوبی قاره آفریقا و در محل تلاقی دو اقیانوس اطلس و هند قرار دارد. این کشور بهنام «رنگین کمان» معروف است؛ عنوانی که در آن تنوع فرهنگی و تاریخ مبارزات سیاسی این کشور علیه تبعیض نژادی نهادینه شده و «آپارتاید» را بیان میکند.

* کیپ‌تاون، شهر مادر در آفریقای جنوبی

کیپتاون، بهعلت جذابیت طبیعی گستردهاش، از زیباترین و ارزشمندترین شهرهای نیمه جنوبی قاره آفریقا تلقی میشود. این شهر در سالهای اخیر بهدلیل زیربنای مدرن و ساختار بینالمللی و همچنین آمادگی فوقالعاده برای پذیرش تنوع فرهنگی، به مکانی بسیار مطلوب برای زندگی کردن تبدیل شده است.

کیپتاون، نخستین شهری بود که در آفریقای جنوبی در اواسط قرن هفدهم میلادی توسط مهاجران اروپایی تأسیس گردید و بههمین دلیل بهنام شهر مادر شهرت یافت. از آنجا که در حال حاضر پذیرای پارلمان ملی و محل اقامت رسمی ریاست جمهوری است، یکی از شهرهای مهم کشور آفریقای جنوبی از نظر سیاسی بهشمار میآید.

کیپتاون با حدود ۲۰۰ مسجد فعال متعلق به اهلسنت در کنار بنیادهایی مثل دانشگاه اسلامی، مراکز اسلامی، نهادها و غیره بزرگترین جمعیت مسلمان را در خود جای داده است؛ علاوه بر این، این شهر، دارای بیشترین تمرکز جمعیت شیعه در یک شهر نسبت به دیگر شهرهای آفریقای جنوبی است.

* چگونگی ورو دین اسلام و مذهب حقه اهلبیت علیهم‌السلام

اسلام، در آفریقای جنوبی میراث تبعیدشدگان سیاسی از جنوب شرق آسیاست که به اجبار کشورهای استعماری اروپا به این سواحل آورده شدند؛ همان کسانی که در سرزمین خودشان با این استعمار مبارزه کرده بودند. این اتفاق به وجودآورنده جامعه مسلمانی بود که به تدریج بخشی مهم و مؤثر از جامعه گسترده آفریقای جنوبی شد.

انقلاب اسلامی، نخستین بذر تشیع را در آفریقای جنوبی کاشت و عده زیادی اعم از مسلمانان و غیر آنان را در این کشور چه از نظر سیاسی و چه از لحاظ ایدئولوژیکی به سوی خود جذب نمود. این احساس هماهنگی و نزدیکی، به تدریج با حمایت مؤسسات شیعی از سراسر دنیا تقویت شد و جامعه نوپای شیعه به وجود آمد.

در سال ۱۹۹۱ بنیاد اهلالبیت علیهم‌السلام در آفریقای جنوبی (AFOSA) با هدف حمایت همه جانبه از شیعیان و ایفای نقش سخنگوی رسمی و احقاق حقوق آنها در مجامع ملی و بینالمللی راهاندازی شد. تحت الطاف بیدریغ الهی در سالهای بعد، این اجتماع کوچک رشد چشمگیری داشته و امروز معرف یک جامعه پر شور و درخشان مشابه جوامع شیعی دیگر در نقاط مختلف جهان هست.

* تأسیس مرکز اسلامی اهل البیت علیهم‌السلام کیپ تاون

مکتب اهلبیت علیهم‌السلام از رشد سریعی در شهر کیپ تاون برخوردار بوده است. جامعه شیعه در این شهر شامل افراد و گروههای مختلفی است که فعالیتهایشان را از منازل و مساجد اهل سنت در اواخر دهه ۱۹۸۰ آغاز کردند. از آن زمان جامعه شیعی همچنان به رشد سریع خود ادامه داده است؛ به طوری که آنها دوبار مجبور به تغییر محل اجتماعات خود شدند. سرانجام در سال ۱۹۹۷ مکان فعلی که کلیسایی متروکه بوده است، با زمینهای اطرافش خریداری شد.

این جامعه شیعی تا حد زیادی شامل آن عده از اهالی آفریقای جنوبی است که مکتب اهلبیت علیهم‌السلام را با دل و جانشان خریده و دریافته اند. این عده آمیخته با آزاداندیشی در چنین اجتماع کوچکی، گلچینی از شیعیان محلی، اعراب، اهالی آفریقای شرقی، اروپا، ایرانیان، پاکستانیها و شیعیان ترکتبار را فراهم آورده است. باید عرض کنم که چنین ماهیت چند فرهنگی، برنامهها و فعالیتهای جامعه شیعه در شهر کیپتاون در نوع خود کمنظیر و قابل ملاحظه است.

* فعالیتهای مرکز اسلامی اهل البیت علیهم‌السلام

با وسعتیافتن کارهای بنیاد اهلالبیت علیهم‌السلام در سال ۱۹۹۷، کلیسای قدیمی شهر خریداری شده و به حسینیه و دفتر کار این بنیاد تبدیل شد و از آن پس، برای اهداف ذیل استفاده میشود:

– دفتر مرکزی بنیاد اهلالبیت علیهم‌السلام در آفریقای جنوبی (AFOSA)؛

– برگزاری نمازهای جمعه و جماعت؛

– برگزاری مراسم دعای کمیل و سایر مراسمات دینی؛

– مدرسه امام حسین علیه‌السلام برای کودکان، نوجوانان و جوانان؛

– برگزرای کلاسهای بعداز ظهر ویژه بزرگسالان؛

– برگزرای دورههای عقیدتی، فقهی، اخلاقی و تاریخی برای جوانان و بزرگسالان؛

– برگزاری مراسم یادبود (روزهای ولادت و شهادت اهلبیت علیهم‌السلام )؛

– برگزاری همایشها در سطح کشور مانند اردوهای جوانان و گردهمآیی مبلغین و غیره.

* مدرسه امام حسین علیه‌السلام ؛ مدرسه اسلامی هفتگی برای کودکان و جوانان

مدرسه اسلامی امام حسین علیه‌السلام در این مرکز، بهعنوان مکانی جهت آموزش احکام و اصول دینی برای گروه سنی ۷ تا ۱۶ سال در روزهای شنبه برگزار میشود. در حال حاضر این مدرسه، دارای ۱۵۰ دانشآموز و ۱۲ معلم متعهد میباشد. قبلاز تأسیس مدرسه و بهدلیل کمبود فضای مناسب آموزشی، کلاسهای گروههای سنی مختلف بهطور همزمان در سالن اصلی حسینیه برگزار میشد.

* برنامه های تبلیغاتی دینی

علاوه بر مراسمات سنتی که توسط پیروان اهلبیت علیهم‌السلام در مناسبتهای دینی برگزار میشود، مرکز اهل البیت علیهم‌السلام از مناسبتهای مهمی چون میلاد رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم، و میلاد حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها و ایام محرم و رمضان، بهمنظور ترویج و شکوفایی فرهنگ غنی اسلام و مکتب اهلبیت علیهم‌السلام در جامعه وسیع آفریقای جنوبی استفاده مینماید. این برنامهها، نقشی حیاتی در ایجاد و ارتقای سطح آگاهی مردم از عظمت و حقانیت اهلبیت علیهم‌السلام و پیام ایشان دارد.

* وحدت اسلامی

جامعه نوپای شیعی کیپتاون، در طول ۳ دهه که از زمان شکل گیری اش در این منطقه میگذرد، با چالشهای جدی روبرو شده و فشارهای متعددی را از جانب همتایانش در بین مسلمانان تحمل کرده است. اما این اقلیت شیعی همچنان طلایه دار وحدت در میان مذاهب اسلامی بوده و گامهای بلندی در جهت توسعه آن برداشته است.

* گفتگو و تعامل با ادیان دیگر

پیروان اهلبیت علیهم‌السلام در کیپتاون نقش برجستهای در طرح گفتوگو و همکاری با ادیان دیگر در سطح شهر دارند و از روابط دوستانه با رهبران و پیروان ادیان دیگر برخوردارند که این روابط، موجب استحکام موقعیت شیعه در سطح جامعه کیپتاون شده است.

به منظور تعامل فرهنگی با افکار و مذاهب، این مرکز اهلبیت علیهم‌السلام هر سه ماه یکبار میزبان برگزاری یک سخنرانی علمی آزاد برای شرکت عموم میشود. در این همایش از چهرههای سرشناس با گرایشهای گوناگون مذهبی در جامعه دعوت میشود تا در مورد مسایل سیاسی اجتماعی معاصر بحث و گفتوگو کنند.

* طرح جدید برای مرکز و مسجد اهل البیت علیهم‌السلام

به جهت پیشرفت و کسب موفقیتهای چشمگیر جمعیت شیعه کیپتاون، ساختمان موجود پاسخگوی مناسبی برای نیازهای این گروه نبود. مکان سابق برای پذیرایی از حداکثر ۲۰۰ نفر ساخته شده بود که در مدت کوتاهی پساز خرید، بهحد اشباع رسید.

لذا در مناسبتهای اصلی مانند: اعیاد مذهبی و عاشورا که تعداد حضار به بیشاز ۵۰۰ نفر میرسید و مجبور به برپایی خیمهای در کنار سالن اصلی میشدند تا در طول این ایام بتوانند پذیرای علاقهمندان اهلبیت علیهم‌السلام باشند.

پساز بررسیها و تحلیلهای راهبردی در رابطه با موقعیت اجتماعی و جغرافیایی و با توجه به رشد جمعیت شیعه، مسئولان این مرکز بر آن شدند تا در جهت ساخت یک مجموعه چندمنظوره جدید تلاش کنند که شایسته و برازنده مکتب اهلبیت علیهم‌السلام و اشاعه آن در جنوب آفریقا باشد.

* امکانات موجود و تهیهشده در مجموعه جدید مسجد اهلبیت علیهم‌السلام

الحمدلله بهدنبال یک فرایند طولانی که ثمره مشارکت ذینفعان و کارشناسان گوناگون بوده است، پیروان اهلبیت علیهم‌السلام کیپتاون توانستند، پروژه بزرگ و جامع مرکز اسلامی اهلالبیت علیهم‌السلام را با زیربنای ۳۵۰۰ مترمربع و با جزئیات ذیل برنامهریزی کنند که با تلاش بیوقفه در مدت ۴ سال به پایان رسید:

۱٫ سالن اصلی مسجد به ظرفیت ۷۵۰ نفر؛

۲٫ سالن اجتماعات امام حسن مجتبی علیه‌السلام (برای حدود ۳۰۰ نفر)؛

۳٫ ساختمان اداری؛

۴٫ سالن جلسات امام خمینی قدس‌سره با ظرفیت ۲۰ نفر و امکانات کنفرانس دیجیتالی؛

۵٫ کتابخانه سنتی و دیجیتال امام صادق علیه‌السلام با امکانات چندرسانهای؛

۶٫ آشپزخانه کاملاً مجهز به امکانات صنعتی؛

۷٫ مدرسه الامامالحسین علیه‌السلام مدرسه اسلامی برای کودکان و جوانان با ۸ کلاس و دفتر مزین به اسامی شخصیتهای مؤثر در شکلگیری جامعه شیعی همچون شهید مطهری، آیتالله صدر، علامه سعید اختر رضوی و…؛

۸٫ درمانگاه الزهرا سلام‌الله‌علیها که توسط پزشکان و متخصصین موجود در جامعه شیعی بهصورت مجانی برای همه بهزودی راهاندازی خواهد شد؛

۹٫ کتابفروشی اسلامی الحجه عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ؛

۱۰٫ واحد سمعی بصری و مولتی میدیا؛

۱۱٫ مهمانسرای نجف الاشرف و مهمانسرای قم؛ دو آپارتمان دوخوابه با تمام امکانات و تجهیزات؛

۱۲٫ امکانات تفریحی برای کودکان و نوجوانان و جوانان؛

۱۳٫ غسالخانه اموات؛

۱۴٫ فضای کافی برای پارک ماشین و غیره.

خاطرنشان میشود این پروژه (مسجد اهلالبیت علیهم‌السلام ) گذشته از اینکه یکی از شاخصهای استراتژیک و حیاتی شیعیان در آفریقای جنوبی میباشد، از نظر معماری و هنر اسلامی ایرانی نیز در این کشور منحصربهفرد است. بدون شائبه، این تمایز بازتاب مناسبی از ویژگیهای منحصربهفرد مکتب اهلبیت علیهم‌السلام است؛ امری که همه مردم اعم از مسلمان و غیرمسلمان را مبهوت زیباییهای آن نموده و تبدیل به یکی از جاذبههای شهر کیپتاون شده است.

* هزینه ها و چالشهای بودجهای و حرکتهای مالی مراجع عظام تقلید

طبق برآوردهای انجامشده، هزینههای تخمینی این پروژه، در حدود ۲۳ میلیون راند آفریقای جنوبی، معادل (۲ میلیون دلار) بود که عملاً به دو و نیم میلیون دلار رسید و هنور هم بدهیهایی وجود دارد که باید پرداخت شود. بدون شائبه تأمین این بودجه کار آسانی نبود؛ اما با وجود مشکلات و سختیهای فراوان در این مسیر با لطف بینهایت الهی و توجهات خاص خود حضرات اهلبیت علیهم‌السلام امری که در وهله اول محال به نظر میرسید، امروز به یک واقعیت قابل افتخار برای این یتیمان آلمحمد صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم در این سامان شده است. در این ارتباط توجه به سه نکته مهم است:

اولاً: این پروژه از اول مشمول حمایت مراجع بزرگ تقلید همچون آیات عظام صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، سیستانی و بهخصوص دفتر مقام معظم رهبری امام خامنهای شد که توانستیم، قدم اول را در این راستا برداریم و همچنان استفاده از درصدی از وجوهات شرعیه امکانپذیر گردید که یکی از مهمترین منبع تأمین بودجه از اول تاکنون بوده است. در کنار مراجع معظم تقلید، علما و شخصیتهای محترم و بزرگوار از نقاط مختلف جهان؛ از جمله آیتالله حاجآقا کمال فقیهی ایمانی که با حمایتهای بیدریغ خودشان ما را در این امر کمک نمودند.

ثانیاً: این پروژه بزرگ واقعاً نماد یک جهش و همکاری مردمی بینظیر بود که بدون استفاده از بودجه دولتی به ثمر نشست. خود شیعیان کیپتاون و شهرهای دیگر کشور هم، اولین کسانی هستند که کمکهای شایانی اعم از مالی، عملی و… را برای این منظور انجام دادند.

ثالثاً: کمکها و پشتیبانیهای بینظیری که از شیعیان و محبان اهلبیت علیهم‌السلام از سراسر جهان مشمول ما شد که واقعاً باورکردنی نیست. خیّرینی از کشورهایی مانند کویت، جمهوری اسلامی ایران (بهخصوص اصفهان)، عمان، تانزانیا، کنیا، اوگاندا، ماداگاسگار، آمریکا، امارات، عربستان، انگلیس و… مهمترین نقش را در این ارتباط ایفا نمودند.

* پشتیبانی فنی و هنری

طبعاً این پروژه بزرگ در این مدت طولانی احتیاج مبرم به پیشتیبانیهای فنی و لجیستگی داشت. در این ارتباط در کنار کمک و ایثارگریهای مستمر و بیدریغ عدهای از شیعیان بومی، نقش مهم را جناب آقای منصور جوادینیا و خانواده محترمشان که از ایرانیان مقیم آنجا هستند، ایفا نمودند که جزء هیئت امنا مسجد نیز میباشند.

و نیز شرکت اصفهانی سامانگستر به سرپرستی جناب حاجآقا علی فقیهی ایمانی و جناب حاجآقا مهدی کرمانی اصفهانی مهمترین نقش را در قسمت هنرهای زیبای اسلامی ایرانی انجام داد.

در حالیکه امروز پیام حقانیت و مظلومیت اهلبیت علیهم‌السلام به تشنگان حقیقت در اقصی نقاط جهانی میرسد، آنانی که در ساختن این خانه خدا و پناهگاهی برای سربازان امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف در آخرین نقطه قاره آفریقا سهیم شدند، بهترین اجر و ثواب را در این جهان و جهان ابدی از خداوند متعال خواستاریم.

* گزارشی کوتاه از مراسم افتتاح مسجد کیپتاون در آفریقای جنوبی

مسجد اهل البیت علیهم‌السلام شهر کیپتاون در آفریقای جنوبی، روز جمعه، ۱۳ ربیعالاول و در آستانه ولادت با سعادت پیامبر رحمت صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و امام صادق علیه‌السلام، با قرائت پیام آیتاللهالعظمی صافی گلپایگانی و با حضور شخصیتها، مقامات بلندپایه و مردم مسلمان این شهر و نمایندگان شیعیان آفریقای جنوبی افتتاح شد.

این مراسم، با قرائت آیاتی از قرآن کریم توسط قاری ایرانی آغاز شد و پس از آن، پیام مرجع عالیقدر حضرت آیت الله صافی گلپایگانی از سوی حجت الاسلام والمسلمین صفیالله خان، قرائت شد.

در بخش دیگر این مراسم که دو روز به طول انجامید، شخصیتهای دیگری همچون حجتالاسلام خاموشی، نماینده مقام معظم رهبری آیتاللهالعظمی خامنهای، خانم نادیه باندور، وزیر علوم و تکنولوژی آفریقای جنوبی، وصی مکزیکه، معاون اول وزیر فرهنگ و هنر آفریقای جنوبی، دکتر ابراهیم رسول، از اعضای هیئت عالی حزب کنگره و مؤسس سازمان صدای اسلام و از شخصیتهای متنفذ اهلسنت آفریقای جنوبی و آقای برسلن، اسقف اعظم کلیسای کاتولیک، سخنرانی کردند و پیام تبریک اسقف اعظم کلیسای آنجلیکان، بهعنوان بزرگترین مقام مذهبی رسمی کشور قرائت شد. با وجود تبلیغات منفی و تهدیداتی که در یک ماه گذشته علیه این مراسم در سراسر آفریقای مرکزی صورت گرفته بود، این مراسم با استقبال فراوان و پرشور مردم روبهرو شد بهگونهای که برگزارکنندگان مراسم با کمبود ظرفیت برای مهمانداری روبهرو شدند و در نهایت، این مراسم تاریخی، شاهد بزرگترین اجتماع شیعیان سراسر آفریقای جنوبی در حدود ۱۲۰ هزار نفر بود.

یکی از مراسمهای مهم و باشکوهی که در روز دوم افتتاح این مسجد برگزار شد، مراسم جشن میلاد پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و امام صادق علیه‌السلام بود که توسط بانوان برگزار شد و با استقبال پرشور زنان شیعه و سنی کیپتاون مواجه شد.

از دیگر شخصیتهای حاضر در این مراسم میتوان به رهبران شیعه ترکیه و پاکستان و کویت، سفرای عراق، ترکیه، کویت، اندونزی، آذربایجان، مالدیو و… اشاره کرد.

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار